Četrtek,
11. 7. 2019,
8.47

Osveženo pred

2 leti, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,87

Natisni članek

Natisni članek

Dirka po Franciji Tour de France Tour de France Matej Mohorič Matej Mohorič Jan Tratnik Ineos Egan Bernal Geraint Thomas Nairo Quintana Vincenzo Nibali Bahrain Merida

Četrtek, 11. 7. 2019, 8.47

2 leti, 5 mesecev

Pred 6. etapo Dirke po Franciji

Prvi preizkus za favorite, s strupenim klancem na pesku #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,87

Šesta etapa letošnje Dirke po Franciji bo že dala odgovore na nekaj zanimivih vprašanj. V kakšni formi so favoriti, kdo je pravi kapetan moštva Ineos, lahko francoski junak zadnjih dveh dni obdrži rumeno majico vse do Pirenejev …? Vrhunec prvega tedna dirke še ne bo izpostavil zmagovalca Toura 2019, utegne pa že pokazati, kdo letošnje francoske pentlje ne more dobiti.

Šesti dan prinaša prvo gorsko etapo, zahtevno 160,5-kilometrsko preizkušnjo s sedmimi kategoriziranimi vzponi, med temi tremi prve kategorije. Začela se bo v Mulhousu blizu tromeje z Nemčijo in Švico, že na 20. kilometru pa se bo trasa obrnila navkreber. Pred kolesarji je skupno skoraj 4.000 metrov klancev.

Peklenska trasa

Prvi izziv vogeškega gorovja bo vzpon na 1.183 metrov visoki Le Markstein (43,5 kilometra etape, 10,8 kilometra klanca s povprečnim naklonom 5,4 odstotka - 1. kategorija), s tega bodo nadaljevali na Grand Ballon (1.336 metrov n. m., 1,3 kilometra klanca, z 9-odstotnim naklonom - 3. kat.), se nato v 17 kilometrih spustili skoraj tisoč metrov nižje, nato jih na 74. kilometru čaka Col du Hundsruck (748 metrov n. m., 5,3 kilometra, 6,9-odstotni naklon - 2. kat.), pa po osmih kilometrih spusta že spet postopen dvig proti 11-kilometrskemu klancu (5,8 odstotka) na Ballon d'Alsace (1.173 metrov n. m.).

Sledi še en dolg spust pod 500 metrov, pa nato pot čez Col des Croix (678 metrov n. m., 3,3 kilometra, 6,1-odstotni naklon - 3. kat.) na 123. kilometru etape, kratek spust in novo plezanje na 914 metrov visoki Col des Chevres (3,5 kilometra, 9,5-odstotni naklon) druge kategorije, kjer se bodo delile bonus sekunde, po novih desetih kilometrih spusta pa ciljno vzpon na La Planche des Belles Filles.

Trasa Toura je kolesarje čez ta klanec v preteklosti vodila trikrat in vsakič dobro napovedala zmagovalca. Tisti, ki je rumeno nosil po tem klancu, je vselej dobil Tour, Bradley Wiggins leta 2012, Vincenzo Nibali 2014 in Chris Froome 2017.

Sportal Rumena majica mu je spremenila življenje: do tekoče vode in funkcije župana #video

Zadnji kilometer po pesku

Letos je vzpon 1.140 metrov nad morjem daljši, težji in zanimivejši. Prireditelji so v smučarskem središču na vrhu vzpona našli še dodaten kilometer ceste, ki pa nima asfalta, kjer kolesarje čaka peščena cesta, na mestih z naklonom prek 20 odstotkov, zadnjih 250 metrov do cilja pa je naklon celo 24-odstoten.

Kaj pripravlja Ineos?

"To nikakor ne bo samo ogrevalna etapa, temveč čisto prava gorska. Zelo težko bo," je medijem razlagal lanski zmagovalec Toura, sokapetan moštva Ineos Geraint Thomas. Valižan v skupnem seštevku za rumeno majico zaostaja 45 sekund, pet pa za svojim moštvenim kolegom, sokapetanom, Eganom Bernalom, ki zaseda šesto mesto.

Današnjih 160,5 kilometra bo pokazalo, kateri od kapetanov bo Ineosov adut za končno zmago. "Pritiska ne čutim, vodstveno vlogo si delim s Thomasom, če mi uspe dober Tour, v redu, če ne, bom v prihodnosti zagotovo še dobil priložnost," pravi 22-letni Kolumbijec.

