Petek, 26. 2. 2016, 15.39
8 let, 7 mesecev
Zakaj lahko mladi Francozi le sanjajo o stalni službi
Ko je 24-letna Francozinja Marine v Parizu dobila službo v velikem kozmetičnem podjetju, je mislila, da ji je uspelo. Toda ko je prišla iz domačega Marseilla v francosko prestolnico, ji delodajalec ni hotel dati stalne službe, ampak le pogodbeno delo za eno leto.
Marine ima delo za določen čas (Contrat a Duree Determinee po francosko, s kratico CDD), hrepeni pa po delu za nedoločen čas (Contrat a Duree Indeterminee, s kratico CDI). Mladih Francozov, kot je Marine, za katere delo za nedoločen čas vse bolj postajajo neuresničljive sanje, je vse več.
Po letošnjih podatkih je bilo od vseh letos sklenjenih delovnih razmerjih v Franciji kar 80 odstotkov sklenjenih za določen čas, samo 20 odstotkov pa za nedoločen čas.
Kritiki francoske delovne zakonodaje, kot je OECD, so prepričani, da je francoski tog trg dela odgovoren za nizko gospodarsko rast v državi. Zato mora po njihovem mnenju Francija, tako kot druge južnoevropske države, uveljaviti reformo trga dela.
Po podatkih Eurostata je bilo decembra lani brez dela 10,2 odstotka Francozov. Za primerjavo: povprečje EU je devet odstotkov, v Sloveniji je bila brezposelnost 8,8-odstotna, na Češkem in Nemčiji, ki sta državi z najnižjo stopnjo brezposelnosti na stari celini, pa le 4,5 odstotka.
Reformna zakonodaja bi po mnenju kritikov vladnega predloga v Franciji – tako kot v Nemčiji in Veliki Britaniji – le ustvarila več slabo plačanih delovnih mest, služb za polovični delovni čas in tako imenovanih pogodb brez delovnih ur, po katerih delodajalec nima obveznosti, da zaposlenemu zagotovi delo.