Torek, 18. 6. 2013, 9.32
3 leta, 11 mesecev
Rekordna Almeria, tokrat naskok na turški Mersin
Sredozemske igre vsaka štiri leta privabijo več tisoč športnikov in športnic iz Evrope, Azije in Afrike. Trije krogi na olimpijski zastavi predstavljajo tri celine, od koder prihajajo tekmovalci, valovi pod krogi pa simbolizirajo Sredozemsko morje. Prvo tovrstno tekmovanje, na katerem nastopa 23 držav, je bilo v Aleksandriji leta 1951. Do leta 1991 so igre prirejali leto pred olimpijskimi igrami, z letom, ki je prinesel samostojnost Slovenije, pa so igre na sporedu leto po olimpijskih.
Slovenska izbrana vrsta se je na festivalu olimpijskih in neolimpijskih športov prvič preizkusila v Franciji v Languedoc-Roussillonu leta 1993 in z 19 medaljami navdušila že ob premiernem nastopu. Pred natanko 20 leti so si slovenski športniki nadeli pet zlatih, šest srebrnih in devet bronastih medalj. Štiri leta pozneje se je rekordna slovenska falanga odpravila k našim zahodnim sosedom in v Bariju še izboljšala dosežek iz Francije – okitili so se s 23 medaljami. Novo tisočletje je evropske, afriške in azijske športne navdušence popeljalo v Tunizijo, kjer si je Slovenija izborila 20 medalj, s kar 35 pa so se naši asi vrnili leta 2005, ko je sredozemske igre gostila španska Almeria. Ta ostaja najuspešnejše prizorišče SI za deželico na sončni strani Alp. Pred štirimi leti so igre gostili Italijani, v Pescari so Slovenci 26-krat stopili na oder za zmagovalce.
Kako uspešna bo v turškem pristaniškem mestu Mersin slovenska odprava, ki šteje 144 športnikov, bo znano 30. junija, ko bo padel zastor nad XVII. sredozemskimi igrami. Vodja odprave Iztok Čop pred odhodom (velik del reprezentance potuje v torek) ni želel razpredati o statistiki in številu medalj, si pa želi, da bi bila bera podobna kot v preteklosti – Slovenija je na petih SI dobila 123 medalj – v povprečju od 28 do 29 medalj na igre.
Sicer pa je najuspešnejša reprezentanca na SI Italija, ki si je priborila kar 1.962 medalj, sledijo Francozi in Španci, Slovenija je med 24 državami na 12. mestu.
Kdo so bili slovenski dobitniki medalj na SI, si lahko ogledate tukaj.