Sreda,
6. 2. 2013,
9.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

šah Magnus Carlsen Tina Maze

Sreda, 6. 2. 2013, 9.32

8 let, 7 mesecev

Najboljši šahisti zaslužijo veliko več kot Tina Maze

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Zvezdniki med šahisti služijo lepe denarce, celo mnogo večje kot športniki v medijsko neprimerno bolj izpostavljenih panogah.

Mnogi laiki najbrž menijo, da se od šaha ne da živeti, in da imajo tudi najboljši ''resne'' službe. Resda je v šahovskem svetu konkurenca nevzdržna, zato to velja za mnoge velemojstre, in tudi pri nas se lahko kraljevski igri profesionalno posveča komaj kakšen, toda tisti, ki so v samem vrhu, lahko s šahom v nekaj letih zaslužijo za brezskrbne dni do konca življenja.

V tabeli, povzeti po spletni strani Chessbase, ki prikazuje približno oceno prihodkov najboljše deseterice v lanski sezoni, opazno odstopata svetovni prvak Indijec Viswanathan Anand in njegov izzivalec Boris Gelfand, ki sta odigrala dvoboj za svetovno prvenstvo z bogatim nagradnim skladom, a se ta seveda ne igra vsako leto. Na naslednjih mestih najdemo bolj ali manj pričakovana imena, v ospredju je seveda prvi zvezdnik svetovnega šaha Norvežan Magnus Carlsen, podlaga za lestvico pa so bili predvsem uradni viri, torej spletne strani in pravilniki turnirjev. Mnogi organizatorji najprestižnejših turnirjev sicer prikrivajo štartnine in se s posamezniki pogajajo individualno, da prihranijo nekaj denarja in plačajo manj davkov. So izjeme, toda prva nagrada na najmočnejših turnirjih se giblje od 50.000 do 100.000 dolarjev, medtem ko so štartnine za igralce z ratingom nad 2700 točk med 10.000 in 20.000 dolarji.

V tabeli tudi niso zajeta sponzorska sredstva in zaslužki, ki ne izhajajo iz turnirjev (šahovske simultanke, treniranje, objava knjig, neuradne partije ...), zato so dejanski prihodki omenjenih šahistov mnogo višji. Veliko je seveda odvisno tudi od davčne politike posameznih držav.