8 let, 5 mesecev

Anže Kopitar Anže Kopitar Los Angeles Kings New York Rangers

Ponedeljek, 9. 6. 2014, 17.09

Kopitarjevi Kralji šokirali Rangerje, s 3:0 na tekmi do 3:0 v seriji

Los Angeles Kings so v tretji tekmi finala hokejske lige NHL v newyorški dvorani Madison Square Garden razbili domače Rangers. Zmagali so s 3:0, za drugi gol pa je podal naš as.

LA zdaj v seriji vodi s 3:0 v zmagah, Anže Kopitar pa s 26 točkami (5 golov, 21 podaj) ostaja najučinkovitejši hokejist končnice. Do osvojitve drugega Stanleyjevega pokala Kraljem zdaj manjka le še ena zmaga.

Prvo tekmo v New Yorku so začeli z manjšim presenečenjem

V prvi tretjini tekme v znameniti newyorški dvorani Madison Square Garden se je zgodilo nekaj nezaslišanega, v tem finalu še nevidenega. Prvi so zadeli Kralji! In to čisto ob koncu tretjine, ko so gostje iz Kalifornije ravno prevedrili prvo izključitev na tekmi (zaradi visoke palice je dve minuti sedel Willie Mitchell), je Newyorčanom samo za trenutek padla zbranost in Kralji so udarili.

Slava Vojnov je začel akcijo, ki je bila sprva videti nenevarna, a ko je plošček dobil Justin Williams, je hitro našel Jeffa Carterja, ta pa je ustrelil na vrata Henrika Lundqvista. Let paka je z drsalko le za nekaj milimetrov preusmeril Dan Girardi in švedski čuvaj mreže je bil nemočen. Carter je poskrbel za prvo vodstvo Kraljev po treh tekmah končnice.

Na drugi strani je imel najlepšo priložnost norveški napadalec Mats Zuccarello, a mu je pak z golove črte z zadnjimi močmi izbil Jonathan Quick. Kralji so na vrata Rangerjev v prvih 20 minutah igre sprožili le en strel več (4:5), a ravno ta je bil odločilen.

"Kopi" jih je dobil po obrazu in odgovoril s podajo za gol

V prvi minuti druge tretjine je "napad" doživel naš Anže Kopitar, newyorški branilec Ryan McDonagh ga je s palico kresnil po obrazu, bilo je grdo, kri pa vendarle ni pritekla. Američan je dobil dve minuti. Tudi v drugem "power-playu" tekme gola ni bilo.

Marc Staal je bil drugi Ranger, ki je moral na klop za kaznovane, v 4. minuti je s palico po glavi udaril Aleca Martineza, nato pa … Gol Kraljev! 59 sekund pozneje sta Anže Kopitar in Marian Gaborik s hitrima podajama našla branilca Jaka Muzzina na modri črti, ta je sprožil močan strel, Martin St. Louis je poskušal posredovati, a preusmeril let ploščka za hrbet svojega vratarja.

Wille Mitchell je šel na "na hladno" naslednji, v deveti minuti, dobri dve minuti zatem je Drew Doughty s spotikanjem preprečil domačemu zvezdniku Ricku Nashu, da bi načel nebranjen del Quickovih vrat. Obakrat so se izkazali "penalty killerji" Kraljev, tudi ti pa niso izkoristili igralca več ob izključitvi hitrega Carla Hagelina slabi dve minuti pozneje.

Zato pa je v 18. minuti druge tretjine na semaforju že pisalo 3:0. Mike Richards in Kyle Clifford sta zadrsala v bliskovit protinapad, Richards je poskušal nalet končati z zadnjo podajo soigralcu, ki je bil v idealnem položaju, da še tretjič matira Lundqvista, in uspelo mu je. No, nekako. Plošček se je odbil domačemu branilcu Ryanu McDonaghu od drsalke nazaj na palico Richardsu, ta je odlično, z zadetkom, unovčil svojo podajo in najbrž že zapečatil usodo prvakov vzhodne konference.

Rangerji zlomljeni, na tribunah znamenite dvorane tišina

Na obrazih Rangerjev, ko so prihajali na led za zadnjo tretjino, ni bilo mogoče zaznati pretirane odločnosti, prej vdanost v usodo, a so profesionalno trmasto zagrizli in vse sile usmerili v napad. Njihov obup so poskušali gostje izkoristiti z nekaj nevarnimi protinapadi, a "vse", kar je ponudila zadnja tretjina, so bili dve izključitvi, nekaj fantastičnih obramb obeh vratarjev, pa poskus Newyorčanov s šestimi igralci v polju – že dobre štiri minute pred koncem tekme je kanadski strateg na klopi Rangerjev iz vrat potegnil Lundqvista –, gola pa ni bilo.

LA Kings so zdaj že tako blizu ponovitvi dosežka iz leta 2012, da bodo do srede (četrta tekma finala bo pri nas ob 2. uri zjutraj) težko spali. Vendar se bodo morali zbrati še za zadnji, odločilni napad.