Petek, 27. 12. 2013, 17.10
8 let, 7 mesecev
Zaradi korupcijskega škandala v Turčiji strmoglavila turška lira
Vladajočo Stranko za pravičnost in razvoj (AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdogana so zapustili trije poslanci, škandal pa čuti tudi gospodarstvo. Turška lira je strmoglavila na rekordno nizko vrednost.
V tem tednu je AKP zapustil že nekdanji zunanji minister Naim Sahin, tik pred izbruhom afere pa je iz nje izstopil nekdanji nogometni zvezdnik Hakan Sükür. Absolutna večina stranke v parlamentu sicer zaradi petih izstopov ni ogrožena.
V državi medtem odmeva odstavitev turškega tožilca Muammerja Akkasa, ki je bil v četrtek razrešen s korupcijske preiskave, potem ko naj bi skušal razširiti preiskavo na kroge zelo blizu Erdogana. Akkas je že pred tem večkrat opozoril na pritisk, ki se vrši nad njim v zvezi s preiskavo.
Turški časnik Hürriyet je medtem poročal, da je vrhovno turško sodišče razveljavilo sporni vladni odlok, v skladu s katerim morajo policisti pred začetkom preiskave, o kateri odloči javni tožilec, obvestiti svoje nadrejene. Vlada je odlok sprejela prejšnji teden, ko so jo presenetile preiskave v zvezi s korupcijsko afero.
Škandal državo pretresa že deset dni, Erdogan pa je zaradi njega zamenjal deset od skupno 26 ministrov. Med drugim tožilci preiskujejo obtožbe o podkupovanju pri izdajanju gradbenih dovoljenj in o kršenju trgovinskih sankcij proti Iranu. Prav tako naj bi Akkan pod drobnogled vzel domnevne manipulacije pri javnih razpisih.
Erdogan je znova poudaril, da je protikorupcijska preiskava kampanja, ki jo narekujejo sile od zunaj. Te si želijo podvreči turško vlado in gospodarstvo, je prepričan.
"Za tem stojijo zunanje sile," je premier dejal svojim podpornikom v severozahodnem mestu Sakarya. "Tarča napada je Turčija, katere gospodarstvo se krepi ... in katere teža v svetu se povečuje," je prepričan.
Erdogan je že prejšnji teden nekatere tuje veleposlanike v državi opozoril, da bi jih lahko izgnali zaradi vpletenosti v "provokativna dejanja". "Ne rabimo vas obdržati tukaj," je takrat izjavil premier, čigar izjavo je predvajala turška televizija. Izjave naj bi bile med drugim uperjene proti ameriškemu veleposlaniku Francisu Ricciardoneu.
Danes so možje postave proti protestnikom nastopili še ostreje. V središču Carigrada so že pred uradnim začetkom protestov posredovali z vodnimi topovi, solzivcem in gumijastimi naboji. Posamezni protestniki so se odzvali z metanjem kamenja, skupaj pa so vzklikali: "Povsod je Taksim, povsod je upor." Policija je protestnike razgnala in jim sledila po glavni nakupovalni ulici, ki vodi na trg Taksim, ter nato v manjše uličice.