Torek,
28. 8. 2018,
13.38

Osveženo pred

6 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,77

1

Natisni članek

Natisni članek

doping atletika Christian Schenk

Torek, 28. 8. 2018, 13.38

6 let, 2 meseca

Novo priznanje dopinškega grešnika

Na dan prihajajo nova priznanja, ki mečejo grd madež na kraljico športov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,77

1

Christian Schenk | Olimpijski prvak iz Seula Christian Schenk je priznal, da je rezultate dosegal pod vplivom prepovedanih substanc. | Foto Getty Images

Olimpijski prvak iz Seula Christian Schenk je priznal, da je rezultate dosegal pod vplivom prepovedanih substanc.

Foto: Getty Images

V nemških in svetovnih medijih je zaokrožilo novo priznanje dopinškega skesanca. To znova meče slabo luč na pretekle športne dosežke na največjih tekmovanjih, ki so jih prirejali pred 30 ali še več leti. Za priznanje, da je uporabljal prepovedane snovi, se je odločil nekdanji vzhodnonemški olimpijski šampion v deseteroboju Christian Schenk.

Schenk je za takratno Vzhodno Nemčijo oziroma Nemško demokratično republiko na poletnih olimpijskih igrah leta 1988 v Seulu osvojil zlato kolajno. Za združeno Nemčijo je na svetovnem prvenstvu leta 1991 v Tokiu osvojil bron, pred tem je bil bronast tudi na evropskem prvenstvu leta 1990 v Splitu. Ob upoštevanju njegovega priznanja je prav vse tri kolajne z največjih atletskih tekmovanj in olimpijskih iger osvojil pod vplivom dopinga.

Deseteroboj velja za najtežjo atletsko disciplino. Športniki se morajo v dveh tekmovalnih dneh spopasti z desetimi različnimi disciplinami. Seveda pa teža in zahtevnost kombiniranega športa ne odtehtata dejstva, da si je olimpijski prvak pomagal na nedovoljen način.

Zapadel v depresijo, nato z dopingom "naredil korak naprej"

"Ko sem prvič dobil tabletke, sem postal del moštva, kar je pomenilo, da se je od mene pričakovalo, da se bom odrezal kar se da dobro." | Foto: Getty Images "Ko sem prvič dobil tabletke, sem postal del moštva, kar je pomenilo, da se je od mene pričakovalo, da se bom odrezal kar se da dobro." Foto: Getty Images

Zdaj 53-letni Schenk je 30 let prikrival resnico. Po treh desetletjih je končno napočil čas, da je sebi, športni javnosti in stroki nalil čistega vina o dosežkih. Kot je razkril v pogovoru za torkovo izdajo Frankfurter Allgemeine Zeitunga, se je spopadal s številnimi psihičnimi težavami. "Zapadel sem v tako hudo obliko depresije, da so me celo obhajale najbolj črne misli, da bi sam sebi vzel življenje," se je pokesal Schenk, ki bo v avtobiografiji, ta bo izšla prihodnji mesec, priznal, da je prvič posegel po dopingu, ko je bil star 20 let.

"Leta 1985. Zame je to takrat pomenilo, kot da bi naredil korak naprej. To sem razumel skorajda kot nekakšno priznanje. Ko sem prvič dobil tabletke, sem postal del moštva, kar je pomenilo, da se je od mene pričakovalo, da se bom odrezal kar se da dobro," je povedal Schenk.

"Najprej sem zanikal jemanje prepovedanih snovi. Nato sem se sprijaznil z nekoliko pravno milejšim izrazom, da se vede nikoli nisem dopingiral. Seveda je bilo oboje laž," je dejal Schenk, ki se je po padcu berlinskega zidu preselil iz rojstnega Rostocka v Mainz.

Preberite še:
Kipyegon Bett
Sportal Nov atletski grešnik iz Kenije