Torek, 8. 4. 2014, 13.14
8 let, 7 mesecev
Glasbenik, ki ustvarja glasbila za glasbenike
Izdelovalec vrhunskih glasbil in glasbenik Aleš Erman na komaj dvanajstih kvadratnih metrih domače delavnice ustvarja unikatne kitare in kontrabase. Ročno izdelana in željam končnega kupca prilagojena glasbila so s svojo kakovostjo našla pot do številnih slovenskih in nemških glasbenikov. Prepoznavnost dosega z uravnoteženim zvokom, uporabo najboljših materialov in ročno nanesenimi laki ter okraski iz plemenitih kovin in dragih kamnov. Tuje trge osvaja z reklamo od ust do ust, zato je kakovost zanj na prvem mestu.
Njegove akustične kitare in kontrabasi so namenjeni predvsem izvajanju narodno-zabavne glasbe in jazza. Glasbila izključno pod njegovimi rokami nastajajo po tradicionalnem postopku ter spadajo med izdelke domače in umetnostne obrti, prekašajo pa marsikatero svetovno znano podjetje. Pomočnikov nima, ker želi imeti popoln nadzor nad procesom izdelave.
Pravi, da ti posebnega znanja za izdelavo glasbil nihče ne podari, zato se je lahko zanesel le nase. "V letih sem imel priložnost igrati na dobra in slaba glasbila. Vsako sem si ogledal, ga premeril in najboljše poskušal kopirati. Človek se z leti nauči razlikovati med tem, kaj je pravilno in kaj ne, hkrati pa spoznaš, da ni nekega recepta, po katerem bi lahko kot po tekočem traku izdeloval mojstrska glasbila. Na začetku je bil napredek hiter in velik, danes je kakovost glasbil že tako visoka, da so izboljšave počasnejše. A zaradi izkušenj toliko pomembnejše."
Cene njegovih kitar se gibljejo med dva in pet tisoč evri, navzgor pa je cena praktično neomejena, saj je odvisna od kupčevih želja. Erman stoji na trdnih tleh, zato visoko kakovost ponuja po nižjih cenah od konkurence, zlasti tuje. "Moje kitare so tako rekoč pol cenejše od kitar enake kakovosti v tujini. Prav je, da imajo kupci možnost izbirati med različnimi izdelovalci kitar, saj ima vsak od nas svoj način izdelave. Nič nimam proti temu, da nas je več, žal pa se v zadnjem času pojavljajo tudi kitare, ki so uvožene in opremljene z nalepko slovenskega izdelovalca. Take ljudi preziram."
Velik doprinos h kakovosti in razumevanju delovanja kitare je imela tudi diplomska naloga. Z njo je prišel do zanimivih ugotovitev in poglobil teoretično znanje o pojavih, ki se dogajajo v trupu kitare. Prepričan je, da je glasbilo zahtevno tako konstrukcijsko kot tudi z vidika dinamičnega dogajanja v njem, zato mu brez teoretičnega znanja v tem poslu zagotovo ne bi uspelo.
Erman obžaluje, da je lesna industrija svoje mesto našla tudi v svetu glasbil. "Industrija odkupi najlepše hlode in jih v želji po dobičku dobesedno uniči, ker se ji z izdelavo preveč mudi. Izdelovanje glasbil bi moralo biti rezervirano zgolj za posameznike, ki vedo, kaj delajo," je prepričan.
Vsakokrat želi izdelati glasbilo, ki ga bodo lastniki vzljubili zaradi dobre akustike, videza in udobnega igranja. "Denar pride in gre, ostane pa zadovoljstvo, ki ga lahko glasbeniku ponudi dobra kitara oziroma kontrabas," svojo predanost poslu opiše nevpadljiva oseba s konca ulice, za katero še sosedje ne vedo, kaj počne.