Žalgiris Maccabi Tel Aviv Monaco Olympiacos Fenerbahče Partizan Beograd Mike Tobey Barcelona Real Madrid Evroliga

Petek, 28. 4. 2023, 22.44

12 mesecev

EVROLIGA, ČETRTFINALE, DRUGE TEKME

Barcelona po poti Partizana, Fenerbahče do izenačenja

Mike Tobey Barcelona | Mike Tobey se v dobrih dveh minutah na parketu ob zmagi svoje ekipe ni vpisal med strelce. | Foto Guliverimage

V evroligi se nadaljuje zaostren boj za zaključni turnir četverice. Košarkarji Barcelone z Mikom Tobeyjem, ki se tokrat v dobrih dveh minutah na parketu ni vpisal med strelce, so proti Žalgirisu prišli še do druge zaporedne zmage, potem ko so bili na domačem parketu boljši z 89:81. Do izenačenja na 1:1 v četrtfinalni seriji pa so prišli košarkarji Fenerbahčeja, ki so na drugi tekmi v gosteh z 82:78 premagali prvo ekipo rednega dela Olympiacos.

Košarkarji Barcelone so v tesnem dvoboju šele ob koncu prišli do nekaj točk večje prednosti in si zagotovili zmago. S tem so ekipi iz Kaunasa, kjer bo zaključni turnir, močno otežili možnosti za preboj na domače tekmovanje. Ekipi sta se do tretje četrtine večkrat izmenjali v vodstvu, Žalgiris je nazadnje imel aktiven izid pri zaostanku 69:72. Pozneje je Barca minimalno prednost znala zadržati in na koncu zmagala za osem. Jan Vesely je tekmecem nasul 26 točk, Nikola Mirotić jih je dodal 22. Pri Litovcih je bil najboljši Ignas Brazdeikis z 20.

Carsen Edwards je za Fenerbahče dosegel 16 točk. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Carsen Edwards je za Fenerbahče dosegel 16 točk. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

V Pireju je najboljša ekipa rednega dela morala priznati premoč Fenerbahčeju. Domači so imeli tri četrtine vse niti igre v svojih rokah, toda v zadnji se je turška ekipa najprej približala, potem pa pri 75:74 tudi povedla. V napeti končnici so gostje znali zadržati minimalno prednost in dosegli pomembno zmago pred selitvijo na svoj parket. Pri domačih sta po 18 točk dosegla Kostas Sloukas in Saša Vezenkov, pri Fenerbahčeju pa 16 Carsen Edwards.

Pretep v Madridu in vodstvo Partizana

pretep Real Madrid Partizan
Sportal Znane pričakovane kazni za "pretepače" Partizana in Reala
pretep Real Madrid Partizan Dante Exum
Sportal Po pretepu opravičila, v Beogradu pa sprejem, kot bi bili prvaki #video

Le dva dni po porazu v Madridu, ko je Kevin Punter v izdihljajih tekme zadel trojko za zmago Partizana nad Realom, sta se ekipi pomerili v Madridu na drugem obračunu četrtfinala, na katerem so bili izbranci Chusa Matea pod velikim pritiskom. To se je pokazalo tudi na parketu, ko so med košarkarji obeh ekip zapele pesti. Beograjčani so zmagali s 95:80 (tekma je bila zaradi številnih izključenih košarkarjev končana sto sekund pred koncem) in jih le še zmaga loči od zaključnega turnirja v Kaunasu.

Izbranci Željka Obradovića, ki je v preteklosti pet klubov (Partizan, Joventut, Real Madrid, Panathinaikos in Fenerbahče) skupno popeljal do devetih zmag v evroligi, so na drugi tekmi povsem zasenčili papirnate favorite iz Madrida in jih ukanili s kolektivno predstavo. Minuto in 40 sekund pred koncem je bila tekma zaradi množičnega pretepa prekinjena. Sodniki so po njem izključili številne košarkarje, nobena ekipa pa ni imela na voljo dovolj košarkarjev, da bi dokončala tekmo.

Ko je Sergio Llull naredil grobo osebno napako nad Kevinom Punterjem, se je Američan vročekrvno odzval. In začel se je vsesplošni kaos, sledilo je prerivanje na parketu, padali so udarci. Po boksarsko sta obračunala Guerschon Yabusele in Dante Exum, ki se je ob tem tudi poškodoval (zlomljen prst na nogi, krvavel je iz ustnice). Tretja tekma bo v torek zvečer v Beogradu, eni in drugi znajo biti oslabljeni zaradi poškodb in pričakovanih dodatnih kazni.

1 / 14

Najbolj učinkovit igralec srbske zasedbe je bil Avstralec Dante Exum z 19 točkami, Američan James Nunnally jih je prispeval 16, njegov rojak Zach Leday pa 15. Pri bledih Madridčanih sta Rudy Fernandez in Hrvat Mario Hezonja dosegla po 16 točk.

Obradović: Skušal bom pomiriti ljudi v Beogradu

Končni rezultat tekme. | Foto: AP / Guliverimage Končni rezultat tekme. Foto: AP / Guliverimage "Kar se je zgodilo, ni dobro za košarko, ni dobro za podobo Real Madrida in Partizana. Kaj takega se ne sme več zgoditi," je bil po tekmi o incidentu odkrit trener Obradović. Igralci so čustveni, ampak po tekmi se vedno prijateljsko pozdravijo, pravijo. Boji se, da se bo zdaj zgodil neprijateljski sprejem Madridčanov na tretji tekmi. "Skušal bom pomiriti vse ljudi v Beogradu. Zakaj? Ker imam v Madridu prijatelje, ker je to velik klub. Želim, da se govori o košarki in ne o tem. Vedno smo spoštovali vse v Realu. V Madridu imam prijatelje. O tem bom govoril tudi v Beogradu. Skušal bom pomiriti ljudi, da bodo lepo sprejeli Real Madrid, kot so oni nas. Govoriti moramo o košarki. Ni lepšega, kot da govoriš o košarki."

Izenačeno na dvoboju Monaco – Maccabi

Košarkarji Monaca so izenačili serijo proti Maccabiju iz Tel Aviva. Pri domači ekipi je blestel Jordan Loyd s 33 točkami, v gostujoči pa je Wade Baldwin IV dosegel 17 točk.

Ekipe igrajo na tri zmage, zmagovalci pa se bodo uvrstili na zaključni turnir, ki bo med 19. in 21. majem v Kaunasu.