Torek,
15. 12. 2015,
16.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Maja Makovec Brenčič

Torek, 15. 12. 2015, 16.52

8 let, 7 mesecev

Zakon o športu naj bi šel v javno razpravo še do konca leta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič je na seji strokovnega sveta za šport povedala, da bo šel zakon o športu do konca meseca v javno razpravo.

Člani sveta so dali tudi pozitivno mnenje k letnemu programu športa, ki ureja sofinanciranje na državni ravni; iz proračuna bo prihodnje leto na voljo okrog 16 milijonov evrov.

Strokovni svet je zakon potrdil, zdaj gre v javno razpravo Strokovni svet je zakon o športu z nekaj spremembami v prvi obravnavi potrdil, po najmanj tridesetdnevni javni razpravi pa ga bodo potrjevali še v drugi obravnavi. "Zelo veliko smo se že usklajevali, saj si želimo, da bi zakon s kar se da širokim soglasjem poslali v javno razpravo in da bi ga imeli poslanci na mizi čim prej. V zadnjem času smo se posvetili nekaj vprašanjem, kot so šport mladih, usposabljanja in postopki, delovanje in sestave različnih svetov," je pojasnila Maja Makovec Brenčič.

"Nekateri predlogi, ki smo jih dobili, so si povsem nasprotni, nekaj členov pa je odprtih, kot so zaposlovanja in delovanje gospodarskih družb; zadnje zadeva predvsem moštvene športe. Sledila bodo še usklajevanja s strokovnim svetom in javnostjo," je povedal Boro Štrumbelj, ki je bil na seji prvič v vlogi direktorja direktorata za šport.

Se bodo pravice športnikov krčile? Društva, ki so sofinancirana iz letnega programa športa, naj bi imela neposredno možnost, da se opredelijo kot društva, ki delujejo v javnem interesu. Izpostavili so tudi predloge za izboljšanje pristojnosti inšpekcije ter vprašljivost določila o prepovedi plačevanja nadomestil pri prestopih športnikov, mlajših od 15 let.

Krčile naj bi se pravice športnikov, saj bi bil po predlogu zakona le kategoriziran športnik upravičen do prilagojenih športnih obveznosti. Ministrica je glede tega opozorila, da gre pri srednjih šolah tudi za precejšnjo mero avtonomije izobraževalnih ustanov.

Prav tako bo zakon opredeljeval registrirane športnike in ne kategorizirane, kar bo bistveno razširilo število upravičencev do ugodnosti, ki izhajajo iz statusa športnika.

V pripravi sta tudi zakon o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije, ki daje podlago za delovanje Fundacije za šport (FŠO), in zakon o prostovoljstvu.