Sreda,
28. 10. 2015,
17.42

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
risi slovenska hokejska reprezentanca

Natisni članek

Sreda, 28. 10. 2015, 17.42

8 let, 3 mesece

Od mladeničev, ki trkajo na vrata, do starih znancev risje družine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Risi bodo konec prvega tedna novembra na Poljskem opravili prvo reprezentančno akcijo, na kateri bodo sodelovali tudi nekateri upi hokejske prihodnosti. Preverili smo, kako gre vpoklicanim v klubih.

Poškodbe, zahteve klubov in tudi nekaj želje po tem, da preverita, česa so sposobni potencialni kandidati, ki trkajo na vrata članske reprezentance, so krojile sestavo reprezentančnega seznama selektorja Nika Zupančiča in pomočnika Iva Jana. Spisek obsega 22 imen, ki se bodo na turnirju evropskega izziva v Katovicah med 5. in 7. novembrom bojevala s Poljaki, Južnimi Korejci in Avstrijci.

Robert Kristan (Pardubice, češka Extraliga): Skoraj desetletje in pol stalni član in vratarski motor slovenske reprezentance ne bo manjkal niti tokrat. Robert je pri 32. letih prvi vratar češkega elitnoligaša Pardubice, za katerega je letos branil tako v domači ligi kot v ligi prvakov. Lix je v tej sezoni branil na osmih od 13 tekmah Extralige in bil pri svojem delu 90,4-odstotno uspešen. V ligi prvakov, ki so jo Pardubice končale po skupinskem delu, je med vratnicama stal dvakrat in ubranil 88,89 odstotka vseh strelov.

Luka Gračnar (Red Bull Salzburg, liga EBEL): Na Gračnarja kljub mladosti tako reprezentančni kot klubski trenerski štab resno računa že lepo število let. Tudi letos je prva violina Salzburga, ki se je po zaspanem začetku sezone prebudil, z njim pa se prebuja tudi 21-letni čuvaj mreže. Gorenjec je v razširjenem avstrijskem prvenstvu med vratnicama stal na 15 od 16 tekem in zaustavil 91,1 odstotka vseh strelov. V ligi prvakov, od katere so se poslovili po skupinskem delu, je bil na treh tekmah 87,5-odstotno uspešen.

Mitja Robar (Mlada Boleslav, češka Extraliga): Izkušeni branilec bi si pri Mladi Boleslav zagotovo želel več igralnega časa. Navsezadnje ga Čehi, ki večinoma stavijo na svoje igralce, niso pripeljali, da bi grel klop. Štajerec je sicer na začetku sezone odigral nekaj tekem, nato pa padel v nemilost trenerskega štaba, ki ga je mesec dni pustil na tribuni. Spodbuden podatek je, da se je 32-letnik, ki je bil v kadru na šestih tekmah, v zadnjih dveh tednih vrnil v tekmovalni ritem. Reprezentančni obračuni mu bodo prišli še kako prav.

Sabahudin Kovačević (Graz 99ers): Še en izkušen steber obrambe bo del novembrske reprezentančne akcije. Budo je klub našel šele konec septembra, ko se je vrnil v Gradec, pri katerem je lani oddelal zadnji kos sezone. Visokorasli bombarder ima pri panterjih, ki jih vodi pomočnik selektorja Ivo Jan, pomembno vlogo. Do zdaj je odigral deset tekem, v statistiko vpisal dva zadetka in tri podaje, njegovo +/- razmerje je +2. Ekipna samozavest je lahko zelo visoka, saj so našli zmagovalni recept in slavili na zadnjih šestih tekmah.

Andrej Tavželj (HDD Olimpija): Gorenjec se je po petih sezonah vrnil k Olimpiji, kjer je eden od bolj izkušenih branilcev. Zagotovo misli ob vseh porazih niso najbolj "rožnate", tako da preklop na reprezentanco ne bo škodil. Je pa pri Tavžlju pozitivno to, da konstantno igra, izpustil ni nobene tekem. Na 16 obračunih je vpisal podajo, njegovo razmerje +/- je -5.

