Četrtek,
27. 10. 2011,
20.28

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

RK Ljubljana ragbi

Četrtek, 27. 10. 2011, 20.28

8 let, 7 mesecev

F. Mumme: V Sloveniji dosegate neverjetne rezultate

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovenija nima veliko ragbi klubov, vseeno pa se je v njih znajde tudi kakšen tuj igralec. Za Rugby klub Ljubljana namreč igra Nemec Fabian Mumme, katerega je pot v našo državo zanesla zaradi študija.

Klub, ki domuje v Stanežičah, nastopa v tričlanski slovenski konkurenci, prav tako pa tudi v mednarodnem tekmovanju interliga, v obeh kroji sam vrh. Na poti k lovorikam jim v tej sezoni pomaga tudi Nemec Fabian Mumme, ki je v Nemčiji igral za Tourists Münster, zaradi študija pa ga je pot popeljala v Slovenijo.

''Kot prvo je potrebno izpostaviti, da je težko primerjati klube obeh držav, saj obstaja ogromna razlika v velikosti med obema državama. Vendar pa mi je od mojega prihoda v Ljubljano postalo takoj jasno, da sem prišel v klub z visokimi ambicijami. Lahko tudi rečem, da so treningi tu kvalitetni in dobro organizirani. Poleg vaj za vzdržljivost, je veliko poudarka tudi na situacijah, ki se dogajajo na tekmah. Vaje se izvajajo v takšnem zaporedju, da te na koncu pripeljejo do tega, da podzavestno narediš tisto, kar se od tebe pričakuje. Zelo velik poudarek je tudi na sami komunikaciji in vzdušju znotraj ekipe. Slednja je namreč zelo poveza na in tudi izven igrišča. Upam si trditi, da bi se ekipa iz Ljubljane brez težav kosala tudi z najboljšimi nemškimi klubi,'' je o primerjavi med slovenskimi in nemškimi kolektivi dejal 23-letni igralec ragbija.

Nemec v dresu ljubljanskega kluba je nato predstavil še razvoj ragbija v obeh državah. ''Zanimanje za ragbi v Nemčiji se je dvignilo po letu 1990, ko se je tudi ustanovila 2. državna liga. Tudi klub iz katerega prihajam, Rugby Tourists Münster, je bil ustanovljen leta 1993. Vse od takrat naprej se je hitro razvijalo ter privedlo do tega, da je trenutno v nemški ragbi zvezi 110 klubov in 12.175 registriranih igralcev. Veliko klubov organizira tudi treninge na srednjih šolah in univerzah, saj se zanimanje iz leta v leto dviga, predvsem med mlajšimi šolarji, za klube je pa to tudi način, s katerim pridobivajo nove igralce. Iz tega vidika lahko trdim, da je razvoj ragbija v Nemčiji na pravi poti in le še vprašanje časa je, preden bo nemška reprezentanca sodelovala na svetovnih prvenstvih.'' je najprej pojasnil razvoj v rodni domovini, nato pa se usmeril še proti Sloveniji: ''Kolikor vem, je v Sloveniji sedem klubov in 480 registriranih igralcev, ki dosegajo neverjetne rezultate. Videl sem da so lani z zmagami nad Norveško, Dansko in Finsko napredovali razred višje v skupino ENC 2b, kjer trenutno tekmujejo z Srbijo, Švico, Andoro in Armenijo. Kljub razliki v velikosti, ne bi rekel, da je razvoj ragbija v Sloveniji kaj slabši od nemškega, saj je v Ljubljani klub, ki velja za enega najboljših v tem delu Evrope.''

Za konec je Mumme predstavil še svoje razmišljanje, kaj bi bilo potrebno narediti, da bi bil ragbi bolj medijsko izpostavljen tudi v Nemčiji in Sloveniji: ''Če želimo, da postane ragbi tako razvit kot denimo v Franciji, Veliki Britaniji, Italiji ali nekdanjih kolonijah Velike Britanije, moramo poučiti ljudi, da ragbi ni nasilen šport, poln nasilja in poškodb. Ragbi uči otroke ekipnega duha, spoštovanja nasprotnika in pravil, ki jih določi sodnik, nudi jim fizični ter psihični razvoj, ki naj bi jih pripravljal na življenje. Biti navajen sprejemati udarce in bolečino ter se potem pobrati brez ene same spuščene solze, je po mojem mnenju nekaj, kar bi moral biti sposoben vsak mladostnik. Zahvaljujoč svetovnem prvenstvu v ragbiju, ki neutrudno širi kvalitete tega čudovitega športa, lahko pričakujemo še veliko večji porast v Nemčiji in Sloveniji.''