Četrtek,
9. 10. 2014,
13.34

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Četrtek, 9. 10. 2014, 13.34

8 let

Swingy: Medicinsko koristna igrača, ki bo zabavala vaše otroke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Otroci so danes premalo fizično aktivni, zaradi manj gibanja pa lahko trpi tudi razvoj motoričnih spretnosti. Da do tega ne bi prišlo je farmacevtka Urša Popovič izdela poseben pripomoček.

Kot je povedala Urša, se je ideja o posebnem pripomočku za ravnotežje začela razvijati letos spomladi, pri enem izmed mnogih družinskih pogovorov o možnih poslovnih idejah.

"V ožjem krogu moževe in moje družine smo namreč trije farmacevti in dva zdravnika, tako da smo večkrat razmišljali o tem, kakšen zdravstveno koristen produkt ali storitev bi lahko ponudili trgu," je pojasnila.

Ekipo, ki je sodelovala pri razvijanju pripomočka, ki so mu nadeli ime Swingy, tako sestavljajo Urša, njen mož Niko Popovič, Nives Cesar, Božidara Cvetković, David Fabjan in Uroš Štanc.

In zakaj ravno pripomoček za ravnotežje? Kot je dejala Urša, je dober občutek za ravnotežje zelo pomemben vidik motoričnega razvoja otrok. Ob tem je izpostavila, da lahko v literaturi zasledimo podatke o porastu števila padcev, zvinov in zlomov pri otrocih, kar pa želijo s pripomočkom spremeniti. "Izboljšanje propriocepcije, torej prepoznavanja položaja delov lastnega telesa, in krepitev mišic ob lovljenju ravnotežja bo, tako upam, imelo pozitiven učinek na omenjen trend," pravi Urša.

Končni cilj te "medicinsko koristne igrače" je sicer ta, da bi ga opremili s senzorji, prek katerih bi otroci ob uporabi lahko igrali digitalno igrico na računalniku ali televiziji.

Projekt razvoja končnega produkta je tako okvirno razdeljen v tri dele: - oblikovanje fizičnega produkta, - povezava s senzorji in - izdelava digitalne igrice.

Pri razvoju fizičnega prototipa je Urša sodelovala z mizarjem, ki je računalniško 3D-skico pretvoril v realnost, sledilo pa je grafično oblikovanje produkta in lakiranje.

Urša predvideva, da se bodo ovire oziroma izzivi porajali predvsem ob realizaciji tehnološkega dela, zato se je tudi povezala z dvema strokovnjakoma, z Instituta Jožef Stefan, Božidaro in Davidom, ki imata veliko izkušenj na tem področju. Ker pa ji kot farmacevtki primanjkuje poslovnih znanj, svojo poslovno idejo razvija pod okriljem akcije Podjetno v svet podjetništva (PVSP).

Ciljna skupina: otroci Kot prvotno ciljno skupino, katerim bo pripomoček namenjen, so izbrali otroke, ki so stari od štiri do deset let. Kot opozarja Urša, so otroci danes premalo fizično aktivni, na kar kažejo tudi vedno slabši rezultati standardiziranih šolskih testiranj. "Ob sedenju v šolskih klopeh in za računalnikom se pogosto nepravilno držijo in tako slabijo mišice stabilizatorjev trupa. Poleg tega jim bo izboljšanje občutka za ravnotežje bistveno pomagalo tako pri učenju drugih športov in spretnosti kot tudi v vsakdanjem življenju," meni 28-letna farmacevtka in mati dveh otrok.

Čeprav različni pripomočki za ravnotežje že obstajajo, Urša meni, da izdelka, ki bi bil neposredno konkurenčen njihovemu, ni. Delujejo namreč na drugačen način in na primer niso opremljeni z elektroniko.

"Nekako najbližje ideji združevanja zabave s fizično aktivnostjo je dodatek igralni konzoli Nintendo Wii, vendar je ta v višjem cenovnem razredu, kot pričakujem, da bo naš izdelek," je pojasnila.

Igrača z dodano vrednostjo Izdelek pa bo iz zadrege lahko spravil marsikatero mamo ali babico, ki ne bo imela ideje kaj kupiti otroku ali vnuku za rojstni dan. Tudi Urša se je soočala s podobno težavo in to je bil tudi eden izmed razlogov, zaradi katerih se je rodila ideja o takšnem pripomočku.

"Za vsako igračo se ti zdi, da nima dodane vrednosti, da bi z njeno pomočjo otrok razvijal neke svoje sposobnosti. Obstajajo sicer didaktične igrače, ki razvijajo miselne sposobnosti, tega pa v tolikšni meri še ni razvitega," opaža Urša.

Tudi strokovnjaki zadovoljni Izdelek so do zdaj preizkušali predvsem v družinskem in prijateljskem krogu in odziv je bil zelo dober predvsem pri otrocih, ki se ob uporabi najbolj zabavajo. "Sicer tudi kolegi pogosto stopijo na pripomoček kot krajši odmor in sprostitev od dela," pravi Urša.

Glede odzivov drugih strokovnjakov na tem področju pa je Urša za zdaj dobila dva. Priznani ortoped Janko Popovič je izpostavil aktivacijo celotnega telesa, izboljšanje koordinacije in preventivo bolečine v križu, kolega iz ekipe PVSP, Gregor Omejec, ki je po izobrazbi tako fizioterapevt kot profesor športne vzgoje, pa je poudaril, da so takšni pripomočki zelo koristni tudi pri rehabilitaciji in športnih treningih. Všeč mu je bilo tudi to, da gre za elektronski pripomoček, ki bo mobilen.

Trenutni načrti so izdelati minimalni tržni produkt, s katerim bodo lahko ugotovili, kaj je otrokom pri vadbi všeč, česa ne marajo in kaj si še želijo. "Sicer je moj cilj, da na osnovi tržne raziskave do konca akcije PVSP izdelam delujoči prototip," je še povedala Urša.

Ekipa se nagiba k temu, da bi bil produkt, ko bo končan, otrokom čim bolj dostopen, na primer da bi se z njim spoznali v vrtcu, ena od možnosti pa bo tudi, kupovanje preko spletne strani.