Bernala številni izpostavljajo kot prvega favorita za končno zmago, danes bo lahko pokazal, ali so pričakovanja upravičena, za moštvo pa etapna zmaga in rumena majica nista prioriteta, kot pravi športni direktor Ineosa Nicolas Portal: "Zamisel je, da ne izgubljamo časa. Če bomo kaj pridobili, bo samo bonus." Pa bo po tej etapi vsaj jasno, kdo je pravi kapetan? Thomas ali Bernal? "Prezgodaj je, drugi in tretji teden Toura sta pretežka. Favoriti so se v preteklosti tudi po zaostanku na prvi gorski etapi vračali v boj," odgovarja Portal.

Tom Simson
Sportal Smrt na epskem vzponu, ki je zaznamovala Dirko po Franciji #video

Pa preostali? Kdo ima noge za zmago na Touru?

Danes bodo morali vsi favoriti nadzorovati čas, morebiten slab dan in z njim prevelik zaostanek bi jim že odpihnil možnosti za končno zmago. Pričakovati je, da bo poskušal Ineos z močno ekipo nadzorovati dirko, a svoje načrte imajo zagotovo v Movistarju, z močnimi hribolazci Nairom Quintano, Mikaelom Lando in svetovnim prvakom Alejandrom Valverdejem.

Jumbo Visma ima možnost, da po Teunissenu v rumeno spravi še kapetana ekipe Stevena Kruijswijka (v skupnem seštevku je samo 25 sekund za vodilnim), pokazati se bo moral Danec Jakob Fuglsang (Astana), ki je bil po padcu v prvi etapi varovan in neviden, svoje noge bodo preizkušali še Adam Yates (Michelton-Scott), Rigoberto Uran (EF Education First) in podobni, usmeritev za nadaljevanje dirke pa bo najbrž dobila tudi Bahrain-Merida.

Peter Sagan
Sportal Končno: roke je dvignil tudi Peter Sagan! #video

Uganki Nibali in Alaphilippe

Slovenca Jan Tratnik in predvsem Matej Mohorič bosta danes delala za kapetana Vincenza Nibalija, ki bo preveril, ali ima po napornem Giru sploh dovolj moči za napad na svojo drugo zmago na Touru. Domača dirka je močan motiv tudi za francoske kolesarje, šesta etapa pa hud izziv predvsem za njihovega trenutno najboljšega tekmovalca, nosilca rumene majice Juliana Alaphilippa (Deceuninck Quick Step), ki bo poskušal ubraniti svojih nekaj deset sekund prednosti pred prežečimi že omenjenimi "planinskimi orli" (Bernalom, Thomasom, Quintano, Valverdejem …).

Julian Alaphilippe: "Ne glede na to, kaj se bo zgodilo v šesti etapi, nikoli ne bom pozabil neverjetnega občutka ob nošenju rumene majice in poslušanja navijačev v zadnjih dveh dneh."

Če bi Francoz preživel peklensko etapo – ocenjena je z vsemi petimi zvezdicami za težavnost – utegne nato rumeno majico braniti vse do Pirenejev, v katere bo karavano pripeljala 11. etapa.

Preostale etape kolesarske Dirke po Franciji 2019

Etape Dan Kraj in dolžina Vrsta
6.  četrtek, 11. julij Mulhouse-La Planche des Belle Filles (160,5 km) srednje gorska
7.  petek, 12. julij Belfort-Chalon-sur-Saone (230 km) ravninska
8.  sobota, 13. julij Macon-Saint-Etienne (200 km) hribovita
9.  nedelja, 14. julij Saint-Etienne-Brioude (170,5 km) srednje gorska
10.  ponedeljek, 15. julij Saint-Flour-Albi (217,5) hribovita
  torek, 16. julij prost dan  
11.  sreda, 17. julij Albi-Toulouse (167 km) ravninska
12.  četrtek, 18. julij Toulouse-Bagneres-de-Bigorre (209,5 km) gorska
13.  petek, 19. julij Pau-Pau (27,2) posamični kronometer
14.  sobota, 20. julij Tarbes-Tourmalet (117,5) gorska
15.  nedelja, 21. julij Limoux-Foix (185) srednje gorska
  ponedeljek, 22. julij prost dan  
16.  torek, 23. julij Nimes-Nimes (177 km) hribovita
17.  sreda, 24. julij Pont du Gard-Gap (200 km) srednje gorska
18.  četrtek, 25. julij Embrun-Valloire (208 km) gorska
19.  petek, 26. julij Saint-Jean-de-Maurienne-Tignes (126,5 km) gorska
20.  sobota, 27. julij Albertville-Val Thorens (130 km) gorska
21.  nedelja, 28. julij Rambouillet-Pariz (128 km) ravninska

Preberite še:

Tom Dumoulin
Sportal Poškodba Nizozemca je hujša, kot so sprva mislili
Matej Mohorič
Sportal Mohorič se pred debijem na francoskem Touru zaveda priložnosti, ki mu je dana #intervju