Torek, 8. 10. 2013, 12.52
8 let, 8 mesecev
Vojaški duhovniki ne smejo darovati maše
Prestolnico Washington so ameriški mediji preimenovali v Zaprto mesto. Doma je na prisilnem dopustu ostalo okoli 800 tisoč "nenujnih" od okoli 2,1 milijona zveznih delavcev. Na prisiljenem dopustu so tri četrtine zaposlenih v Beli hiši, ki jim je prepovedano celo preverjanje sporočil na njihovih službenih telefonih.
Je verska svoboda zadnja žrtev vladnega zaprtja? Ameriška vojska je namreč na prisilni dopust poslala približno 50 katoliških duhovnikov in jim prepovedala darovanje maše. Najmanj enemu so dejali, da bo v primeru kakršnegakoli duhovniškega delovanja kaznovan. Zaradi pomanjkanja aktivnih katoliških duhovnikov ameriška vlada najema duhovnike in tem so med zaprtjem nekatere vojaške baze prepovedale tudi prostovoljno darovanje maše.
Politično kupčkanje med demokrati, ki nadzirajo spodnji dom kongresa – predstavniški dom –, in republikanci, ki imajo večino v senatu, vpliva tudi na vsakdanje življenje navadnih Američanov. Zaprtje je prizadelo paciente z rakom, ki so želeli sodelovati pri poskusnem zdravljenju, saj zaradi zaprtja ne sprejemajo novih pacientov in jih vsak teden zavrnejo okoli 200.
Turisti ostajajo pred zaprtimi vrati nacionalnih parkov, muzejev, zveznih stavb … Tisti Američani, ki še nimajo potnih listov, ne morejo v tujino. Ob zadnjem zaprtju vlade je neobdelanih ostalo 200 tisoč prošenj za potni list. Izplačevanje socialnih izplačil za vojne veterane in pokojnine je odloženo, davčna uprava je zaprta.
Zanimivo, Obamacare, ki je v središču spora med republikanci in demokrati, deluje naprej, ker je njegovo financiranje odvisno od kongresnega proračunskega procesa.