Današnji junaki za jutri so mladi, ki ne iščejo izgovorov, ampak se aktivno lotevajo različnih družbenih težav in o njih ozaveščajo svoje vrstnike. Posredno želijo vplivati na celotno družbo.
"Želimo svet, kjer mladi kritično razmišljajo, predlagajo spremembe in nato ukrepajo, predvsem pa se zavedajo aktualnih izzivov v lokalnem in mednarodnem okolju," pravi Jan Peloza, predsednik mladinske zveze Brez izgovora, nacionalne mladinske organizacije, ki deluje na področju aktivacije mladih, javnega zdravja in trajnostnega razvoja.
Organizacija Brez izgovorov je nastala kot odgovor na vse večjo apatičnost mladih, povod zanjo pa je bil izbris zdravstvene vzgoje iz šolskega kurikuluma, posredno pa tudi zavedanje moči različnih vej industrije, ki s svojo propagando in izdelki v veliki meri vplivajo na življenje mladih. Ti so zadevo prijeli v svoje roke in se odločili sami na sovrstnike prenašati znanje, podkrepljeno s strokovnimi podatki.
O2 za vsakega: o škodljivosti tobačne industrije
Začeli so s tobakom in tobačno industrijo ter osnovali morda njihov najbolj znan projekt O2 za vsakega, ki že sedem let ozavešča o negativnih učinkih aktivnega in pasivnega kajenja ter nemoralnih marketinških prijemih tobačne industrije. Vsako leto v Sloveniji dosežejo od 40 do 50 odstotkov vseh mladih med 12. in 15. letom – o škodljivosti tobačnih izdelkov predavajo v okviru obveznih izbirnih vsebin na osnovnih in srednjih šolah, kmalu pa bodo ponudili tudi predavanja o alkoholu in vrstniškemu nasilju.
Med drugim so bili tudi organizatorji 1. Evropske mladinske konference o tobaku in 1. Evropske mladinske konference o alkoholni politiki, udeležujejo pa se tudi mednarodnih izmenjav, organizirajo poletne tabore, obenem pa iščejo vedno nove načine za izobraževanje.
Sovrstnike spodbujajo k družbenokoristnemu delovanju
Organizacija je izrazito apolitična in poudarja neodvisnost od zasebnega sektorja, saj ne sprejemajo denarja od podjetij, temveč se prijavljajo na domače in evropske razpise. Delujejo na tri načine. Navznoter so podobni organizaciji tabornikov ali skavtov, saj želijo vplivati na vedenje mladih, na njihov življenjski slog in jim pri tem služiti kot opora. Navzven so podobni organizacijam, kot sta Greenpeace in Amnesty International, saj ozaveščajo tudi širšo javnost, poskušajo vplivati na vedenje, vrednotenje in družbene norme mladih. Jan Peloza poudarja še tretji način: "Politično – in ne 'politikansko' – želimo vplivati na politiko področij, kjer delujemo, z namenom ustvarjanja bolj zdravega in bolj trajnostnega okolja, v katerem živimo."
Brez izgovora združuje mlade z vse Slovenije, stare od 15 do 25 let. Člani in aktivisti s svojimi aktivnostmi in zgledom sovrstnike spodbujajo k družbenokoristnemu delovanju in nadaljnji aktivaciji sovrstnikov. Ozaveščajo jih o aktualnih tematikah in spodbujajo njihovo kritično mišljenje z vrstniškim in medgeneracijskim dialogom. Tako skozi različne projekte promovirajo in zagovarjajo trajnostni razvoj, strpnost, zdrav življenjski slog, aktivno državljanstvo in vključevanje mladih, ki imajo morda manj priložnosti za družbeno participacijo, v družbo.
Mladina naj ne lenari v naslanjačih
"Aktivacija mladih se izvaja prek lokalnih enot, ki so zdaj prisotne že v sedmih statističnih regijah od dvanajstih, bistvo pa je mlade spodbuditi iz lenobnosti njihovega naslonjača v družbenokoristne aktivnosti," razlaga Peloza.
Na področju trajnostnega razvoja mladi ozaveščajo o podnebnih spremembah, zavajanju podjetij in okoljskem zavajanju, zelenem gospodarstvu, pravični družbi, človekovih pravicah in pravični trgovini. Na področju javnega zdravja so v ospredju alkohol, tobak, prehrana, duševno in reproduktivno zdravje. V letu 2014 pa bodo uvedli še dve področji: prepovedane droge in druge oblike (nekemičnih) zasvojenosti.
Mladi za mlade, a s strokovno pomočjo
"Naše projekte izpeljemo izključno po načinu mladi za mlade – če že nastane sodelovanje s starejšimi, je to zato, ker se mladi tako odločijo. Zavedamo se, da ne vemo vsega in da nam lahko strokovnjaki pri našem delu zelo pomagajo. Tako recimo na vseh področjih javnega zdravja sodelujemo s strokovnjaki iz inštituta za varovanje zdravja."
Sprosti se in uživaj, bo že nekdo namesto tebe rešil težave v svetu … Pa je res tako?
Slovenska mladina potrebuje priložnost, so prepričani v organizaciji Brez izgovorov in opozarjajo na klišejska sporočila, ki jih mladim namenja industrija. "Z vseh strani smo bombardirani s sporočilom 'sprosti se in uživaj, bo že nekdo namesto tebe rešil težave v svetu'," opozarja Peloza in iskreno dodaja: "In res, kdo si ne želi uživati?" Mladi nenehno sledijo toku. Ta hip pa je ta tak, da ne spodbuja aktivnosti mladih, zato se morajo aktivirati sami.
Brez izgovora seveda ni edina organizirana struktura, ki spodbuja mlade k razpravljanju in družbeni participaciji. Od preostalih se razlikuje v tem, da spodbuja vrstniški zgled in pritegne tudi tiste mlade, ki morda niso slišani in zato pozornost javnosti iščejo na ekstremne, celo prepovedane načine. Ali kot za konec še pove predsednik organizacije: "Mladim apatičnost pripisujejo ravno zato, ker se na prvi pogled zdi, da zavračamo konvencionalne načine družbenega udejstvovanja. A menim, da smo pravzaprav najmanj apatični člani družbe."