Sreda,
29. 6. 2016,
8.10

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,05

Natisni članek

brexit Evropska unija Velika Britanija

Sreda, 29. 6. 2016, 8.10

7 let, 10 mesecev

EU Londonu ne bo popuščala

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,05
Jean-Claude Juncker | Foto Reuters

Foto: Reuters

V luči razprav o brexitu, ki so zaznamovale dvodnevni vrhu EU v Bruslju, so se predsedniki držav in vlad danes prvič sestali brez britanskega premierja. London so pozvali, naj čim prej objavi namero o izstopu iz EU, obenem pa so se strinjali, da so v EU potrebne spremembe. Britanci morajo spoštovati vse svoboščine, če želijo dostop do enotnega trga.

"Voditelji EU so se strinjali, da je treba EU pospešeno spreminjati v smislu večje demokratizacije in debirokratizacije, hkrati pa narediti vse tisto, o čemer smo zdaj pogosto govorili, a ne v celoti uresničili," je po srečanju voditeljev 27 držav članic v Bruslju dejal slovenski premier Miro Cerar.

"Želimo si enotne EU z jasno vizijo in odločnimi ukrepi, ki bodo v dobrobit evropskih državljanov," je povedal Cerar. Zato so se voditelji odločili, da bodo to razpravo nadaljevali na neformalnem vrhu, ki bo 16. septembra v Bratislavi.

Sedemindvajseterica ostaja enotna

Današnje neformalno srečanje sedemindvajseterice, do katerega je prišlo na pobudo predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska, je bilo namenjeno premisleku o prihodnji usmeritvi EU. Bilo je prvo brez britanskega premierja Davida Camerona po tistem, ko so britanski volivci pretekli četrtek na referendumu izglasovali izstop Otoka iz EU.

Voditelji so se strinjali, da sedemindvajseterica ostaja enotna in da bo tako delovala tudi v prihodnje. Evropskih pogodb ni treba spreminjati, so bili enotnega mnenja.

Brez spoštovanja vseh svoboščin ne bo dostopa do enotnega trga

Ko je govora o ugodnostih, ki bi jih v odnosu do EU lahko bila deležna Velika Britanija, ko bo enkrat zapustila povezavo, pa so bili enotni, da London brez spoštovanja vseh štirih svoboščin ne more računati na dostop do enotnega trga.

Med temi svoboščinami je najbolj občutljivo vprašanje prostega pretoka ljudi. "Enotnega trga 'a la carte' ne bo," je poudaril Tusk.

Sicer pa evropski voditelji pričakujejo, da bo britanska vlada namero o izstopu Velike Britanije iz EU objavila čim prej.

Dogajanje smo spremljali v živo.