8 let, 3 mesece

Dirka po Franciji Nairo Quintana Marcel Kittel

Sobota, 20. 7. 2013, 13.58

Froome okronan za kralja francoske pentlje

Osemindvajsetletni Britanec Christopher Froome je zmagovalec jubilejne 100. kolesarske dirke po Franciji. Na 2. in 3. mestu sta dirko končala Kolumbijec Nairo Quintana in Španec Joaquin Rodriguez.

Zadnja etapa letošnje dirke je bila dolga 133 kilometrov. Po tradiciji je prvi del etape minil v sproščenem vzdušju, kjer so se kolesarji lahko v miru fotografirali in nazdravili uspehom, ki so jih dosegli. Po prihodu v Pariz je moralo 170 kolesarjev, kolikor jih je bilo na štartu zadnje etape, prekolesariti 10 krogov na Elizejskih poljanah. Dobrih sedemdeset kilometrov je izjemno hitro minilo, saj je bila hitrost velika. Le 38 kilometrov do cilja dirke je odstopil Nizozemec Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM). S tem ni bil izenačen rekord v številu kolesarjev, ki so končali dirko. Leta 2010 jo je namreč končalo 170 kolesarjev, kar je največ doslej. Da je kolesar odstopil v zadnji etapi, se je zadnjič zgodilo leta 1977, ko je odstopil Joseph Bruyere. V zadnjih petnajstih kilometrih je hitrost močno narasla. Na čelu glavnine so bili kolesarji ekipe Omega Pharma-Quick Step, medtem ko so imeli Manuel Quinziato (BMC Racing), Alejandro Valverde (Movistar) in Bram Tankink (Belkin) še 15 sekund prednosti pred glavnino.

Ob pričetku zadnjega kroga so bili ubežniki ujeti. Sledil je boj šprinterjev za čim boljši položaj pred ciljnim šprintom. V slednjem je imel najboljši položaj Nemec Marcel Kittel, ki je izkoristil delo moštvenih kolegov. Slavil je že četrto etapno zmago na letošnji dirki in prekinil zmagovalni niz Marka Cavendisha na Elizejskih poljanah. Slednji je danes ponovno videl, da bo moral še bolj garati, če si bo želel povrniti status najhitrejšega šprinterja na svetu. Danes ga je premagal tudi Andre Greipel, ki je bil drugi. Kittel je še enkrat dokazal, da je bil najhitrejši šprinter na letošnji dirki. Christopher Froome je imel dovolj veliko prednost, da si je z moštvenimi kolegi lahko privoščil, da so v zadnjih dveh kilometrih zaostali in nato s skoraj minuto zaostanka drug ob drugem prikolesarili v cilj dirke. Froome je tako drugemu mestu na dirki po Španiji (2011) in drugemu mestu z lanske dirke po Franciji dodal zmago. Največjo v dosedanji šestletni profesionalni karieri.

Na letošnji dirki je v rumeni majici vodilnega kolesarilo pet kolesarjev. Skupna točka vseh je, da so v njej vsi kolesarili prvič v karieri. Preden je Christopher Froome deklasiral tekmece v 8. Etapi, so v rumeni majici že kolesarili Marcel Kittel (Argos-Shimano), Jan Bakelants (RadioShack-Leopard), Simon Gerrans in Daryl Impey (oba Orica-GreenEdge). Nato je Christopher Froome kar 13 etap kolesaril v rumeni majici vodilnega in drugo uvrščenega Quintano premagal za pet minut. Froome je danes dosegel 13 zmago v sezoni in postal prvi kolesar, ki je rojen v Južni Afriki in je postal zmagovalec dirke po Franciji. Izjemen nastop na dirki je uprizoril šele 23-letni Nairo Quintana, ki je dirko končal na 2. mestu ter osvojil belo in pikčasto majico. Izjemen zadnji teden dirke je uspel tudi Joaquinu Rodriguezu, ki je dirko končal na 3. mestu. Postal je eden redkih kolesarjev v glavnini, ki je vse tri tritedenske dirke končal na stopničkah zmagovalnega odra. Zmagal doslej ni še nobene, a to bo zagotovo njegov naslednji cilj. Zeleno majico najboljšega kolesarja v skupnem seštevku po točkah je osvojil 23-letni Slovak Peter Sagan, kateremu je to uspelo že drugič zapored. Ostali dve majici sta v rokah Quintane.

Kot 56. je ciljno črto prečkal Kristijan Koren, ki je postal edini Slovenec v zgodovini dirke, ki je štirikrat končal Tour. Kot se za jubilejno 100. dirko po Franciji spodobi, je ravno Koren dirko končal na 100. mestu v skupnem seštevku!