Boštjan Boh

Sreda,
13. 5. 2015,
7.57

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

potapljanje

Sreda, 13. 5. 2015, 7.57

8 let, 7 mesecev

Otroci med potopom ne smejo čutiti nobenih bolečin

Boštjan Boh

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V poletnih mesecih lahko na morju vidimo ogromno takšnih in drugačnih potapljačev. Največji zanesenjaki pa se lahko začnejo ukvarjati tudi s športnim potapljanjem na dah.

Na splošno je potapljanje v Sloveniji v velikem porastu. Vse več je tudi otrok, ki bi se radi začeli ukvarjati s potapljanjem. Največja posebnost pri potapljanju je, da se načeloma vse skupaj ne dogaja v sklopu rednih treningov, ampak v sklopu delavnic ali potapljaških tečajev. Največje potapljaško društvo na dah in podvodni ribolov pri nas je društvo H2O team, kjer je aktiven tudi eden od najuspešnejših športnih potapljačev pri nas Jure Daić.

Jure je prvi slovenski potapljač, ki se je na vdih potopil globlje od 100 metrov in ima že veliko izkušenj s poučevanjem tako najmlajših kot tudi nekoliko starejših potapljačev. Njegov naziv je Inštruktor trener, kar je najvišja možna stopnja. "Načeloma obstaja možnost, da bi imeli z otroki stalni termin. Večkrat smo imeli zainteresiranih veliko otrok, vendar se nismo mogli časovno uskladiti. Zato raje prakticiramo delavnice in tečaje."

Otrok se uči prevzemanja odgovornosti

Večinoma se v tečaj vpišejo otroci, katerih starši se že ukvarjajo s potapljanjem. Starši radi vidijo, da bi tudi njihovi otroci vzljubili podvodni svet. Poleg tega otrok pri potapljanju razvije motoriko, samonadzor in uči se prevzemanja odgovornosti.

Tako kot je že pri skoraj vseh športih, se tudi pri potapljanju vse skupaj začne z igro. "Vse, kar se pri nas dela z otroki, se dela skozi igro. Seveda mora imeti otrok veselje do potapljanja. Vemo, da se lahko otrokom vse skupaj kaj hitro upre," nam je uvodoma povedal Jure Daić, ki poudari, da na začetku ne gre za velike globine. Do 14. ali 15. leta gre bolj za igro.

To je bolj šport v samoorganizaciji

Prvi treningi so večinoma v bazenu, saj to za otroke povsem zadostuje. Sploh če je bazen globok štiri metre, je mogoče z otroki zelo dobro delati. "Na začetku jih naučimo nekaj temeljnih stvari. Kako se je treba nadihati, kako se je treba pripraviti na potop, predvsem pa je zelo pomembno, da med potopom ne smejo čutiti nobenih bolečin. Ne v ušesih, očeh, glavi ali kjerkoli drugje. Seveda jim obrazložimo, kakšne nevarnosti obstajajo in česa ne smejo delati. Po navadi je v skupini od štiri do največ šest otrok."

Ko so otroci stari 14 let ali več, lahko že normalno trenirajo z odraslimi. Tekmovati lahko začnejo pri 16 letih, vendar s pisnim dovoljenjem staršev. So pa tekmovalci bolj ali manj prepuščeni sebi. Pristop in motivacija sta stvar vsakega posameznika. To je bolj šport v samoorganizaciji.

Največkrat nastane težava, ko se otroci potapljajo brez vsakršnega nadzora

Ničkolikokrat smo, sploh v poletnih mesecih, v medijih slišali za nesreče potapljačev. Kot pravi naš sogovornik, je potapljanje varen šport, treba se je držati pravil. "Vedno obstaja strah pred utopitvijo ali kakšno drugo nesrečo, zaradi tega so pomisleki. Lahko rečem, da je ta šport lahko zelo varen, če delamo vse po pravilih. Največkrat nastane težava, ko se otroci potapljajo sami in brez vsakršnega nadzora. Takrat se lahko hitro zgodi nesreča."