Četrtek,
25. 7. 2013,
16.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

zapor

Četrtek, 25. 7. 2013, 16.29

8 let, 7 mesecev

Zgodovina pobegov: naenkrat iz zapora ušlo več kot tisoč kaznjencev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Al Kaida je odgovorna za zadnji množični pobeg iz dveh iraških zaporov, zadnje desetletje pa je zaznamovalo še nekaj takšnih pobegov, pri katerih je pobegnilo še več zapornikov.

Za enega najštevilčnejših pobegov iz zapora so sicer odgovorni talibani, ki so iz zapora Saraposa v Kandaharju v Afganistanu osvobodili prek tisoč zapornikov. Talibani so izvedli pravi filmski pobeg, ko so se junija 2008 pripeljali pred zapor in z dvema samomorilcema, ki sta sprožila bombi, ubila policijo in paznike, ki so stražili glavni vhod. Po polurnem boju so talibani osvobodili prek 1.100 zapornikov, med njimi tudi skoraj 400 talibanskih bojevnikov. Ubili so 15 policistov in osem zapornikov.

V Mehiki 132 kaznjencev osvobodil mamilarski kartel Približno 132 pobeglih zločincev iz zapora Piedras Negras je septembra lani iskala mehiška policija po tem, ko jim je uspelo zbežati. Lokalne oblasti so najprej trdile, da so zbežali skozi predor, ki so ga izkopali iz tesarske delavnice, nato pa je preiskava pokazala, da so pravzaprav odkorakali kar skozi glavna vrata. Pri tem pa so jim pomagali pazniki in pripadniki mamilarske združbe Zetas. Zaradi pobega zapornikov, ki so ga oblasti poimenovale "pobeg stoletja", je odgovarjal upravnik zapora. Od pobeglih zapornikov so po nekaj dneh našli komaj tri, največji strah oblasti pa ostaja, da so zaporniki nezakonito prečkali mejo v ZDA, saj je zapor le streljaj od mehiške meje s Teksasom.

V Iraku osvobodili med 260 in 500 zapornikov Teroristična organizacija Al Kaida je iz dveh iraških zaporov Tadži in Abu Graib, ki sta na območju Bagdada, izpustila več sto zapornikov. Številke o tem, koliko zapornikov je na prostosti, so različne. Al Kaida trdi, da je iz zaporov osvobodila 500 zapornikov, medtem ko iraško notranje ministrstvo nasprotuje in trdi, da se je sprva osvobodilo 260 zapornikov, med katerimi so jih 150 že ujeli. Pri tem je umrlo prek 50 ljudi, med njimi 26 paznikov in policistov. Čeprav se je preiskava o tem, kako so zaporniki sploh lahko zbežali, šele dobro začela, so znani prvi odgovori. Na primer, jasno je, da so Al Kaidi pri osvoboditvi zapornikov pomagali pazniki obeh zaporov.

V Indoneziji pogajanja med zaporniki in oblastmi S pobeglimi kaznjenci se je v sredini julija ukvarjala tudi Indonezija, kjer je iz Medana na otoku Sumatra pobegnilo približno sto zapornikov, med njimi tudi nekaj vojaških skrajnežev. Zaporniki Tanjunga Guste so se pritoževali zaradi nevzdržnih razmer, predvsem nad izpadi elektrike in pomanjkanjem vode, nato pa zanetili požar in v paznike metali steklenice.

Medtem ko je divjal ogenj, je 212 zapornikov zbežalo, drugi pa so zavzeli zapor in se o razmerah pogajali z oblastmi. Obleganje zapora se je končalo nekaj dni pozneje, ko je močno oborožena policija vdrla v zapor. Do zdaj so ujeli le 94 zapornikov, preostali so še vedno na prostosti, med njimi tudi štirje, ki so bili v zaporu zaradi terorizma. Oblasti so ob tem priznale, da je bilo v zaporu približno 2.600 zapornikov, kar je enkrat več od njegove uradne zmogljivosti.

Tudi na Kosovu množični pobeg iz zapora Sicer v Evropi ni zabeleženih večjih pobegov iz zaporov, primerljiv je primer s Kosova, ko je leta 2000 iz zapora v Mitrovici, ki je tik ob meji s Srbijo, zbežalo 15 Srbov, obtoženih vojnih zločinov. Eden od zapornikov je napadel paznika po tem, ko ga je pospremil do celice, pri tem so se mu pridružili še drugi zaporniki. Paznika so pretepli, zvezali in nato osvobodili nekaj drugih zapornikov. Dva izmed njih so policisti ZN, ki so zapor upravljali v okviru misije ZN, takoj prijeli, štirje pa so zagotovo pobegnili v Srbijo. Kaj se je zgodilo s preostalimi, ni znano. ZN so dogodek označili za sramoto, saj je bil to že peti pobeg iz zapora v Mitrovici istega leta.