13.32

Toro Rosso Daniel Ricciardo Romain Grosjean

Nedelja, 11. 3. 2012, 13.32

Francija s tremi novinci spet na zemljevidu f1

Red Bull, McLaren, Ferrari in Mercedes gredo v sezono 2012 z nespremenjeno posadko. V 63. prvenstvu bosta dirkala le dva prava novica, še dva pa imata za sabo peščico dirk v f1.

V minulih dveh sezonah v formuli 1 ni bilo niti enega francoskega dirkača. Letos bodo kar trije. Jean-Eric Vergne (Toro Rosso) in Charles Pic (Marussia) bosta konec tedna v Melbournu odpeljala svojo prvo dirko v elitnem tekmovanju, Romain Grosjean (Lotus), ki ima že sedem dirk izkušenj, pa začenja prvo celotno sezono. Z 11 dirkami s Hispanio je novinec v narekovajih v sezoni 2012 še Avstralec Daniel Ricciardo (Toro Rosso). Dirkača Tora Rossa sta oba velika talenta in bosta dirkala za sedež v Red Bullu v 2013. Pic z Marussio nima možnosti (bržčas niti za točke), Grosjean pa bi z Lotusom, ki je na testiranjih dosegal odlične rezultate, lahko presenetil.

Romain Grosjean (7 dirk)

V formuli 1 je težko dobiti priložnost. Samo pomislite na Kanadčana Roberta Wickensa, ki je osvojil prvenstvo formule 2 in prvenstvo formule renault 3.5, testiral z Renaultom in Marussio, pa se mu je sedež v f1 izmuznil tudi v 2012. Na drugi strani pa Romain Grosjean dobiva že drugo priložnost. Leta 2009 je debitiral sredi sezone, ko je Renault zamenjal Brazilca Nelsona Piqueta mlajšega. Takrat ob Fernandu Alonsu ni pokazal veliko, obenem je moštvo razburkala še afera namerne nesreče iz Singapurja. Za sezono 2010 Grosjean ni dobil rednega sedeža in se je vrnil v GP2. Uspelo mu je osvojiti naslov prvaka. Ob koncu lanske sezone se je vrnil v kokpit formule 1, ko je z Renaultom odpeljal nekaj petkovih treningov. Izkazal se je za hitrejšega, predvsem pa bolj zrelega in vodja ekipe Eric Boullier mu je dal za 2012 prednost pred Brunom Senno. A Francoza tudi v drugo čaka ekipni kolega, ki je nekdanji svetovni prvak. "Formula 1 je velik, velik izziv. Največji izziv bo, da dam 100 odstotkov, da na vsaki dirki iz dirkalnika iztisnem maksimum. Napak ne sme biti. Takšno je življenje dirkača formule 1. Ves čas mora biti osredotočen in se izboljševati iz kroga v krog," se zaveda Romain Grosjean.

Daniel Ricciardo (11 dirk)

Toro Rosso je odslovil Španca Jaimeja Alguersuarija in Švicarja Sebastiena Buemija in pridevnik "mladinska" ekipa Red Bulla dokazal z izborom dveh novincev. Daniel Ricciardo sicer ni pravi debitant, saj je lani odpeljel 11 velikih nagrad s Hispanio, a tisto je bil komajda pravi dirkalnik formule 1. Avstralec je brez dvoma večji talent od Buemija in Alguersuarija. Leta 2009 je osvojil britansko prvenstvo formule 3, predlani je bil na dobri poti do naslova v svetovni seriji formule renault 3.5, nakar je nujno potrebne točke izgubil v nesreči v Silverstonu. "Toro Rosso se ponavadi uvršča v sredino razpredelnice. Če bomo sedmi ali boljši, bo to lep dosežek. Če bom osvajal več točk kot ekipni kolega, bom dobro opravil svojo nalogo," o ciljih za 2012 pove Daniel Ricciardo, ki je ob Marku Webbru (Red Bull) naslednji kandidat za tretjega avstralskega prvaka v formuli 1.

Jean-Eric Vergne (debitant)

Vergne in Ricciardo sta bila ekipna kolega že v formuli renault 2.0 leta 2008, ko je bil prvak Avstralec, Francoz pa skupno četrti. "Imava podoben slog vožnje. Dobro se razumeva in to bo v formuli 1 pomemben dejavnik. Dan bo imel morda na prvih dirkah nekaj prednosti, saj je za njim že 11 dirk," je pred časom razlagal Jean-Eric Vergne. "Zavedam se, da bo težko, a se hitro učim in prilagajam." Vergne je britansko formulo 3 osvojil leto za Ricciardom, v formuli renault 3.5 pa je lani končal na drugem mestu. Francija po Alainu Prostu, ki je prvenstvo osvojil leta 1993, ni imela več dirkača s potencialom za naslov, v Vergnu ga dobiva. "Res je že dolgo. Ne vem, če bom jaz naslednji francoski prvak, a bom dal vse, da mi uspe. V prvi sezoni bi se rad čim več naučil, bil čim hitrejši in naredil čim manj napak. Če bom imel dober dirkalnik, bi rad zbral čim več točk."

Charles Pic (debitant)

Po Brazilcu Lucasu di Grassiju in Belgijcu Jerome d'Ambrosiu je Marussia (lani Virgin) tudi v svoji tretji sezoni ob Nemcu Timu Glocku izbrala novinca. Za razliko od d'Ambrosia, ki je sedež dobil zaradi sponzorskih milijonov, je Charles Pic dejansko zelo hiter. Lani je bil v seriji GP2 edini, ki je več kot enkrat stal na prvem štartnem položaju. Dobil je dve dirki in bil trikrat drugi. Zaradi štirih odstopov pa je sezono sklenil na četrtem mestu.