Jan Tomše

Petek,
16. 1. 2015,
17.06

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

menedžer osebni trener

Petek, 16. 1. 2015, 17.06

7 let, 1 mesec

Ko menedžer pusti redno službo in postane športni trener

Jan Tomše

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ljubljančan Miha Šumak je pred dobrim letom pustil službo menedžerja in se odločil, da šport, svoj dolgoletni hobi, spremeni v poklic. Znanje o tem, kako živeti zdravo, je ponudil trgu. In uspel.

V času, ko službe ne rastejo na drevesih, se zdi pustiti redno delo tvegano, mnogim celo nepremišljeno. A Miha Šumak se ni pustil zapeljati tovrstnim pomislekom. Pred dobrim letom Ljubljančan ni niti malo okleval, ko je takratnim šefom zaklical au revoir in odšel na svoje. Postal je samostojni podjetnik – športni trener.

Ko hobi preraste v poklic "Menedžersko delo, ki sem ga opravljal, me je začelo dolgočasiti, presedali so mi pritiski, pa tudi plačilo ni bilo zadovoljivo glede na to, koliko sebe sem puščal v službi. Ko ne moreš biti kreativen, ko ni dinamike in tvoje ideje ne dočakajo uresničitve, začneš razmišljati, da bi počel kaj drugega," se spominja obdobja pred odhodom na prejšnjem delovnem mestu v eni izmed večjih slovenskih založb.

Ko je pustil prejšnjo službo, je bila nova smer zanj popolnoma logična: njegov dotedanji hobi, šport, bo postal njegov poklic.

"Šport je moj sopotnik že od mladih let. Tek, kolesarjenje, fitnes, plavanje, borilne veščine. Po drugi strani se rad družim in ukvarjam z ljudmi. Eno je šlo z drugim in že pred leti me je to vodilo, da sem se začel ukvarjati z osebnim trenerstvom."

Do novih znanj s seminarji, knjigami in preizkušanjem v praksi Šumak je v preteklih letih veliko časa in truda usmeril v pridobivanje znanja in veščin o tem, kako telo spraviti v odlično telesno pripravljenost in to vzdrževati.

"Obiskoval sem seminarje, bral knjige o človekovem ustroju, športu in medicini ter se učil od tistih, ki ogromno vedo. Izobrazil sem se za inštruktorja fitnesa in pridobil licenco za kondicijskega trenerja. Obenem sem sam veliko treniral in preizkušal njihove nasvete iz prve roke. Kar je delovalo, sem 'posvojil' in uvrstil v svoj nabor koristnih nasvetov," pripoveduje.

Zamisel o holističnem pristopu Ko se uporabna znanja spletejo z veseljem do dela z ljudmi, se svetovanje okolici zgodi skoraj samo po sebi. Najprej so prišli na vrsto prijatelji, potem so sledili prošnje in predlogi, naj pomaga še drugim.

Po nekajletnem svetovanju po različnih fitnes centrih, ki ga je opravljal v prostem času, se mu je utrnila zamisel, da bi odprl svoje podjetje za zdravo življenje.

Poigravanje s to idejo se je zgostilo v zamisli o holističnem pristopu pri obravnavi posameznika. Ljudje tako ne bi dobili samo nasvetov, kako skrbeti za svoje telo in kako se pravilno prehranjevati, ampak tudi, kako si očistiti in bogatiti duha ter kako se spopadati s stresom in drugimi tegobami sodobnega časa.

Verjel je v svojo vizijo "Ko sem prišel na idejo o podjetju, ki bo imelo za osnovo holističen pristop, odločitev za odhod iz prejšnje službe res ni bila težka," razlaga Šumak.

Prvi meseci so bili finančno opotekajoči, rednega prihodka ni bilo, topil je prihranke, ki jih je vztrajno dajal na stran v letih, ko je razmišljal o tem, kdaj in kako narediti odločilni korak.

"Kar naenkrat sem bil odvisen le od sebe in od tega, kaj naredim. A je nekako šlo. Čeprav spadam v generacijo, ki ji je bila samostojna podjetniška pot bolj kot ne tuja, sem ves čas verjel v lastno vizijo in poslanstvo. To je bilo ključno," so besede, s katerimi se na leto, ki je za njim, ozira 37-letnik.

Nasveti, kako živeti bolj zdravo in bolj kakovostno Po nekaj mesecih je kot podjetnik popolnoma shodil. Pogled v prihodnost, usmerjenost v to, kar želi, ga je vodila k povezavi z nekaterimi vodilnimi strokovnjaki za posamezna področja, ki si jih je zamislil kot del ožjega tima sodelavcev. Nekatere je poznal že od prej, druge, pravi, je prepričal s svojo idejo.

Tako se je septembra lani rodila blagovna znamka Formanatura, ki pod eno streho združuje osebno trenerstvo, prehransko svetovanje, fizio- in psihoterapijo ter masažo. Šumak pravi, da mu nova poklicna pot predstavlja izziv, kako celostno obravnavati posameznika.

"V mislih imamo zaposlene ljudi, ki so delovno visoko obremenjeni in veliko časa preživijo v službi, a se hkrati zavedajo, kako pomembno je živeti zdravo. Pri nas lahko najdejo nasvet in pomoč, kako živeti bolj zdravo in bolj kakovostno. Dober nasvet in program pa znamo sestaviti tudi za vse druge."

"Pravzaprav ni pravila," Šumak odgovarja na naše vprašanje, kako bi opisal tipično stranko, ki potrka na vrata Formanatura, ker bi rada živela bolj zdravo. "Tako različne so med sabo, od res zelo mladih do starejših, pa še vseh vmes. Tudi tega, ali je več žensk ali moških, ne bi mogel reči. Mislim, da je razmerje med njimi kar pol, pol," pravi.

Napredek kot najboljša motivacija Samostojna podjetniška pot skoraj po pravilu prinese drugačen način življenja, dokaz za to je tudi naš sogovornik.

Šumak danes namreč v telovadnici preživi več časa, kot ga je na delovnem mestu kadarkoli prej. V športni hiši Ilirija – ŠUS Evrofitness, kjer delujejo strokovnjaki Formanature, je vsak dan, število njegovih delovnih ur pa je skoraj po pravilu dvomestno. A se nad tem ne pritožuje.

"Opravljam delo, ki zahteva natančnost, individualno obravnavo, znanje in kreativnost. Pri vsem skupaj pa gre za šport in za delo z ljudmi, kar me navdušuje. Energijo in motivacijo mi dajejo rezultati in premagane prepreke. Ko vidim, da stranke z mojo pomočjo napredujejo. To je res dober občutek osebnega zadovoljstva."

Izzivov ne bo zmanjkalo Izzivov nikoli ne zmanjka, razlaga Šumak. Čeprav ugotavlja, da smo Slovenci na splošno gledano "kar športen narod", želi posredovati sporočilo, da je zdrav način življenja pomemben del vsakega posameznika.

"A ker mnogi nimajo časa, da bi se sami izobraževali, brskali po spletu in na različnih koncih zbirali informacije, kaj je zdravo in kaj ne, kako vaditi, kako se sproščati in kako jesti, smo tukaj mi, ekipa, zbrana na enem mestu, ki zna pomagati," pravi 37-letnik, ki svoje podjetje čez pet let vidi kot eno izmed vodilnih hiš pri holistični obravnavi posameznika v Sloveniji.