Miha Logar (HDD Olimpija): Mladost bo med branilce iz Olimpije prinesel Miha Logar, ki je že sodeloval na turnirju EIHC. Dvajsetletni Gorenjec s pridom izkorišča zaupanje klubskega trenerja, v letošnji sezoni je zaigral na vseh 16 tekmah in soigralcem pomagal z dvema podajama. Njegovo +/- razmerje je -6.

Jurij Repe (HC Kladno, češka WSM liga): Nove reprezentančne izkušnje bo lahko nabiral tudi obetavni Repe, ki je aprila kot zadnji odpadel z reprezentančnega seznama za nastop na svetovnem prvenstvu v Ostravi. Enaindvajsetletnik že vse od sezone 2009/10 z izjemo enega leta izkušnje nabira na Češkem, kjer letos igra v drugokakovostni ligi za Kladno. V dresu kluba Jaromira Jagra je letos odigral 17 tekem in bil s petimi zadetki, štirimi podajami in razmerjem +/- +2 eden od bolj razpoloženih branilcev.

Miha Štebih (Dukla Jihlava, češka WSM liga): Visokorasli Štajerec je pri 23. letih nepogrešljiv člen reprezentance na modri črti. Še četrto sezono zapored igra za češkega drugoligaša, pri katerem je na 15 tekmah te sezone v statistiko vpisal dva zadetka, tri podaje, njegovo razmerje danih in prejetih zadetkov je +7.

Matic Podlipnik (Bolzano, liga EBEL): Podlipnik se je reprezentanci pridružil v istem času kot Štebih – pred dvema sezonama – in z njo lani odpotoval na svetovno prvenstvo in olimpijske igre. Na zadnjem SP ga ni bilo zraven, se bo pa selektorju pokazal v prihodnjih dneh. V kadru Bolzana je bil na vseh 16 tekmah, na katerih je prispeval dve podaji, njegovo razmerje +/- je -4.

Žiga Pavlin (Slavija Praga, češka WSM liga): Pavlin je pri 30 eden od izkušenejših risov. Branilec, ki je zadnje svetovno prvenstvo na večini tekem spremljal s tribune, letos igra v drugi češki ligi. V dresu Slavije iz Prage je drsal na 17 tekmah, v statistiko pa dodal tri zadetke in šest podaj, njegovo razmerje danih in prejetih zadetkov je pri +10.

Jan Urbas (Våsteras, Allsvenskan): Eden od pomembnejših členov v napadu bo 26-letni Cerkničan, ki se v svojem drugem domu – na Švedskem – tudi letos odlično znajde. Stari znanec reprezentance je tudi pri Våsterasu, katerega cilj je napredovanje med švedsko elito – po slabih dveh mesecih mu dobri kaže – eden od vlečnih konjev. Na 16 tekmah je sedemkrat zadel, šestkrat podal, njegovo razmerje +/- pa je +5.

David Rodman (Dresdner Eislöwen, DEL2): David, ki smo pogrešali na zadnjem svetovnem prvenstvu, je pozdravil poškodbo zapestja in je pripravljen tudi na nove reprezentančne podvige. S starejšim bratom se bosta spet zgrešila, saj je Marcel poškodovan. Dvaintridesetletnik se je vrnil v drugo nemško ligo, kjer v dresu Dresdner Eislöwen pridno polni statistiko. Na 13 tekmah je petkrat zadel in osemkrat podal.

Žiga Jeglič (Slovan Bratislava, liga KHL): Jeglič se bo tokrat moral znajti pred svojih "pajdašev" v napadu Roka Tičarja in Roberta Saboliča, ki bosta akcijo zaradi zahtev kluba in prepotrebnega počitka izpustila. "Jegla" je že lani spoznal naporen ritem lige KHL, letos je odigral že 26 tekem, v statistiko vpisal tri zadetek in 11 podaj, njegovo razmerje danih in prejetih zadetkov je pri +3.

Žiga Pance (VSV beljak, liga EBEL): Vselej borbeni Pance je prav tako eden od dobrih znancev reprezentance, v katero prihaja iz Beljaka. V dresu koroškega kluba ni izpustil nobene letošnje tekme, na 16 srečanjih je štirikrat zadel, trikrat podal, njegovo razmerje prejetih in danih zadetkov je pri -2.

