Četrtek,
19. 12. 2013,
20.11

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 19. 12. 2013, 20.11

7 let, 2 meseca

"Doma se lahko le občudujemo, zunaj pa lahko tudi kaj prodamo"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V ponedeljek bo vrata zaprl Pop-up dom, borza idej in izdelkov domačih oblikovalcev, kraj povezovanja in sodelovanja ter kreativni trampolin, prek katerega bo slovenski dizajn drzno skočil na tuje.

"Projekt se je začel iz sebičnega vzvoda," začne prve osnutke Pop-up doma pojasnjevati ena idejnih vodij projekta Nuša Jelenec, tudi sama industrijska oblikovalka. "Pop-up dom smo si zamislili kot trgovinico, v kateri bi lahko svoje izdelke prodajali mladi oblikovalci, saj drugih priložnosti nismo imeli, zraven pa smo povabili še svoje prijatelje, kolege, ki ustvarjajo v podobnem polju."

Precej ozko zasnovan projekt pa je že v svoji prvi izvedbi krepko prerasel svoje okvirje, saj je o sicer praznem meščanskem stanovanju na elitni lokaciji ob robu Kongresnega trga v Ljubljani, ki so ga lanskega oktobra oblikovalci opremili s svojimi izdelki in ga spremenili v enomesečno domovanje domačega oblikovanja, govorila skoraj vsa Slovenija. Za oblikovanja, predavanj in družabnih dogodkov željno občinstvo je kdaj preprosto zmanjkalo prostora, zato so se letos lotili iskanja veliko večjega doma za svoje izdelke. In izdelke drugih. Našli so ga v neizkoriščeni hali nad upravno enoto na Tobačni v Ljubljani.

Želja po večji interakciji z avtorji, strokovnjaki in občinstvom "Letos smo si projekt želeli še nadgraditi, zato smo nekaj mesecev pred odprtjem drugega Pop-up doma z javnim pozivom povabili vse, ki bi želeli sooblikovati letošnji prostor, ki smo si ga zamislili kot veliko pisarno," razlaga Nuša, ki poudari tudi to, da so si še posebej želeli še večje interakcije z avtorji, strokovnjaki in občinstvom, zato so letošnji program zasnovali še širše.

Prav želja po povezovanju in izmenjavi znanj pa je poleg iskrenega entuziazma tisto, kar sodelujoče žene k sodelovanju pri enomesečnem skorajda prostovoljnem delu, ki se za organizatorje začne že veliko prej. "Po vseh teh letih samovanj in delovanj znotraj majhnih, zaprtih delovnih skupin smo se razvili in združili v bolj artikulirano skupnost. Naša vizija je jasna: zgraditi nov ekosistem, znotraj katerega bomo lahko ustvarjali tudi doma, ne pa bežali v tujino. Trdo delo pa je predpogoj," pripoveduje Miha Artnak, eden od vodilnih članov, ki tesno sodeluje prav pri tem povezovalnem vidiku Pop-up doma, vsebini in komunikaciji s širšo javnostjo.

Brezplačna predavanja, svetovalni servis in prodajna razstava v enem Prostorna hala je opremljena skoraj izključno z izdelki domačih oblikovalcev, razdeljena pa na posamezne enote, kjer lahko obiskovalci posedajo in se družijo, morda mizo, na katero mimogrede privezana etiketa z imenom oblikovalca in ceno, za nekaj ur spremenijo v svoj delovni prostor ali pa sedeč na sedežni garnituri, stolih in taburejih prisluhnejo kateremu od brezplačnih predavanj, ki se jih je v mesecu dni zvrstilo lepo število.

"Naša želja je pomagati, želimo ustvariti prostor, kjer bi imeli mladi oblikovalci in drugi možnost brezplačno dostopati do vseh sfer neke optimalne družbe – produktov, izobraževanja, storitev, prehrane in medijev – v enem prostoru." Je torej prišel trenutek, ko svojega znanja in izkušenj ne čuvamo ljubosumno le zase, temveč ga z veseljem delimo z drugimi? Miha in Nuša sta prepričana, da ja. Vsaj v primeru Pop-up doma, kjer je recimo tudi guru slovenskih uspehov na platformi Kickstarter Niko Klanšek svoje znanje navdušenemu občinstvu razkril v detajle. Kmalu tudi spletna trgovina, usmerjena predvsem v tujino "Upamo, da smo zgled, kako lahko podobno platformo vpeljejo tudi preostala mesta, mi pa ostajamo osnovna celica, presečišče kooperative in druženja. Ciljamo pa tudi na tujino," pravi Miha. Glas o uspešnem projektu slovenskih oblikovalcev, ki so svojo promocijo in prodajo svojih izdelkov vzeli v svoje roke, se je že razširil tudi v tuje medije, kmalu pa bodo vzpostavili tudi spletno trgovino, s katero si želijo slovensko oblikovanje predstaviti in ponuditi tudi tujcem. Z drugimi, Mihovimi besedami: "Doma se lahko le občudujemo, zunaj pa lahko tudi kaj prodamo."

Seveda si želijo, da bi platforma postala permanentna, takšne pa so tudi želje sodelujočih iniciativ, ki letos soustvarjajo Pop-up dom – Crowdfundinga in še posebej Coworkinga Slovenija, ki želi najti prostor, kjer bi lahko vsak najel svojo delovno mizo za določen čas, morda nekaj ur, dan ali dva ali dlje. Brez pomoči državnih in evropskih sredstev ali prostora s čim bolj neprofitno najemnino pa bo to težko. "Usmerjeni v reševanje krize vrednot, ne pa krize ekonomije" A zgodba Pop-up doma se bo odvijala dalje tudi po tem, ko bo v ponedeljek, 23. decembra, zaprl svoja vrata. Oblikovalce čaka razstava v slovenski galeriji v Benetkah, izbor izdelkov bodo predstavili tudi v Cankarjevemu domu. Še bolj bodo na tujino pritisnili z odprtjem spletne trgovine. Njihova vizija je jasna, Miha in Nuša pa jo strneta v naslednje besede: "Združevanje ljudi z vizijo, ki je ne želimo uresničiti po liniji najmanjšega odpora. Zasledujemo standard v oblikovanju, obenem pa smo usmerjeni v reševanje krize vrednot, ne pa krize ekonomije."