Torek, 22. 8. 2017, 2.22
7 let, 3 mesece
NA DANAŠNJI DAN
Pred njim tega ni storil še noben papež
Na današnji dan leta 1968 je papež Pavel VI. pripotoval na obisk v kolumbijsko prestolnico Bogota. To je bil prvi obisk voditelja Katoliške cerkve v Južni Ameriki.
Papež Pavel VI., ki je papeževal med letoma 1963 in 1978, je bil nasploh prvi papež, ki je obiskal države zunaj Evrope, in prvi papež, ki je po letu 1809 potoval zunaj Italije.
Prvi popotni papež
Bil je tudi prvi papež, ki je obiskal ZDA, in sicer 4. oktobra 1965. To pa še ni konec pionirskih obiskov omenjenega papeža. 24. novembra 1969 je namreč z obiskom Ugande postal prvi papež, ki je stopil na afriška tla.
Prav tako je bil prvi papež, ki je obiskal Avstralijo, Indijo, Iran, Filipine … In tudi prvi papež, ki je potoval z letalom.
Nemška režiserka
Na današnji dan leta 1902 se je rodila nemška filmska režiserka in fotografinja Leni Riefenstahl.
Ameriška pevka
Na današnji dan leta 1963 se je rodila ameriška pevka Tori Amos.
Še nekateri drugi pomembni dogodki, ki so se zgodili na današnji dan:
Leta 1642 je v Angliji izbruhnila državljanska vojna med angleški kraljem Karlom I. Stuartom in njegovimi nasprotniki.
Leta 1859 je cesar Franc Jožef odstavil mogočnega notranjega ministra Alexandra Bacha. To je bil konec tako imenovanega Bachovega absolutizma.
Leta 1860 se je rodil nemški inženir Paul Gottlieb Nipkow, ki velja za očeta televizije. Izumil je namreč nipkovo ploščo, ki je bila potrebna za mehanično razstavljanje slik. Pozneje jo je zamenjala elektronska naprava, ki jo je izdelal leta 1884.
Leta 1862 se je rodil francoski skladatelj Claude Debussy.
Leta 1864 je dvanajst držav podpisalo konvencijo o zaščiti ranjencev na bojiščih. Ženevska konvencija je prav tako pomenila ustanovitev Rdečega križa.
Leta 1904 se je rodil kitajski komunistični politik Deng Šiaoping. Bil je oče gospodarskih reform, ki so se začele v drugi polovici 70. let prejšnjega stoletja in so Kitajsko naredile za gospodarsko velesilo. Bil je tudi vrhovni poveljnik vojske, ki je junija 1989 v krvi zadušila študentske proteste na Trgu nebeškega miru v Pekingu.
Leta 1910 je Japonska po petih letih protektorata priključila Korejo.
Leta 1920 se je rodil ameriški pisatelj Ray Bradbury.
Leta 1991 je predsednik Sovjetske zveze Mihail Gorbačov ukinil izredno stanje in zamenjal člane pučističnega komiteja. Notranji minister Boris Pugo je naredil samomor. Predsednik Rusije Boris Jelcin pa je na izredni seji Vrhovnega sovjeta Ruske federacije dobil dodatna pooblastila.