18.12

Marcel Kittel Dirka po Franciji Vincenzo Nibali

Sobota, 5. 7. 2014, 18.12

Nibali z etapno zmago do rumene majice vodilnega

Italijan Vincenzo Nibali je zmagovalec 2. etape 101. kolesarske dirke po Franciji in novi vodilni v skupnem seštevku dirke. Slovenca Simon Špilak in Kristijan Koren na 70. in 80. mestu v etapi.

Še pred začetkom etape je bilo jasno, da dirke zaradi posledic padca v sobotni etapi ne bo nadaljeval Britanec Mark Cavendish. Že druga etapa letošnje dirke je bila izjemno zahtevna. Tudi v današnji 201 kilometrov dolgi etapi je nepregledna množica gledalcev pozdravila kolesarsko karavano ob trasi, ki je kolesarje popeljala prek devetih kategoriziranih vzponov. Kaj takšnega na Touru v uvodnih etapah še nismo videli. Že takoj po štartu se je v beg podala skupina sedmih kolesarjev, od katerih je bil kot zadnji 35 kilometrov do cilja ujet Francoz Biel Kadri (Ag2r-La Mondiale).

Tempo na čelu glavnine so začeli narekovati kolesarji ameriške ekipe Garmin-Sharp in 30 kilometrov do cilja je bilo v prvi skupini le še 50 kolesarjev. Marcel Kittel, ki je etapo začel kot vodilni v skupnem seštevku, je od glavnine odpadel že 70 kilometrov do cilja. Na zadnjem vzponu četrte kategorije, ki je bil dolg slab kilometer, so v ospredju ostali le še najboljši. Do cilja je bilo še 5 kilometrov in napadi so sledili drug za drugim.

Nibali napadel v pravem trenutku

Odločilni pobeg je kilometer in pol do cilja uspel aktualnemu italijanskemu prvaku Vincenzu Nibaliju, ki mu je uspelo prvemu prečkati ciljno črto. Nekdanji zmagovalec dirke po Italiji in dirke po Španiji je tako oblekel rumeno majico vodilnega še na dirki po Franciji. Dejstvo je, da mu je to uspelo že na samem pričetku dirke, a vsekakor je boljše, da jo je oblekel zdaj kot pa nikoli. Njegove moštvene kolege v naslednjih dneh čaka zelo zahtevna naloga, saj bodo branili rumeno majico vodilnega. V prvi skupini je etapo končalo le 21 kolesarjev. Peter Sagan, ki je bil prvi favorit za zmago, v zaključku etape ni mogel sam odbiti napade tekmecev in je etapo končal na 4. mestu. Kot 2. in 3. sta ciljno črto prečkala Belgijec Greg Van Avermaet in Poljak Michal Kwiatkowski. Slovenca Simon Špilak in Kristijan Koren nista bila v prvi skupini. Špilak je stik z njo izgubil šele na zadnjem vzponu. Nemec Marcel Kittel, ki je danes kolesaril v rumeni majici je zaostal 20 minut.

V ponedeljek bo na sporedu zadnja etapa na Otoku. Kolesarje čaka 155 kilometrov dolga etapa s ciljem v Londonu. Pričakujemo lahko ciljni šprint glavnine, v katerem bo največji favorit za etapno zmago prav Marcel Kittel.