Sobota, 7. 7. 2018, 13.44

Monika Hrastnik poskrbela za najboljšo uvrstitev v zgodovini slovenskega spusta

1

Monika Hrastnik | Foto Grega Valančič/Sportida

Najboljša slovenska tekmovalka v spustu z gorskimi kolesi Monika Hrastnik je na tekmi svetovnega pokala v italijanskem Val di Soleju osvojila tretje mesto. To je najboljša uvrstitev v zgodovini slovenskega spusta. Evropska in državna prvakinja je v petek zmagala v kvalifikacijah.

Štiriindvajsetletnica v tej sezoni premika meje slovenskega gorskega kolesarstva. Postala je evropska prvakinja, v svetovnem pokalu pa je iz tekme v tekme boljša. Konec junija je v avstrijskem Leogangu osvojila četrto mesto.

V petek je v Val di Soleju dosegla nov mejnik s prepričljivo zmago v kvalifikacijah - to doslej ni uspelo še nikomur od Slovencev -, ko je prvo zasledovalko Britanko Tahnee Seagrave prehitela za 9,759 sekunde.

Danes je na koncu morala priznati premoč zmagovalki Seagravovi in še eni Britanki Rachel Atherton. Rojakinji je ločilo 0,123 sekunde, Hrastnikova pa je na tretjem mestu zaostala 1,605 sekunde.

Ne zaveda se (še), kaj dosega

"Že to, da sem bila danes na koncu tretja ... Ne vem, kaj naj rečem. V zgornjem delu sem izgubljala, malo sem kvačkala. Ko sem se ogrela, je začelo leteti. Nekajkrat je bilo povsem na meji. Nekaj trenutkov je bilo, ko sem komaj ostala na kolesu," se je na finalno vožnjo v pogovoru za STA ozrla Hrastnikova.

"Ne zavedam se še ravno, kaj dosegam. Včeraj sem bila brez besed in zelo vesela. Nisem mogla verjeti, ko sem prišla v cilj, da sem prehitela vse najboljše," je nadaljevala članica ajdovske ekipe Črn trn.

Na prvem merjenju časa je za takrat Seagravovo zaostajala malenkost manj kot štiri sekunde, nato pa je iz odseka v odsek pridobivala na času. Že na startu se je zavedala, da bodo njene tekmice napadle, saj je bila proga suha, v petek pa ni bila.

"To je meni najljubša proga. Danes je bila še boljša vožnja kot včeraj, ko je bil boj za preživetje. Vesela sem, da sem ostala na kolesu. Mislim, da sem bila edina v kvalifikacijah, ki je prišla dol brez padca," je povedala Mozirjanka, ki je vesela tudi nizkega zaostanka, saj je Athertonova ena najboljših tekmovalk v spustu zadnjega desetletja, je tudi večkratna svetovna prvakinja.

Hrastnikova je v skupnem seštevku svetovnega pokala napredovala na peto mesto, zbrala je 496 točk. Vodi Athertonova s 776, druga je Seagravova s 676, tretja je Francozinja Myriam Nicole s 610, četrta pa Avstralka Tracey Hannah s 560.

Do konca sezone so še tri dirke, naslednja bo čez teden dni v Andori.

To je bil edini slovenski finalni nastop v spustu, saj so preostali Slovenci obstali v petkovih kvalifikacijah.