Ponedeljek,
20. 5. 2013,
9.59

Osveženo pred

1 leto, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Portugalska banke evro Ciper

Ponedeljek, 20. 5. 2013, 9.59

1 leto, 3 mesece

Zaradi Cipra številni Portugalci svoj denar prestavili v bančne sefe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Portugalski bankirji evropske voditelje pozivajo, naj se prenehajo igrati z ognjem ter naj omilijo svojo držo do evrske periferije.

V nasprotnem primeru bo Evropa v bodoče tvegala nove preplahe med svojimi bančnimi varčevalci. V dveh ločenih intervjujih sta prva moža dveh največjih portugalskih bank dejala, da je precedens, ki ga je EU povzročil s svojo obravnavo ciprskih bančnih težav, povzročil nevarno mero nervoze po vsem evroobmočju.

"Če bi nekdo želel škodovati evropskemu trgu, si ne bi mogel izmisliti boljšega …" "Voditelji morajo omiliti svoje izjave. Vse skupaj lahko postane neprijetno," je v intervjuju za Financial Times dejal prvi mož banke BES Ricardo Espírito Santo Salgado. Nuno Amado, prvi mož pri drugi največji portugalski banki BCP, pa je v intervjuju spregovoril o "ciprskem virusu": "Če bi nekdo želel škodovati evropskemu trgu, si ne bi mogel izmisliti boljšega … Ne da se kar naprej igrati z ognjem."

Omenjena komentarja sta še kako relevantna ob robu zadnjih peripetij pri reševanju ciprskega gospodarstva, ki je v prvi različici predvideval zaplembo dela premoženja varčevalcev tudi pri bančnih vlogah, nižjih od 100.000 evrov. Prav zadnje je do zdaj veljalo za nekakšno univerzalno panevropsko garancijo bančnih depozitov. Številni bančniki zdaj opozarjajo, da je bila škoda, kljub umiku prvotnega predloga, zato že narejena.

Zaradi "ciprskega sindroma" naj bi bili po besedah sogovornikov številni portugalski bančni komitenti prestrašeni, številni od njih pa so svoj denar z bančnih računov prestavili v sefe v teh istih ustanovah. "Večina varčevalcev na Portugalskem ne zaupa depozitnim garancijam, zato so se številni odločili, da bodo svoje prihranke hranili v sefih," je dejal neimenovani uslužbenec tretje največje banke BPI.