Sreda,
9. 10. 2013,
20.02

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

ZDA zadolževanje

Sreda, 9. 10. 2013, 20.02

8 let, 7 mesecev

ZDA imajo še osem dni, da se rešijo atomske bombe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
ZDA imajo popolnoma drugačen status kot Evropa, zato je njihova kriza za zdaj brez posledic.

"Če se ne dogovorimo o zvišanju meje zadolževanja, bo to atomska bomba," je sinoči v nagovoru kongresa dejal ameriški predsednik Obama in kongres pozval, naj se čim prej dogovori. Ena večjih političnih kriz – nesposobnost dogovora – že deset dni blokira ZDA. ZDA imajo še osem dni časa, 17. oktobra bo njihov javni dolg dosegel mejo, čez katero ne morejo, če se za njeno prekoračitev ne dogovorijo. Tako se ne bodo mogle več zadolževati in jim bo, preprosto povedano, zmanjkalo denarja.

"Če se bo zgodilo, da ZDA ne bodo več poravnavale svojih obveznosti, kar pomeni, da ne bodo izplačevale svojih izdanih obveznic, se bodo pojavile velike težave pri tistih, ki so imetniki teh obveznic, teh pa je po svetu ogromno. To so ogromni imetniki obveznic, v azijskih državah zlasti Kitajska in Japonska. Izjave Obame o atomski bombi gre jemati v smislu pritiska na republikance," pravi dr. Mojmir Mrak.

Bonitetna agencija Standard & Poor's je ZDA zaradi dogovora o dvigu meje zadolževanja v zadnji minuti avgusta leta 2011 bonitetno oceno znižali z AAA na AA+. "Bistvena razlika je ena banka, ki lahko posreduje kot posojilodajalec v skrajni sili." Ameriška centralna banka ima taka pooblastila, Evropska centralna banka pa te moči nima. Korak naprej k povezovanju bo narejen z bančno unijo, ki bo začela delovati v drugi polovici leta 2014. "A to bo le prvi korak," pravi Mrak.