Sobota,
10. 3. 2012,
17.53

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Egipt

Sobota, 10. 3. 2012, 17.53

8 let, 8 mesecev

Začetek vlaganja kandidatur za predsedniške volitve v Egiptu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Egiptu se je uradno začelo vlaganje kandidatur za predsedniške volitve, ki bodo potekale 23. in 24. maja.

Takrat bodo izvolili naslednika Hosnija Mubaraka, ki so ga po 30 letih vladavine s položaja odnesli protirežimski protesti arabske pomladi februarja lani.

Zmagovalec bo znan predvidoma 21. junija Kandidati, ki se bodo potegovali za predsedniški položaj, imajo na voljo tri tedne časa za registracijo, čemur bo sledila predvolilna kampanja, ki bo trajala 45 dni. Drugi krog volitev bo 16. in 17. junija, zmagovalec pa bo znan predvidoma 21. junija. Tako bo egiptovski vrhovni vojaški svet, ki državo vodi od padca Mubaraka, v skladu s svojo obljubo še pred koncem junija lahko predal pooblastila novoizvoljenemu predsedniku.

Na volitvah je zmagala stranka Muslimanske bratovščine Po strmoglavljenju Mubaraka so v Egiptu že izvedli prve svobodne in demokratične parlamentarne volitve, na katerih je stranka nekoč prepovedane Muslimanske bratovščine Svoboda in pravičnost zasedla skoraj polovico sedežev v parlamentu, s približno četrtino poslancev pa ji sledi radikalnejša stranka salafistov Al Nur.

Bo skušala vojska oblast obdržati v svojih rokah? Revolucionarno mladinsko gibanje, ki je privedlo do strmoglavljenja Mubaraka, se na teh volitvah ni dobro odrezalo. Številni se bojijo, da bo vojska poskušala na vsak način ohraniti oblast v svojih rokah. Te bojazni so še okrepile medijske navedbe, da se generali dogovarjajo z Muslimansko bratovščino o skupnem predsedniškem kandidatu.

El Baradej se za položaj ne bo potegoval Med kandidati za predsednika Egipta se neuradno omenja nekdanjega generalnega sekretarja Arabske lige Amra Muso, nekdanjega predsednika egiptovske vlade Ahmeda Šafika, nekdanjega ministra za informiranje Mansurja Hasana, skrajno konservativnega Hazema Abu Ismaila, zmernega islamista Abdela Monejma Abolfotoha in borca za človekove pravice Haleda Alija. Nekdanji direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej pa je januarja sporočil, da se ne bo potegoval za predsedniški položaj, saj poštene volitve pod vojaškim režimom po njegovih ocenah niso mogoče.