Nedelja,
4. 8. 2013,
9.39

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

ZDA Velika Britanija

Nedelja, 4. 8. 2013, 9.39

8 let, 8 mesecev

V ZDA in Veliki Britaniji dvomijo o volitvah v Zimbabveju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Washington in London sta izrazila dvom o kredibilnosti volitev v Zimbabveju, na katerih naj bi močno zmagala dolgoletni predsednik Robert Mugabe in njegova stranka ZANU-PF.

Kot je v izjavi za javnost menil ameriški državni sekretar John Kerry, rezultati sredinih volitev v Zimbabveju niso kredibilni, volilni proces pa je imel velike napake. "ZDA ne verjamejo, da so rezultati, ki so jih predstavili, resničen izraz volje ljudstva v Zimbabveju," je zapisal Kerry.

Hague globoko zaskrbljen Resen dvom o volitvah v Zimbabveju je izrazil tudi London. Zunanji minister William Haugue je izrazil "globoko zaskrbljenost" zaradi volitev v nekdanji britanski koloniji in dejal, da bi bilo treba navedbe opozicije o poneverbah na volitvah temeljito raziskati.

Zaskrbljenost zaradi "domnevnih nepravilnosti in poročil o nepopolni udeležbi ter tudi ugotovljenih šibkosti v volilnem procesu in pomanjkljive preglednosti" je v soboto izrazila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Catherine Ashton.

Mugabe zmagal na vseh ravneh Glede na rezultate, ki jih je objavila zimbabvejska volilna komisija, sta 89-letni Mugabe in njegova stranka ZANU-PF, ki Zimbabve vodita že vse od neodvisnosti leta 1980, zmagala na vseh ravneh. Za dolgoletnega voditelja, ki je med drugim tarča mednarodnih sankcij zaradi kršitev človekovih pravic, naj bi glasovalo 61 odstotkov volivcev, za njegovega nasprotnika Tsvangiraija pa 34 odstotkov. Mugabe si je tako po 33 letih vladanja zagotovil še en petletni mandat.

Njegova stranka je medtem na parlamentarnih volitvah še bolj pometla s konkurenco. Zagotovila si je namreč več kot 150 sedežev v 210-članskem parlamentu in s tem t. i. ustavno večino, saj bo lahko samo z glasovi svojih poslancev spreminjala ustavo.

Tsvangirai rezultate zavrača Izidi, ki so se sicer napovedovali že nekaj dni, so hud udarec za Tsvangiraija in njegovo MDC. Tsvangirai sicer rezultate zavrača, volitve je označil za farso, za nične, lažne in ukradene, ter dejal, da so državo potisnile v ustavno, politično in gospodarsko krizo.

Obenem je Tsvangirai napovedal odhod na sodišče in bojkot vlade, ki bo oblikovana. Povsem je izključil možnost vnovičnega sodelovanja z Mugabejem, kakršno je sledilo prav tako spornim volitvam pred petimi leti, ko je na koncu prevzel mesto premiera. Po poročanju AFP-ja ima do srede čas, da svoje očitke na sodišču podpre z dokazi.

Mugabe: Volitve so bile svobodne in poštene ZANU-PF na drugi strani zatrjuje, da so bile volitve svobodne in poštene. Istega mnenja je tudi osrednja volilna komisija in tudi opazovalna misija Afriške unije. Kot je v petek povedal vodja zadnje, nekdanji nigerijski predsednik Olusegun Obasanjo, so bile volitve v Zimbabveju poštene in verodostojne, čeprav povsem brez nepravilnosti niso minile.

Problematični so bili po njihovem predvsem volilni imeniki in veliko število volilnih upravičencev, ki so jih na voliščih zavrnili. V soboto je očitke Tsvangiraija in MDC podprl eden od devetih članov državne volilne komisije, ki je odstopil zaradi "načina" izvedbe volitev.