Aleš Žužek

Sreda,
14. 9. 2016,
4.00

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,83

Natisni članek

Natisni članek

na današnji dan zgodovina

Sreda, 14. 9. 2016, 4.00

7 let, 1 mesec

Na današnji dan

To je mož, ki je pljunil v limonado

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,83
Anton Mahnič | Foto commons.wikimedia.org

Foto: commons.wikimedia.org

Na današnji dan leta 1850 se je v Kobdilju pri Štanjelu rodil Anton Mahnič. Bil je oster kritik liberalizma, zato ga imajo številni za utemeljitelja tako imenovane ločitve duhov na Slovenskem.

Obdobje med letom 1873 in začetkom 90. let 19. stoletja velja za obdobje slogaštva, ko so liberalni mladoslovenci in konservativni staroslovenci enotno nastopali proti nemškemu pritisku.

Mahnič in konec politične sloge na Slovenskem

Z zmanjšanjem nemškega pritiska so prihajale vse bolj v ospredje razlike med liberalci in katoliškimi konservativci. Eden prvih, ki je ostro nastopil proti liberalizmu – zlasti v vlogi literarnega kritika, ki je "raztrgal" preveč liberalne umetnike, - je bil duhovnik Mahnič. 

Prav zato je med liberalci veljal za utemeljitelja ločitve duhov in kulturnega boja med liberalci in katoliškim taborom. Pisatelj Ivan Cankar je na primer obdobje slogaštva oziroma politične enotnosti primerjal z limonado, Mahniča pa označil kot moža, ki je pljunil v to limonado.

Liberalna in katoliška stranka

Liberalni in katoliški tabor sta se po razpadu sloge kmalu tudi strankarsko organizirala – leta 1891 so liberalci ustanovili svojo društvo, ki je leta 1894 prerasla v stranko, katoliški konservativci pa so leta 1892 ustanovili Katoliško narodno stranko, ki se je leta 1905 preimenovala v Slovensko ljudsko stranko.

Čeprav je Mahnič zelo razburkal slovensko politično sceno, pa je od leta 1896, ko je postal škof na otoku Krku, bolj pomemben za hrvaško kot slovensko zgodovino. Kot škof na Krku je ostro nastopil proti poitalijančevanju, zato so ga Italijani, ko je bil že hudo bolan, po prvi svetovni vojni z otoka odstranili in poslali v izgnanstvo v Italijo. 

Umre skoraj brez prebite pare

Ko se je vrnil iz izgnanstva, se je želel zdraviti v Varaždinskih toplicah, a ni imel dovolj denarja. Umrl je 14. decembra 1920 na domu zagrebškega nadškofa Antona Bauerja.

Norveški glasbeni fenomen

Leta 1959 se je na današnji dan v mestu Kongsberg na Norveškem rodil Morten Harket, pevec norveške glasbene skupine A-ha, ki je leta 1985 zaslovela s svetovno uspešnico Take on me.

Še nekateri drugi pomembni dogodki, ki so se zgodili na današnji dan:

Grace Kelly | Foto: Getty Images Grace Kelly Foto: Getty Images Leta 1715 je umrl francoski benediktinski menih Dom Perignon, ki naj bi po legendi izumil izdelavo penečih vin. Po njem nosi ime eden od najbolj prestižnih šampanjcev – Dom Perignon.

Leta 1812 je Napoleon vkorakal v Moskvo, ki so jo Rusi ob odhodu zažgali.

Leta 1928 se je rodil kubanski fotograf Alberto Korda.

Leta 1960 so v Bagdadu države izvoznice nafte ustanovile Opec.

Leta 1965 se je rodil ruski premier Dimitrij Medvedjev.

Leta 1974 je bila odprta prva slovenska avtocesta: Ljubljana – Postojna.

Leta 1982 je v prometni nesreči umrla z oskarjem nagrajena igralka in monaška princesa Grace Kelly.
 
Leta 1982 so umorili libanonskega predsednika, kristjana Baširja Džemajela.

Leta 1983 se je rodila britanska pevka Amy Winehouse.