Ponedeljek, 21. 9. 2015, 12.01
8 let, 7 mesecev
Zakaj je Valentino Rossi doktor, če pa to v resnici ni?
Sloves Valentina Rossija seže daleč onkraj varnostnih ograj, ki dirkalne steze, paradiž dirkaških bogov, ločujejo od ljubiteljev motociklizma, ki si lahko ogled dirke privoščijo v živo.
36-letni skodrani Italijan iz kraja Tavullie, vzhodno od Firenc, je človek presežkov. Je eden najbolj nadarjenih, najbolj trofejnih (v svoji vitrini ima kar devet naslovov svetovnega motociklističnega prvaka) in najbolj simpatičnih ljudi v karavani Moto GP. Rock zvezdnik.
In še ena potrditev pregovora, da jabolko ne pade daleč od drevesa. Tudi njegov oče Graziano Rossi je bil namreč dirkač. Med drugim je leta 1979 zmagal na dirki za Veliko nagrado Jugoslavije, po hudi nesreči v Imoli pa je dvokolesnik zamenjal za dirkalnik v svetu reli hitrostnih preizkušenj.
Valentino Rossi je pojava, ki tekmeca težko razjezi, pa čeprav s svojimi potezami na dirkališču občasno poskrbi tudi za to. S svojo polomljeno angleščino, ki je skupna vsem dirkačem z italijanskimi in španskimi koreninami, razoroži vsakega sogovornika.
Na Twitterju ima nekaj več kot 3,7 milijona sledilcev in tako velja za italijanskega športnika z največ tovrstne podpore, za seboj ima tudi dobro naoljen marketinški stroj, ki mu s prodajo spominkov in navijaških izdelkov letno navrže okrog 50 milijonov evrov.
Enkrat 46, za vedno 46
Zanimivo je tudi to, da Rossi vsa leta dirka s številko 46 in da ima tudi ta globlji pomen kot zgolj to, da je pač številka.
S številko 46 je namreč Valentinov oče Graziano nanizal vse tri zmage na velikih nagradah. In čeprav je Rossiju po osvojitvi prvega naslova svetovnega prvaka pripadla številka ena, se je odločil, da raje obdrži številko 46. Z omenjeno potezo se je hkrati poklonil Barryju Sheenu, prvemu dirkaču sodobne dirkaške zgodovine, ki je tudi po osvojitvi svetovnega naslova obdržal svojo številko (7).
Tu se seveda zgodba Yamahinega dirkača še ne konča. Posebno zgodbo pripoveduje tudi Rossijeva dirkaška čelada, za katero je zaslužen oblikovalec Aldo Drudi in ki je vsako leto prav posebej prilagojena za nastop na domači dirki v Mugellu.
Napis na njej, The Tribe of the Chihuahua (Pleme Chihuahua), se nanaša na skupino njegovih najožjih prijateljev, črke WLF na njegovem dresu pa označujejo pozdrav "Viva La Figa", kar v prevodu pomeni Živela mačka/bejba. Dvakratni prejemnik prestižne nagrade laureus (za športni duh in povratnika leta), znan tudi kot #46, za zdaj za to še ni bil deležen nobenih sankcij.
GOAT
Rossi pa ni samo dirkaški doktor. Njegovi oboževalci in televizijski komentatorji so mu nadeli še več vzdevkov. Med drugim ga označujejo tudi za Highlighter Pen ali pisalo za označevanje besedila, saj v svoj tekmovalni dres rad vplete vpadljivo fluorescentno barvo, eden najbolj častitljivih vzdevkov, ki so mu ga nadeli, pa je prav gotovo vzdevek GOAT. Ne, ne gre za "kozla", ampak za največjega vseh časov (GOAT – the greatest of all times).