Miha Verlič (VSV Beljak, liga EBEL): Še en koroški orel bo sodeloval v novi reprezentančni akciji. Visokorasli napadalec, ki je bil pred dvema sezonama gonilna sila Olimpije, v lanski sezoni pa, tudi zaradi bolezni, ni igral, kolikor bi si želel, je bil letos v postavi Beljaka na prav vseh tekmah. Dvakrat se je vpisal med strelce zadetkov, njegovo razmerje +/- je pri -3.

Boštjan Goličič (Gap, Ligue Magnus): Ko beseda nanese na reprezentančne legionarje v Franciji, v zadnjih letih ne gre brez Goličiča, ki letos z Gapom napada ubranitev francoskega prvaka. Šestindvajsetletnik je v tej sezoni igral v treh tekmovanjih, v francoskem pokalu in ligi je zbral 12 nastopov, sedem zadetkov in 14 podaj, njegovo +/- razmerje je pri pozitivni šestici. Okusil je tudi ligo prvakov, od katere so se s soigralci poslovili po skupinskem delu, v katerem je na štirih tekmah enkrat zadel in trikrat podal.

Anže Kuralt (Epinal, Ligue Magnus): Kuralt je maja ostal brez nastopa na SP, se pa lahko pohvali, da je bil v ekipi na predlanskem SP in celo med potniki na olimpijske igre. Pri Epinalu, za katerega igra že tretjo sezono je v francoskem pokalu in ligi naštel 12 nastopov, osem zadetkov in tri podaje, razmerje v danih in prejetih zadetkih ima +1.

Ken Ograjenšek (Epinal, Ligue Magnus): Nizkorasli mladenič si počasi, a vztrajno utira pot v reprezentanci, s katero je maja prvič nastopil na svetovnem prvenstvu. Manjkal ne bo niti na Poljskem, kjer se bo dokazoval skupaj s klubskim soigralcem Anžetom Kuraltom. Ograjenšek, ki ga je Zupančič opisal kot hokejista z nosom za zadetke, je letos pri Epinalu v francoskem pokalu in ligi nabiral predvsem podaje. Na 12 tekmah je enkrat zadel in 11-krat podal, njegovo razmerje +/- je pri +1.

Anže Ropret (HDD Olimpija, liga EBEL): Najstarejši iz tokratne Olimpijine falange napadalcev se po lepem času vrača med rise. Ropret, ki je na svetovnih prvenstvih igral le z mlajšimi selekcijami, letos deluje "prebujeno" in z veliko želje. Zmaji ga niso pogrešali niti na eni tekmi, na 16 obračunih je štirikrat zadel in šestkrat podal. Je eden od rekih Olimpijinih hokejistov, čigar razmerje danih in prejetih zadetkov ni negativno, in sicer je pri številki nič.

Žiga Pešut (HDD Olimpija, liga EBEL): Triindvajsetletni napadalec je že lani sodeloval na turnirju evropskega izziva, nova priložnost za dokazovanje pa bo že kaj kmalu. S šestimi zadetki in petimi podajami je eden od bolj učinkovitih zmajev (pred njim je le Andrej Hebar), njegovo razmerje v danih in prejetih zadetkov je pri -2.

Gregor Koblar (HDD Olimpija, liga EBEL): Tudi Koblar je po lanskem novembrskem evropskem izzivu dobil klic in novo priložnost, da selektorju pokaže svoje hokejsko znanje. Pri Olimpiji s pridom izkorišča minute na ledu. V tej sezoni je tudi on odigral vseh 16 obračunov v ligi EBEL, na katerih je enkrat zadel, šestkrat pa podal. Je edini zmaj s pozitivnimi +/- razmerjem (+1).

Nik Pem (HDD Olimpija, liga EBEL): Komaj 20-letni napadalec odlično izkorišča minutažo in zaupanje trenerja Olimpije. Začetna sramežljivost je v veliki meri že preteklost, Pem deluje zagnano, borbeno in brez strahu. Lanski kapetan reprezentance je v dresu Olimpije letos odigral 16 tekem, prispeval tri zadetke in dve podaji. Njegovo razmerje +/- je pri -3.