Petek,
2. 10. 2015,
21.36

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

softball

Petek, 2. 10. 2015, 21.36

8 let, 7 mesecev

Tudi preboj v domovino bejzbola za Slovenke in Slovence ni čista fantastika

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Bejzbol in njegova ženska različica softball sta pri nas precej eksotična športa, s katerima se ukvarjajo zanesenjaki. Kljub slabim pogojem pa delajo resno in dosegajo zavidljive rezultate.

"V našem športu zaradi njegove eksotičnosti oziroma specifike ne iščemo samo hitrih ali močnih otrok. K nam prihajajo večinoma otroci, ki so bili že selekcionirani v drugih športih, a niso dobili mesta v prvi ekipi. Mi jim namenimo pozornost, pomagamo razvijati motorične sposobnosti in skozi njih osnove bejzbola," pravi Samo Perko, trener in predsednik bejzbolskega in softballskega kluba Ježica, najstarejšega v Sloveniji, ustanovljenega že leta 1974.

V Sloveniji šest klubov, v katerih delajo tudi z najmlajšimi kategorijami

Bejzbol v Sloveniji ne velja za enega od večjih in pomembnejših športov, je pa odlična zabava, predvsem za ljudi, ki jih privlači ameriška kultura, tej so najbrž izpostavljeni pretežno prek televizije in filma. Bejzbol v ZDA velja za "najbolj priljubljeno kratkočasje", njegove številne zanimive zgodbe in nesmrtni junaki pa so tudi priljubljena tema Hollywooda. In kaj storiti, če vašega otroka navduši to "udarjanje žogice s kijem"? Vpišite ga v klub, tam so veseli vsakega novega bejzbolskega navdušenca ali softballske navdušenke. "V Sloveniji so štirje klubi, v katerih delamo po pravilih in tudi z najmlajšimi kategorijami. To so Ježica, Zajčki, kranjski Lisjaki in pa ižanske Race," pojasnjuje Perko. Poleg naštetih deluje tudi nov klub BSK Ljubljana in Golovec, kjer po premoru spet začenjajo delo z mlajšimi.

A je glede na to, da ta šport pri nas ni tako razvit, zato kaj manj tekmovalen? Dobijo otroci priložnost igrati in ne obsedijo na klopi, tudi če niso najbolj nadarjeni? "Tekmujemo, tudi naše tekme so pogosto vrhunske in zelo zahtevne," odgovarja Perko, a dodaja: "Kot trener otrokom, ki pridejo k meni, moram nameniti določeno minutažo. Le tako bodo lahko napredovali."

Dobrodošel je vsak

"Za vsakogar najdemo vlogo. Ni pomembno, ali je velik, hiter, močan, za vsakogar najdemo mesto na igrišču. Eni so rojeni vodje in njih postavimo na tisto mesto, kjer igro ustvarjajo. Nekdo je močan, drug hiter … Vloge pri nas pa so tako dobro razdeljene, da za vsakega najdemo mesto," še pravi ljubljanski bejzbolski trener, prepričan, da lahko ta šport zadovolji tako tiste bolj ambiciozne posameznike kot tudi bolj rekreativne. Dobrodošel je vsak.

"Dokler pa so otroci majhni, veliko krožijo, da sploh vidimo, v čem so dobri. Specializacija se začne šele pri kadetih. Prej celovito spoznavajo igro. V začetku je to šport, kjer je poudarek na gibanju, torej metanju žoge, odbijanju žoge in teku med bazami, pozneje postane tudi izredno mentalen. Poznati moraš vse kombinacije, tudi moč se v višjih kategorijah zelo poveča, na vse izzive moraš biti psihofizično zelo dobro pripravljen. To je dolgoročni šport. Zelo težko se zgodi, da se le pojaviš in si že najboljši. Tega preprosto ni, ta šport je preveč kompleksen," še poudarja naš sogovornik.

Bejzbol za fante, softball za dekleta

Bejzbol ni izključno domena fantov, z njim se ukvarjajo tudi dekleta. Ženska različica bejzbola je softball, uporablja se nekoliko večja žogica, ki jo je lažje loviti, igrišče je nekoliko manjše, razlike pa se tu končajo. "V ekipah imamo seveda tudi punce. V zadnjem obdobju je njihovo število v porastu, v letošnji sezoni bi že morali imeti popolno ekipo deklet," pravi trener Ježice in dodaja: "Pri tej starosti, se pravi do 12 let, so dekleta močnejša in bistrejša od fantov, zato jim je lažje igrati. Pri kadetih igrajo skupaj, pozneje pa začnejo dekleta fizične sposobnosti malce omejevati."

Tudi preboj v ZDA ni čista fantastika

Slovenci tudi v tem športu dosegajo boljše rezultate, kot bi jih glede na pogoje, v katerih delajo, pričakovali. Članska reprezentanca se je pred 21 leti že uvrstila v evropsko skupino A, med 12 najboljših, letos je to uspelo slovenski kadetski reprezentanci (od 12 do 15 let). Člani so sicer odtlej nekje med skupinama A in B, a se je evropska konkurenca močno izboljšala.

Se pa pojavi tudi kakšen posameznik, ki po svojih sposobnostih močno izstopa, takšne hitro opazijo tudi skavti iz ameriške MLB (Major League Baseball). Preboj v ZDA torej ni čista fantastika? "Ne, imamo fanta, starega 17 let, ki je bil celo na svetovnem prvenstvu do 18 let na Japonskem, a je nastopal v izbrani vrsti Italije. Lani je šel na akademijo v Italijo, kjer so hitro spoznali njegov talent in našli način, da mu podelijo državljanstvo. Letos je bil pri nas oglednik iz moštva New York Yankees. To pove nekaj o ravni našega bejzbola," še pravi Perko.