Četrtek,
7. 8. 2014,
14.33

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 7. 8. 2014, 14.33

8 let, 7 mesecev

Na Baliju poslušala vzorce ptičjega petja in določala vrsto rakov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Najstnika Tim in Jan sta zanimanje za biologijo dopolnila z nadgradnjo svojega znanja in na mednarodni biološki olimpijadi dokazala, da se Slovenci lahko kosamo z najboljšimi.

Izbor za udeležbo na Mednarodni biološki olimpijadi poteka pod okriljem Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS). Najprej na ravni šolskega tekmovanja iz znanja biologije, nato pa se najuspešnejši dijaki posameznih šol uvrstijo na državno tekmovanje iz biologije. Najuspešnejši dijaki 3. in 4. letnika so nato povabljeni na izbirni test, pripravljen v sodelovanju z Biotehniško fakulteto.

Letos se je izbirnega testa poleg 19-letnega Jana Gojznikarja in 18-letnega Tima Ulčarja Pertota udeležilo še sedem dijakov. Najboljši štirje na izbirnem testu so se nato uvrstili v slovensko ekipo za olimpijado.

Tako Tim kot Jan sta se na tekmovanju odrezala odlično, saj sta prejela bronasto odličje.

Zahtevno, a zanimivo Njun dosežek še zdaleč ni mačji kašelj, saj je, kot je pojasnil Tim, tekmovanje sestavljeno iz teoretičnega in praktičnega dela. Teoretični del se rešuje dvakrat po tri ure, vprašanja, ki so med drugim vezana na biologijo celice, molekularno biologijo, genetiko, rastlinsko in živalsko anatomijo ter fiziologijo, pa tekmovalci dobijo v angleški in prevedeni različici.

Zelo zahteven je tudi praktični del. Kot primer navedimo konkretno nalogo. Tim je dejal, da je bil eden izmed bolj zanimivih zadnji poskus, kjer so na MP3-predvajalniku dobili vzorce ptičjega petja in grafe njihovih frekvenc, nato pa jih analizirali in razvrščali v skupine.

"Pri delu z rastlinami smo opravljali kromatografijo z različnimi tipi klorofila, nato spektroskopijo in glede na valovne dolžine svetlobe opravljali različne analize, na koncu pa pripravili preparate iz treh različnih vzorcev rastlinskega tkiva in jih mikroskopirali. Pri delu z živalmi smo dobili več vrst rakov ter jih s pomočjo določevalnih ključev in shem z njihovo podrobno anatomijo uvrščali v določeno vrsto," je še pojasnil Tim.

Priprave na Biotehniški fakulteti, potovanje na Bali Jan in Tim sta se na tekmovanje med drugim pripravljala tudi na Biotehniški fakulteti, kjer so naredili hiter pregled snovi ter se seznanili s poglavji in tehnikami, ki so del olimpijade, ampak niso zajete v slovenskem srednješolskem učnem programu.

Tekmovanja ju ni bilo strah, saj sta na to gledala kot na pozitivno izkušnjo ne glede na rezultat. Predvsem sta se veselila novih poznanstev in obiska Balija.

Glede samega rezultata je Tim dejal, da ni vedel, kaj lahko pričakuje. "Naloge so bile zelo zahtevne in nisem vedel, kako so se odrezali drugi. Kljub temu sem še vedno upal na medaljo, in ko so bili razglašeni rezultati, je vsekakor sledilo veliko veselje," je pojasnil.

Veliko koristnega znanja za naprej Od olimpijade sta zagotovo veliko odnesla. Tim je izpostavil predvsem dodatna znanja, ki jih je dobil in jih bo lahko izkoristil prihodnje leto pri maturi iz biologije ali pozneje pri študiju v tej smeri.

Jan je poleg tega izpostavil tudi spoznavanje ljudi in predvsem kulture. "Spoznali smo, da je Bali kulturno zelo bogat otok in da je Indonezija nasploh med najbogatejšimi državami glede kulturne raznolikosti. Tu se namreč mešajo vplivi Indije, Kitajske in Polinezije," je navedel.

Biologija kot hobi in študij Pred Timom je zdaj še eno leto gimnazije, v katerem bo lahko še razmislil, kaj želi početi v življenju. Trenutno se nagiba k študiju biotehnologije ali farmacije, razmišlja pa tudi o študiju v tujini.

Jan, ki je končal srednjo šolo, pa se je že odločil za študij biologije, saj ga celotno področje zelo privlači. Njegov hobi je med drugim tudi opazovanje žive narave.