Ponedeljek,
7. 1. 2013,
9.48

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Avstralija Tasmanija

Ponedeljek, 7. 1. 2013, 9.48

8 let, 7 mesecev

Večino pogrešanih v tasmanskih požarih že našli (FOTO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Po največjem avstralskem otoku Tasmaniji že zadnje tri dni pustošijo hudi požari, zaradi katerih je pogrešanih okrog sto ljudi, večino izmed njih so po zadnjih podatkih že našli.

Na otoku je še vedno več požarnih žarišč, do zdaj pa je bilo uničenih že več kot 100 hiš in več kot 20.000 hektarjev površin, predvsem na južnem delu otoka. Evakuirali so skoraj 3.000 ljudi, več sto pa jih je še vedno ujetih na otoku, saj je bila zaradi požarov med drugim zaprta tudi glavna otoška avtocesta. Nad celotno Tasmanijo se zdaj pne tudi velik oblak dima, poroča The Telegraph.

Požari sledili hudemu vročinskemu valu Po navedbah policije do zdaj sicer še ni bilo smrtnih žrtev, a napovedi za vse, ki so pogrešani, utegnejo biti precej slabe. Predstavnik tasmanske policije je tako povedal, da se je treba pripraviti, da bodo ob pregledu pogorišč odkrili umrle, in da bo treba počakati, da bodo lahko pregledali vsa pogorišča. Požari so izbruhnili sredi vročinskega vala, ki je pretresal celotno državo in v katerem so temperature dosegale tudi več kot 40 stopinj Celzija.

"Bilo je kot v Armageddonu" Dvaindevetdesetletna Patricia McCauley se spominja, da sploh niso imeli časa, da bi jih postalo strah, saj je bilo treba čim prej zapustiti domove in niso imeli časa, da bi s seboj vzeli karkoli. Simon Brooks je povedal, da je najprej sicer poskušal rešiti svoj dom, vendar je bil ogenj preprosto premočen in je moral zato tudi sam zbežati na varno. Ko se je vrnil na pogorišče svojega doma, je za časnik Hobart Mercury povedal: "Tu je kot v Armageddonu, prizor je strašljiv."

"Izgubil sem petdeset let življenja" Ike Kelly, lastnik žage, ki je bila v požaru popolnoma uničena, je za ABC News povedal: "Požar je povzročil za od štiri do pet milijonov dolarjev škode, petdeset let mojega življenja je izgubljenih." Tony Young, še en Tasmanec, ki je v požarih izgubil dom, pa se spominja: "Deset metrov visoka drevesa so gorela kot vžigalice. Temperatura na prostem je dosegala do 70 stopinj, in že če bi stopil iz hiše, bi dobil opekline."

Svojo podporo je Avstralcem poslala tudi angleška kraljica ter posebej izpostavila gasilce, prostovoljce in reševalce, ki neumorno delajo, da bi obvladali nastali položaj.

Jugovzhod Avstralije v pričakovanju hudih požarov Požari pa zdaj grozijo še gosto poseljenemu jugovzhodu Avstralije. Medtem, ko v Sydneyju pričakujejo tretji najtoplejši januarski dan v 150 letih, je premier Novega Južnega Walesa Barry O'Farrell opozoril, da v torek pričakujejo morda najhujše požare v zgodovini te zvezne države. Zaradi nevarnosti gozdnih požarov je odredil popolno prepoved kurjenja ognja v kampih in drugod na prostem, zaprl pa je tudi vse nacionalne parke. Po zvezni državi že divja več kot 90 gozdnih požarov, večinoma zaradi udarov strel, za nekaj pa sumijo, da so bili podtaknjeni.

V Sydneyju izmerili 43 stopinj V Sydneyju naj bi izmerili 43 stopinj Celzija. V zadnjih 150 letih je bilo topleje le 1. januarja 2006, ko so izmerili 44 stopinj Celzija in januarja 1939, ko so namerili 45 stopinj Celzija. Kot je pojasnil vodja gasilcev Shane Fitzsimmons, je požarna nevarnost izven običajnih meril, saj pričakujejo, da bodo požari izbruhnili in se razširili tako hitro, da ne bo niti časa za izdajo opozorila. V pripravljenosti je na tisoče gasilcev in več kot 70 letal za gašenje.

Večino pogrešanih že našli Avstralska premierka Julia Gillard je med obiskom Tasmanije ljudi pozvala k čuječnosti, prebivalcem pa zagotovila pomoč. Požari so na jugu te otoške zvezne države izbruhnili minuli petek in so požgali kakih sto hiš. Po podatkih policije niso zahtevali žrtev, saj so večino od okoli sto pogrešanih že našli. Žrtev niso našli niti v najbolj prizadeti ribiški vasi Dunalley.