Sreda,
19. 6. 2013,
19.19

Osveženo pred

3 leta, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Mersin

Natisni članek

Sreda, 19. 6. 2013, 19.19

3 leta, 7 mesecev

Zastava na vrhu droga, Slovenci v nizkem štartu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Začetek XVII. sredozemskih iger se nezadržno približuje. V sredozemski vasi je zaplapolala slovenska zastava, v četrtek slavnostna otvoritev, na kateri pričakujejo tudi Recepa Tayyipa Erdogana.

"3 Kita tek Yürek" oziroma "Tri celine v enem duhu" bo naslednjih deset dni slogan XVII. sredozemskih iger, katerih namen poleg športnih dosežkov je tudi združevanje športnikov iz Evrope, Afrike in Azije. Dan pred uradnim odprtjem tekmovanja, ki ga bo med 20. in 30. junijem gostil turški Mersin, je slovenska delegacija ob zvokih Prešernove Zdravljice z dvigom zastave obeležila pripravljenost na boje in lov za čim višjimi mesti. Kratke slovesnosti na Univerzi Mersin se je udeležil tudi predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Janez Kocijančič.

Slovenija bo na sredozemskih igrah nastopila šestič (Languedoc-Roussillon 1993, Bari 1997, Tunis 2001, Almeria 2005 in Pescara 2009), odprava na jugovzhodu Turčije bo štela 143 športnikov, ki bodo nastopili v 21 športnih disciplinah. Zaradi bolezni je nastop morala odpovedati plavalka Tjaša Oder, v največjem turškem pristanišču pa "manjkajo" še tekmovalci v ekipnih športih (rokometaši, rokometašice, odbojkarice), atleti, teniški igralci, kajakaši, karateisti, strelci, badmintonisti, ki bodo vrzel zapolnili v prihodnjih dneh. S preteklih iger so se naši športniki vselej vračali z bogato bero kolajn, najbolj ''podjetni'' so bili v Almeriji, ko so si nadeli 10 zlatih, 8 srebrnih in 18 bronastih kolajn, sicer pa slovenski izplen šteje 125 odličij. Tudi tokrat v ožji krog favoritov sodijo judoisti, ki so na predstavitvi pred odhodom bolj v šali kot za res napovedali 11 zlatih kolajn, plavalci, strelci, telovadci, ne gre pa prezreti seveda še ostalih odličnih športnikov, ki se niso odrekli sodelovanju.

Turki odpravljajo zadnje pomanjkljivosti

Gostitelji, ki so organizacijo prevzeli šele februarja 2011 – prvotno bi morale sredozemske igre potekati v grškem Volosu – so v tekmovanje vložili več kot 400 milijonov turških lir, tudi v upanju, da bo to dobra popotnica za kandidaturo za olimpijske igre leta 2020. Turki se trudijo, da bi bile do začetka tekmovanja odpravljene še zadnje pomanjkljivosti, ki jim jih zaradi časovne stiske še ni uspelo odpraviti. Cestni delavci na poti od medijskega centra do sredozemske vasi, kjer prebivajo športniki, skrbijo za popravke ob cestah, gradbinci pa nekatere stavbe opremljajo še z zadnjimi finesami.

Tudi prostovoljcem ne gre ničesar očitati. Marljivo in ustrežljivo se v hudi vročini – termometri so v sredo ob 14. uri kazali 36 stopinj – trudijo športnikom in novinarjem kar se da olajšati bivanje in pot z enega na drugo prizorišče. Četudi pride do jezikovne prepreke, nekateri se v angleščini ne znajdejo najbolje, hitro najdejo rešitev in iznajdljivo ponudijo potrebne informacije.

Na otvoritveni slovesnosti tudi Erdogan

Otvoritvena slovesnost XVII. sredozemskih iger bo v četrtek zvečer potekala na novozgrajenem štadionu v Mersinu, ki sprejme 25.000 gledalcev. Odprtja iger na objektu, ki postaja novi dom nogometašev drugoligaša Mersin İdmanyurdu SK, naj bi se udeležila tudi turški premier Recep Tayyip Erdogan in predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Jacques Rogge. Kdo bo slovenski zastavonoša, še ni znano, saj v slovenskem taboru potekajo še zadnji dogovori. Zastor nad morda zadnjim tekmovanjem olimpijskih in neolimpijskih športov, katerega namen je združevanje tekmovalcev iz treh celin, bo padel 30. junija.