Torek, 24. 9. 2013, 22.42
8 let, 7 mesecev
Veliko srce za mlade v stiski
Srce – hiša rešitev za mlade je projekt zavoda Študentska svetovalnica, svoja vrata pa je odprla januarja 2011. Pod eno streho združuje svetovalne in informativne podporne dejavnosti ter možnost začasnega bivanja za mlade v stiski. Na začetku so jo imenovali študentska hiša SRCe, potem pa so se vsebinsko tako razširili in začeli novo blagovno znamko Srce – hiša rešitev za mlade, ki združuje vse, kar ta zavod počne, je pojasnil Blaž Jamšek, vodja kadrovske službe.
Največji financer hiše Srce je ŠOU v Ljubljani, redno pa se prijavljajo tudi na različne razpise in poskušajo tako zagotoviti potrebna sredstva.
Na organizacijo Srce – hiša rešitev za mlade se obračajo predvsem mladi, ki imajo težave v primarni družini. Ali prihajajo iz družin, kjer so odnosi zelo hladni in se počutijo zavržene, ali pa iz posesivnih družin, kjer jim na primer ne dovolijo študirati, zato pa bi se radi osamosvojili, a nimajo finančnih sredstev in ne vedo, kako bi se tega lotili.
Če je hiša polna, pojavi pa se oseba, ki nujno potrebuje pomoč, ji sodelavci v hiši poskušajo zagotoviti druge oblike pomoči oziroma jo usmerijo k drugim nevladnim organizacijam, s katerimi sodelujejo, je pojasnila Kozinova.
V hiši lahko dekleta bivajo do enega leta, saj so sodelavci v hiši po izkušnjah ugotovili, da je to ravno dovolj dolgo obdobje, da se posameznik lahko postavi na lastne noge. Enkrat na teden se dekleta srečajo s svetovalkami in si pri njih zastavijo določene cilje, tako kratkoročne kot dolgoročne, njihov glavni cilj pa je, da se čim prej osamosvojijo. Bivanje v hiši je sicer brezplačno, plačevati morajo le stroške, ki znašajo okoli 60 evrov na mesec, brezplačni so tudi vse delavnice, terapije in svetovanja, je povedala vodja hiše.
Za zunanje obiskovalce so različne delavnice zaradi finančne stiske plačljive, vendar pa osnovno informiranje in svetovanje na področju študija, bivanja, štipendij in podobno še vedno ostaja brezplačno za vse.
Z mladimi, ki so jim pomagali do zdaj, imajo v organizaciji večinoma zelo dobre izkušnje in pozitivne zgodbe. Dekleta, ki so bivala v hiši, se vračajo nazaj, hvaležna, da so jim v hiši pomagali urediti življenje. Veliko je tudi primerov, ko so dekleta podporo našla med seboj. "Naša želja je predvsem to, da mladim pomagamo k osamosvojitvi in boljši samopodobi," je sklenila Kozinova.