Engelbert Osojnik

Sobota,
27. 6. 2015,
20.48

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Jean Todt Bernie Ecclestone

Sobota, 27. 6. 2015, 20.48

8 let, 7 mesecev

"Formula 1 sploh nima raka, ampak glavobol!"

Engelbert Osojnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik Mednarodne avtomobilistične zveze Jean Todt se je ostro odzval ne negativno publiciteto, ki je je v zadnjem času deležna formula 1, in poudaril, da niso potrebne velike spremembe.

Formuli 1 je v zadnjem času zelo upadla gledanost po različnih medijskih platformah, občutno pa se je zmanjšal tudi obisk dirk na dirkaških koncih tedna na stezah po vsem svetu. Čeprav bi to za mnoge pomenilo alarm prve stopnje, pa nad trenutnim stanjem sploh ni zaskrbljen predsednik Mednarodne avtomobilistične zveze Jean Todt.

Francoz je skušal pomiriti najbolj črnoglede opazovalce formule 1, ki že vidijo propad športa, in za izbrane, najuglednejše svetovne medije, med katerimi je bil tudi crash.net, razložil svoj pogled na stvar: "Mislim, da se ne spopadamo z rakom. Spopadamo se z glavobolom. Zato moramo najti zdravilo za glavobol. Ne strinjam se, da moram zdraviti raka. Ne verjamem, da formula 1 potrebuje velike spremembe."

''V f1 bi morali biti ljudje boljši igralci in boljši poraženci''

Todt je tudi opozoril, da negativna publiciteta škoduje formuli 1 na treh frontah; odbija gledalce, sponzorje in morebitna nova moštva: "V teoriji lahko ljudi odvračate, da bi sledili športu, kar ni dobro. Ljudje ne bodo šli gledat, če je tako slabo. Lahko odvračate sponzorje, ker če ste velika družba in če želite investirati v avtošport, boste rekli: 'Zakaj bi investiral v nekaj, s čimer ljudje niso zadovoljni?' In potem lahko odvračate potencialna nova moštva. Če ste velika znamka in bi radi sodelovali v avtošportu, boste dobro razmislili o investiciji, če vidite pomanjkanje harmonije v športu."

Predsednik FIA podpira predloge, da bi dirkalnike F1 naredili hitrejše, agresivnejšega videza in težje vodljive, a v isti sapi dodaja, da bi morala biti moštva boljši igralci in boljši poraženci: "Če bi lahko samo poskušali uveljaviti stvari, ki so lahko dosegljive, potem bi morali debatirati o njih in dati predloge. Ne pravim, da sem obupal nad F1. Resnično upam, da lahko najdemo rešitev. In potem bi morali biti ljudje boljši igralci in boljši poraženci. In reči: 'OK, ne nazadnje o tem odločam tudi jaz, temu športu sem predan in ne bom grozil nikomur. In moj izziv je zagotoviti, da bom že prvič naredil najboljše, kar znam."

Jean Todt je še poudaril, da je velik proračun pomemben za uspeh v formuli 1, a ni zagotovilo zanj: "Poglejte Williams. Pred dvema letoma jih ni bilo nikjer. Mislim, da so se preprosto odločili, da ponovno razmislijo o svojem moštvu in svoji organizaciji. Ne verjamem, da so noro povečali svoj proračun. Preprosto so bolje opravili svoje delo. Seveda je denar pomemben, a ne gre le za vprašanje denarja. V formuli 1 so že bili vrhunski konstruktorji z največjim proračunom in pred osmimi ali desetimi leti niso zmagali na niti eni dirki (Toyota je med letoma 2002 in 2009 dirkala v F1, imela enega največjih proračunov, a je bil njen skrajni domet tretje mesto, op. p.). Zato so izgubili pogum in so odšli."

''Vrnite absolutno moč Ecclestonu in FIA''

V zadnjem času se je izkazalo, da se strateška skupina F1, ki jo sestavljajo lastnik komercialnih pravic (zastopnik izvšni direktor Bernie Ecclestone), Mednarodna avtomobilistična zveza (ki ji predseduje Jean Todt) in moštva formule 1, ni sposobna dogovoriti tako, da bi bili zadovoljni vsi. Zato je Red Bullov šef Christian Horner predlagal, da se moč odločanja o pravilih F1 znova vrne Ecclestonu in FIA. Nekdanji dirkač F1 Gerhard Berger se strinja s Hornerjem: "Če bi Bernie in Jean združila svoje moči, bi bile težave hitro rešljive. Ravno to potrebujemo v tem trenutku."

Ecclestone pa je izjavil, da lahko s Todtom že zdaj izpeljeta vse potrebne reforme v F1, ker jima to dopuščajo razmerja moči v strateški skupini: "V tem trenutku bi lahko z Jeanom naredila vse, kar bi hotela. Oba imava isto število glasov (vsak po šest), moštva F1 pa imajo skupaj isto število kot kateri izmed naju (šest). Torej, če se z Jeanom strinjava o nečem, potem bo tako."

A Britanec upa, da bo Todt spremenil svoj pristop do formule 1, saj je do zdaj zmeraj zahteval konsenz moštev. "Ena oseba je proti in imamo težave," je še pribil Ecclestone.