Četrtek, 17. 1. 2019, 8.55
5 let, 10 mesecev
V ZDA aretirali iransko televizijsko voditeljico ameriškega rodu
Ameriški zvezni preiskovalni urad (FBI) je v St. Louisu aretiral iransko televizijsko voditeljico ameriškega rodu Marzieh Hashemi, ki je prišla tako kot vsako leto obiskat svojo družino v predmestju New Orleansa in posnet dokumentarec. Aretacija je bila opravljena v slogu držav, ki jih ZDA zaradi takšnega početja redno kritizirajo.
US arrests journalist, Marzieh Hashemi, working for Iran's state Press TV https://t.co/3fCklnRgha pic.twitter.com/vgZEvrjkbS
— Al Jazeera English (@AJEnglish) January 16, 2019
Hashemijevo so zaprli kot "materialno" oziroma ključno pričo za primer, o katerem nihče ne ve nič. Njen sin Hossein Hashemi, ki živi v ZDA, je ameriškim medijem povedal, da ve le to, da so jo odpeljali v Washington in zaprli.
Aretirali so jo v St. Louisu, kjer je snemala dokumentarni film o protestnem gibanju temnopoltih Američanov, ki padajo pod streli policije, Črna življenja štejejo (Black Lives Matter).
FBI nima komentarja o ženski, ki je bila pred spremembo imena in vere ter selitvijo v Iran znana kot Melanie Franklin. V Iranu dela za državno televizijo programa v angleškem jeziku že 25 let.
Iran uporablja podobne taktike
Iran na podoben način že dolga leta zapira ameriške državljane, ki jih potem uporablja za pogajanja z Washingtonom. ZDA lahko kljub vladavini prava odpravijo določena zakonska določila, če je potrebna zaščita ustave. Eno od takih je zakon o "materialnih" pričah, ki oblastem dovoljuje priprtje brez obtožnice.
Iranska državna televizija je sprožila javno kampanjo za osvoboditev svoje voditeljice, ki je podobna kampanjam sorodnikov Američanov, zaprtih v Iranu. Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Irana Bahram Gašemi je dejal, da aretacija kaže na rasistično politiko Trumpove vlade, in pozval k brezpogojni izpustitvi ženske.