8 let, 3 mesece

Slovenija Hrvaška

Sobota, 5. 9. 2015, 23.43

Ko bi bile vse tekme takšne, a le z drugačnim koncem

Uvodna tekma slovenske košarkarske reprezentance na evropskem prvenstvu se ni končala s hrvaškim skalpom. Gostitelji skupine C so bili nervozni le na začetku, nato pa prevzeli pobudo.

Prav lepo je bilo videti, da je bil dvoboj med Slovenijo in Hrvaško na evropskem prvenstvu razprodan, zaradi česar je bilo vzdušje, ki so ga v večini ustvarili slovenski navijači, v zagrebški Areni izvrstno.

V uvodnih minutah je bilo videti, da je bil pritisk bistveno večji na strani hrvaških košarkarjev, ki so imeli težavo priti do slovenskega obroča. Slovenski selektor Jure Zdovc je pričakovano na najnevarnejšega Bojana Bogdanovića postavil Mitjo Nikolića, ki je odlično opravil svoje delo.

Spodbuden začetek, nervozni Hrvati

Hitro so iz pogona spravili tudi prvega centra Anteja Tomića, ki si je kmalu prislužil dve osebni napaki in moral na klop.

Slovenski košarkarji so takrat leteli in dobro onemogočali hitro hrvaško igro. Po košu Zorana Dragića je bilo 12:6, najvišjo prednost pa so imeli pri 23:15 in 25:17. Ko so imeli priložnost, da bi Hrvatom zadali novo rano, so se ti otresli uvodnega pritiska, vse bolj pa je žoga končevala v rokah Bogdanovića, ki je počasi začel polniti slovenski koš.

Hrvati so nas naskakali

Veliko sta pomagala tudi Luka Žorić in zlasti izjemno razpoloženi Krunoslav Simon (z 20 točkami najboljši strelec tekme). Hrvati so sprva naredili delni izid 10:1 in v 15. minuti sploh prvič pri 27:26 povedli, nato pa imeli pobudo. Trojica Bogdanović – Žorić – Simon je v prvem polčasu dosegla 32 od 44 točk Hrvaške, Slovenija pa je na odmor odšla z –6 (38:44).

Kar 13 tisoč ljubiteljev košarke si je ogledalo sosedski obračun, med prisotnimi pa smo lahko videli od legend hrvaške košarke do vrha slovenske in hrvaške politike.

Na parketu pa so vajeti v svojih rokah držali gostitelji, medtem ko se je slovenski napad zaustavil, obramba pa prav tako ni bila več tako žilava, saj je tekmec brez večjih težav dosegal nove točke. Povrhu vsega je dominiral v skoku, ki ga je dobil s kar 43:25. V drugi in tretji četrtini je četa Velimirja Perasovića dosegla kar 48, Slovenci pa le 31 točk.

Nekaj upanja vliv Zupan, a so Hrvati hitro postavili stvari na svoje mesto

Hrvate ni iz tira vrgel niti grd padec Bogdanovića v 25. minuti (ni se vrnil na parket, celo zapustil je dvorano), saj je imela razpoloženega Simona, ki se mu je priključil Tomić, najvišja prednost v tretji četrtini pa je bila velikih trinajst točk, ko je kapetan Roko Ukić zadel za 63:50.

Nekaj upanja slovenskim navijačem je vliv Miha Zupan, ki je v 35. minuti s petimi zaporednimi točkami znižal na pet točk zaostanka (62:67), kar je še dodatno okrepilo moč glasilk slovenskih navijačev, ki si zaslužijo veliko pohvalo.

A je bilo sanj o morebitni zmagi kmalu konec, saj so kockasti na krilih mladega Maria Hezonje po željah večine v Areni odigrali končnico in si priigrali prvo zmago na prvenstvu.

Škoda, da ni kakšna trojka (9/27) več pristala v košu, saj bi na ta način tudi pritisnili Hrvate.

Vsi bi prikimali, da bi morale biti vse tekme na prvenstvih takšne, kot je bila ta med Slovenijo in Hrvaško. Odlično vzdušje, polna dvorana, le konec ni bil za nas pravi.

Slovenija se bo v nedeljo pomerila proti Gruziji, ta tekma pa bo imela veliko težo za našo izbrano vrsto, ki bo lovila letalsko vozovnico za Lille, kjer bodo tekme drugega dela EuroBasketa.