Četrtek, 4. 9. 2014, 15.02
8 let, 7 mesecev
Velika Britanija in Francija proučujeta možnosti vojaškega posredovanja proti Islamski državi
Britanski premier David Cameron je za britanski BBC danes dejal, da ne izključuje možnosti napadov na skupino skrajnih sunitov Islamska država (IS), ki ima za talca britanskega državljana, a ob tem posvaril, da je treba pred akcijo dobro razmisliti, da ne bi šlo za "intervencijo Zahoda proti voditeljem sosednjih držav". Cameron je še dejal, da Velika Britanija ne bo plačevala odkupnin za talce.
"Lahko vam zagotovim, da bomo proučili vse možnosti za zaščito te osebe," pa je že v sredo dejal britanski zunanji minister Philip Hammond.
Doslej so položaje IS v Iraku z letali napadale le ZDA. Ameriški predsednik Barack Obama je po obglavljenju ameriškega novinarja Stevena Sotloffa v sredo pozval mednarodno skupnost k skupnemu posredovanju proti sunitskim skrajnežem v Iraku in Siriji. "Če združimo moči, lahko zmanjšamo območje vpliva IS, njegovo učinkovitost, financiranje in vojaške zmogljivosti," je poudaril. Dodal je, da je treba ubrati pravo strategijo in poiskati voljo v mednarodni skupnosti za posredovanje.
Kosovska policija je 11. avgusta po vsej državi prijela 40 oseb, osumljenih sodelovanja v bojih v Siriji in Iraku v vrstah Islamske države in Fronte al Nusra, ki ju je Zahod razglasil za teroristični organizaciji.
Skoraj vsi prijeti so osumljeni treh kaznivih dejanj – organiziranja in sodelovanja v terorističnih skupinah, spodbujanja sovraštva ali nacionalne in rasne nestrpnosti ter novačenja za terorizem. Na prvem naroku na sodišču so se vsi izrekli za nedolžne, poroča srbska tiskovna agencija Beta.