Petek, 16. 6. 2017, 12.32
8 mesecev
Med hostesami dirke Po Sloveniji dva povsem sveža obraza #foto
Težko si predstavljamo podelitveni ceremonial po kolesarski dirki brez družbe lepih deklet. Tudi na 24. dirki Po Sloveniji ne bo nič drugače. Vloga hostes je letos pripadla 20-letni študentki psihologije Sari Rapuc in dve leti mlajši gimnazijki Loreni Grahovič. Obe se v tej opazni vlogi predstavljata prvič, navodilo njunih nadrejenih pa je bilo: svoje delo vzemita kot zabavo in novo izkušnjo.
Tako kot kolesarji, ki v času etape večji del dneva vrtijo pedala, tudi hostese, v angleščini "podium girls" ali v izvirniku "hôtesses du Tour", večji del dneva preživijo v intenzivnem delovnem pogonu.
Pred kolesarsko etapo najprej pozirajo ob ekipah, ki morajo pred vsakim štartom na informativni tabli ob odru prispevati svoj avtogram, jih nato pospremijo na štart, pozirajo ob nosilcih majic (najboljšega kolesarja, najboljšega hribolazca, najboljšega mladega kolesarja in najboljšega na letečih ciljih) in veljakih, ki jim v kraju, ki gosti štart etape, pripade čast zamahovanja s štartno zastavico.
Lani sta ob kolesarjih pozirali Manja Dobrilovič, ki je vlogo hostese na kolesarski dirki okusila trikrat, in Lea Rogelj. Zanjo je bila to premierna izkušnja.
Sledi transfer na naslednjo lokacijo, v lastni režiji, kakopak, na cilj etape, ki je običajno oddaljen več kot sto kilometrov. Tam se dekleta pripravijo na podelitveni ceremonial, kjer v atraktivnih oblačilih in vrtoglavih petkah, ne glede na vremenske pogoje in temperaturni razkorak, kolesarjem priskočijo na pomoč pri oblačenju zmagovalne majice in jim v veselje prisotnih fotografov na lice pritisnejo nedolžen poljub. To je običajno tudi fotografija z zmagovalnega odra, ki obkroži svet.
Vse se je začelo z dirko vseh dirk
Zgodba s hostesami na dirkah profesionalnih kolesarjev izvira z najprestižnejše kolesarske dirke na svetu Tour de France. Od tod tudi njihovo uradno ime: hostese Toura.
Zanimanje za delo hostese je tam precejšnje. Za Dirko po Franciji se jih vsako leto prijavi vsaj 500. Upajo na večjo prepoznavnost in dodatni zalet pri zagonu manekenske kariere, seveda pa pri tem kapne tudi nekaj denarja. Dekleta naj bi za delo na tritedenski etapni dirki zaslužila med 900 in dva tisoč evri, omogočijo pa jim tudi brezplačno prenočišče in prehrano.
Letos priložnost za ...
Kako pa je s tem v Sloveniji? Takega navala kot za delo na francoski pentlji ni, so pa tudi v Sloveniji za izbor deklet odgovorni organizatorji dirke, v primeru slovenske dirke kolesarski klub Adria Mobil.
Letos so priložnost ponudili 20-letni Sari Rapuc (na fotografiji), študentki psihologije iz Dravograda, in dve leti mlajši Loreni Grahovič, gimnazijki iz Ljubljane, ki bosta za razliko od prejšnjih let, ko so hostese oblekli v rumeno barvo, tako kot zmagovalca dirke, oblečeni v zeleno.
Zelena je letos tudi barva majice zmagovalca in je del celostnega koncepta dirke Po Sloveniji, ki stremi po zelenem.
Kako sta se pripravili na novo izkušnjo, ki bo od njiju v prihodnjih dneh zahtevala obilico poziranj? "Rečeno nama je bilo, da naj vse skupaj vzameva kot zabavo in novo izkušnjo in tako tudi nameravava," sta pripovedovali rjavolaski, ki sta že po štartu prve etape v Kopru morali pozirati z rekreativnimi kolesarji, ki so pospremili uvod dirke. In če sta na štartu sproščeno pozirali v all-starkah, je bilo na cilju bolj svečano: oblekica in visoke pete.
Oglejte si, katere slovenske krasotice so v preteklosti že sodelovale na dirki Po Sloveniji.
Lani sta na dirki Po Sloveniji v vlogi hostes sodelovali Manja Dobrilovič (na fotografiji desno) in Lea Rogelj.
Manja je v vlogi hostese sodelovala že trikrat, Lea pa se je v tej vlogi preizkusila prvič.
Na štartu etape se najboljšim kolesarjem običajno pridruži tudi župan mesta, ki gosti kolesarski spektakel. Na fotografiji župan Celja Bojan Šrot.
Leta 2014 in 2015 sta majice zmagovalcem podlejevali hostesi Katarina Benček in Manja Dobrilovič.
Leta 2011 je etapo dirke Po Sloveniji gostil tudi Tržič. Hostesi na fotografiji v družbi župana Boruta Sajovica.
Hostesa v družbi Kristjana Korena, ki ga letos na dirki Po Sloveniji ne bo, smo ga pa pred kratkim srečali na športno-zabavni prireditvi Goni pony na Vršič, kjer je zasedel peto mesto.
Štarter etape Kočevje - Višnja gora na 20. dirki Po Sloveniji je Vladimir Prebilič.
Največji slovenski adut na letošnji dirki Po Sloveniji, Jan Polanc, je leta 2013 na 20. slovenski pentlji oblekel belo majico najboljšega mladega kolesarja. Na fotografiji pozira v družbi hostese Sare Miklič.