Torek,
14. 6. 2011,
13.17

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

begunec italija

Torek, 14. 6. 2011, 13.17

8 let, 7 mesecev

Večina nezakonitih migrantov želi v Italijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Glavni tok nezakonitega priseljevanja v Evropo teče v Italijo, nič več v Grčijo, glavni vzrok pa so konflikti v Severni Afriki, ugotavlja agencija EU za nadzor zunanjih meja Frontex.

V prvih treh mesecih tega leta so v agenciji zabeležili 33.000 poskusov prehoda meje, od tega 22.600 v Italijo, v glavnem v okolici otoka Lampedusa.

Preko Grčije v EU skušalo priti 13.085 migrantov Kot je opozoril namestnik direktorja Frontexa Gil Arian Fernandez, se je tok migrantov z grških meja dramatično preusmeril na italijanske. V prvih treh mesecih lanskega leta je v Italijo skušalo prebegniti le 147 ilegalcev, medtem ko je preko Grčije v EU skušalo priti 13.085 migrantov. V prvih treh mesecih letos pa je v Grčijo skušalo priti 7200 nezakonitih priseljencev, je pojasnil Fernandez, kot poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Položaj ostaja precej dramatičen Opozoril je, da je sicer težko napovedovati, kaj se bo zgodilo tekom leta, vendar pa bo po njegovih besedah "položaj v osrednjem Sredozemlju ostal precej dramatičen". Kot še kažejo podatki Frontexa, je od začetka letošnjega januarja na območje okoli Lampeduse, Sicilije in Sardinije skušalo priti že več kot 41.000 ljudi iz Severne Afrike. 1600 samo ta konec tedna.

Razmišljajo o zaostritvi schengenskih pravil Zaradi pritiskov nezakonitih migrantov na italijanske meje, ki so posledica zgodovinskih premikov v arabskem svetu na Severu Afrike, je znotraj EU prišlo tudi do resnih sporov in pomislekov o zaostritvi schengenskih pravil. Italija je ostalim državam EU očitala pomanjkanje solidarnosti pri delitvi bremen migrantov, poleg tega pa je zaradi tega vprašanja prišlo tudi do spora s Francijo.

Italija je namreč začela številnim nezakonitim priseljencem izdajati začasna dovoljenja za bivanje, s katerimi ti pod določenimi pogoji lahko potujejo po schengenskem prostoru. Ker gre v glavnem za Tunizijce, ki govorijo francosko, pa je njihov najbolj logičen cilj Francija. Ta pa je mnoge začela zavračati, češ da ne izpolnjujejo pogojev za bivanje v Franciji.

Zunanjo mejo EU je treba okrepiti Notranji ministri EU so se nato sredi maja dogovorili, da je schengenski prostor brez nadzora na notranjih mejah ena temeljnih vrednot EU, ki jo je treba ohraniti in varovati, ter da je treba okrepiti zunanjo mejo EU.