Petek, 9. 12. 2016, 10.06

Svetovno prvenstvo v plavanju v 25-metrskih bazenih

Južnoafričan kot z drugega planeta, najstnica iz Velenja uživala

Chad Le Clos | Foto Reuters

Južnoafričan Chad Le Clos je tretji dan svetovnega prvenstva v plavanju v 25-metrskih bazenih v Kanadi poskrbel za svetovni rekord na 100 metrov delfin. Razdaljo je preplaval v 48,08 sekunde in za 36 stotink izboljšal lasten svetovni rekord iz Dohe 2014. Mlada Velenjčanka Nastja Govejšek je na 50 metrov delfin osvojila 14. mesto.

Južnoafriški plavalec Chad Le Clos, ki je slavil že na 200 metrov delfin, se je dobesedno poigral s konkurenco in drugouvrščenega Američana Toma Shieldsa (49,04) prehitel za skoraj sekundo. Bron je osvojil Avstralec David Morgan (49,31). Shields je danes do zlata prišel z mešano štafeto ZDA.

Najstnica iz Velenja podira osebne mejnike

Nastja Govejšek se je razveselila najboljše uvrstitve v karieri na SP. | Foto: Sportida Nastja Govejšek se je razveselila najboljše uvrstitve v karieri na SP. Foto: Sportida Svojo predstavnico je imela v večernem delu tekmovanja tudi Slovenija.

Devetnajstletna Velenjčanka Nastja Govejšek je v polfinalu na 50 metrov delfin s 26,16 osvojila 14. mesto, lasten slovenski rekord pa zgrešila za le pet stotink. Po tekmi je bila vseeno zelo zadovoljna.

"Zelo sem vesela, saj je bil to moj prvi polfinale na svetovnih prvenstvih, in uživala sem v tekmi. Današnje 14. mesto je tudi moja najvišja uvrstitev do zdaj. Za kaj več mi je zmanjkalo tudi malo športne sreče, saj se mi ni izšel prihod v cilj. Vse moje misli so zdaj usmerjene na 100 metrov delfin."

Nov nastop Natlačnove

Gaja Natlačen bo nastopila na 400 metrov prosto. | Foto: Sportida Gaja Natlačen bo nastopila na 400 metrov prosto. Foto: Sportida Razdeljenih je bilo še pet kompletov medalj. Že četrto zlato medaljo si je priplavala Madžarka Katinka Hosszu, v četrtek najboljša na 200 metrov hrbtno. Železna lady, kot v plavalnih krogih pravijo Madžarki, je znova obvladovala konkurenco in si že po 50 metrih priplavala občutno prednost, na koncu pa je imela s časom 2:00,79 skoraj sekundo in pol prednosti pred srebrno Ukrajinko Darjo Zevino. Pred tem je Hosszujeva v Windsorju zmagala že na 100 metrov hrbtno, 200 metrov delfin in 400 metrov mešano.

Madžarka je nastopila še v finalu na 800 metrov prosto, a ima program vendarle preobsežen, da bi lahko računala na uspeh še v tej disciplini. Na koncu je osvojila osmo mesto, zmage pa se je veselila Američanka Leah Smith.

S 14. mestom je vidno uvrstitev v tej disciplini osvojila tudi Ravenčanka Gaja Natlačen, ki jo danes čaka nastop na 400 metrov prosto. Ob tem je zanimivo tudi, da je izid 8:16,51, ki ga je dosegla bronasta Kiah Melverton iz Avstralije, debelo sekundo slabši od lani doseženega slovenskega rekorda Anje Klinar, ki pa na SP ne nastopa.

Nemec Marco Koch je svetovni prvak na 100 metrov prsno tako v malem kot tudi velikem bazenu. | Foto: Reuters Nemec Marco Koch je svetovni prvak na 100 metrov prsno tako v malem kot tudi velikem bazenu. Foto: Reuters

V nemškem taboru so napovedovali nov svetovni rekord Marca Kocha na 200 metrov prsno. Na koncu je Nemec osvojil zlato, po zmagi na 100 metrov prsno že drugo v Kanadi, s čimer je trenutno svetovni prvak v malem in velikem bazenu. Svetovni rekord tokrat ni bil dosegljiv, njegova zmaga pa je bila z 2:01,21 vseeno prepričljiva.

Avstralka Brittany Elmslie je osvojila zlato na 100 metrov prosto.