Sreda, 10. 12. 2014, 10.36
8 let, 7 mesecev
"Tudi Olimpiji bi bilo lažje, če bi bile Jesenice močne"
Matjaž Kopitar je v zadnjih letih eden od vladarjev odra v Cankarjevem domu, kjer tradicionalno poteka prireditev Športnik leta. Pred dvema letoma je prevzel laskavi kipec za športnika leta v imenu svojega sina Anžeta, lani in letos pa je njegova reprezentanca postala najboljša ekipa na Slovenskem. Prve olimpijske igre, vrnitev v elitno skupino na svetu, premikanje mej, hokejska pravljica.
"Ko smo vsi in ko smo zdravi, smo res konkurenčni. Na svetovnih prvenstvih se to ne zgodi vsakokrat, največkrat se to ne zgodi zaradi poškodb. Imeli smo srečo, fantje so bili zdravi in pripravljeni na boj za čast, rezultat," je razumljivo ponosen selektor, s katerim smo se zazrli tudi v hokejski jutri: "Preboj, da te začnejo spoštovati, je težak in naporen. Fantje se trudijo. Ne gre bliskovito, ampak korak za korakom. V svetu so slovenski igralci vse bolj cenjeni."
Pozitivne misli za ves šport
Slovenski hokej je gotovo fenomen posebne vrste zaradi uspehov, ki imajo zaledje v le enem profesionalnem klubu, pa še ta je v globokem finančnem breznu: "Ne zaradi mladih, zaskrbljen sem zaradi članskih moštev, ki so takšna, kot so. Ne samo v hokeju. Tudi drugi športi so v težavah zaradi gospodarskega položaja. Upam, da se bo stanje čim prej izboljšalo. Vsem športom želim, da bi normalno poslovali in delali na čim višji ravni. Boriti se je treba …"
Tudi Jesenice v EBEL. Nujno.
Še zdaleč ne le zato, ker je doma v Hrušici, ampak zaradi vitalnega interesa slovenskega hokeja je Kopitar prepričan, da je nujen še en stabilen klub v ligi EBEL, ki prinaša kakovost in s tem napredek.
"Potrebujemo dva kluba. Drug brez drugega težko shajata. Vem, da bi bilo Olimpiji lažje, če bi bile Jesenice močne. V Ljubljani so gotovo tako veliki lokalpatrioti, da bi strnili vrste. Tako bi bilo lažje nabrati prepotrebne evre. Ob nekaj ekipah v drugorazrednem tekmovanju bi bil to slovenski maksimum," je realen selektor, ki se zaveda, da bo jeseniška odsotnost iz razširjenega avstrijskega prvenstva žal pustila posledice. A kar zadeva mlade, je (zmerni) optimist.
"V mlajših kategorijah se dela dobro, ne le v Ljubljani in na Jesenicah, ampak tudi drugje. Talentov je dovolj, a treba jih je zadržati, vzgajati. Razvoj se seveda ne konča pri 18 letih. Baza se širi, vendar ima precej fantov težave z igranjem v klubih. Pri nas morajo igrati za zelo slabo plačilo. Drugje po svetu pa poznajo naše težave. Upam, da se to čim prej uredi, da bomo imeli dva konkurenčna kluba v ligi EBEL. Potem bi bilo lažje tudi za naše igralce," je sklenil Kopitar.
Kolikor denarja, toliko glasbe. Dokler v denarnicah klubi ne bodo imeli kakšnega bankovca več, bo treba pač stiskati zobe in skušati z manj ustvarjati več.