Četrtek,
19. 9. 2013,
11.02

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 19. 9. 2013, 11.02

8 let, 7 mesecev

Izguba službe rodila inovativno otroško zibelko

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Erika Drobnič je tista ženska, katere inovacija, lesena večnamenska zibelka, je bilo darilo države Slovenije ob rojstvu prvega otroka angleškega princa Williama in vojvodinje Kate.

Zibelka, ki nosi ime Kiara Love, za katero upamo, da bo kljub vsem darilom, ki jih je prejel angleški kraljevi par, služila svojemu namenu, je pravzaprav nadgradnja zibelke, ki jo je inovatorka izdelala pred leti ter zaščitila zaradi svoje preprostosti in večfunkcijske namembnosti.

Zibelka Kiara je posebna zaradi svoje izvirne večfunkcijske namembnosti, saj se njena uporabnost z rastjo otroka spreminja. Zibelka se lahko razstavi in tako iz nje nastanejo mizica, dva stolčka in košara za igrače. To uporabnost pohištva z nekaj mesecev podaljša na več let.

Protokolarno darilo angleškemu dvoru In kako je prišla na idejo, da zibelko podari angleškemu dvoru? "To je bila edinstvena priložnost, da izdelamo inovativno slovensko zibelko iz materialov, značilnih za Slovenijo in po katerih bi radi bili prepoznavni: les, steklo in čipka. Simbole, ki smo jih uporabili, tako v čipki kot v steklu, smo črpali delno iz grba dvora in delno iz slovenskih simbolov. Zibelko smo poimenovali Kiara LOVE, Kiara je blagovna znamka moje zibelke, dodali smo ji besedo LOVE, ki izhaja iz slogana I feel sLOVEnija," pojasnjuje Erika Drobnič.

Erika Drobnič je tako združila moči z družinskim podjetjem Pohištvom Potočnik, Steklarno Hrastnik, arhitektom Julijanom Krapežem, oblikovalko Irmo Vončina, etnologinjo Anjo Likar in podjetjem Vitapur. Pri razpisu in obveščanju javnosti ji je pomagala tudi javna agencija SPIRIT Slovenija. Nastala je Kiara LOVE.

Večnamenska otroška posteljica Erika pa je poleg zibelke malce spremenila tudi klasično otroško posteljico z ograjico. V njenem primeru se posteljica z nekaj preprostimi prijemi spremeni v pregrade na pogradu, s čimer se dobi prostor za igro v obliki gradu. V tretji fazi pa se lahko iz istega izdelka sestavijo pisalna miza in štiri praktične stenske police.

Erika trenutno razvija inovativno otroško sobo, ki jo bodo poleg zibelke prek projektov Botrstvo in East Anglia’s Children’s Hospices podarili dvema družinama, ki si nakupa izdelkov sicer ne moreta privoščiti. Ena družina v Veliki Britanija in ena v Sloveniji. "To ni prvič, da se angažiramo in pomagamo, kolikor pač lahko. Menim, da je moja dolžnost kot tudi dolžnost podjetij, da se obnašamo družbeno odgovorno in po svojih močeh prispevamo tam, kjer je treba."

Poplava nagrad Erikino inovacijo so najprej opazili na različnih sejmih inovacij v tujini. Na sejmu inovacij KIWIE 2010 v Seulu, južnokorejskem glavnem mestu, je Erika za izum zibke in posteljice, ki "rasteta" z otrokom, leta 2010 prejela zlato in bronasto nagrado. A to je bil le začetek njenih priznanj. Istega leta je v Ljubljani na sejmu IFIA dobila priznanje za najboljšo žensko inovacijo, V Nürnbergu v Nemčiji na sejmu IENA bronasto medaljo in 2010 v Kuvajtu srebrno medaljo. Leta 2011 je v Varšavi na sejmu IWIS dobila srebrno medaljo, to je dobila istega leta tudi na Kitajskem na sejmu IEI.

Začetek inovacij z izgubo službe Zanimivo pa je, kako je Erika postala inovatorka. K inoviranju jo je namreč spodbudila izguba službe. Po drugem porodniškem dopustu so ji v banki, kjer je zasedala visok položaj na področju upravljanja kreditov, odpovedali pogodbo o zaposlitvi. "Ker nove službe ni bilo na vidiku, nisem pa mogla čakati na 'čudež', sem se zelo hitro odločila za samostojno pot. Želela sem čim prej nadaljevati delo in tako sem spremenila svoj hobi v poklic."

In kakšne so izkušnje s slovenskimi proizvajalci? "Dobre in slabe. Dobro to, da sem na koncu le dobila partnerje v Sloveniji, ki so se skupaj z mano odločili razvijati pohištvo za otroke. V tujini nekaj že prodajamo, vendar so proizvodnjo prvega modela zibelke prevzeli Španci. Glede na razvoj tukaj pa predvidevam, da bomo proizvodnjo v Sloveniji začeli v začetku prihodnjega leta. Takrat pa upam, da s polno paro."

Vse navdušene mamice ali babice, ki bi rade zibelko podarile, jo lahko kupite na različnih spletnih straneh otroške opreme ali v izbranih trgovinah.