Ponedeljek,
27. 5. 2013,
13.09

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

marihuana

Ponedeljek, 27. 5. 2013, 13.09

8 let, 7 mesecev

V pričakovanju legalizirane marihuane v Coloradu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ameriška zvezna država Colorado bo kmalu legalizirala posedovanje marihuane za starejše od 21 let. Pridelovalna podjetja si manejo roke, zvezne oblasti pa eksperiment spremljajo z zanimanjem.

Januarja prihodnje leto bo v Coloradu v veljavo stopil amandma k državni ustavi, ki bo posameznikom, starejšim od 21 let, dovoljeval posedovanje dobrih 28 gramov marihuane za osebno uporabo. Guverner Colorada John Hickenlooper amandmaju sicer nasprotuje, saj meni, da vodi v povečanje odvisnosti med mladimi, podporniki pa menijo, da bo amandma črni trg z drogami nadomestil s transparentnim sistemom, kjer bo mogoče omejevati prodajo mladim in ki bo hkrati policiji omogočal, da se posveti "pravemu kapitalu". Davki, ki jih bo ob tem lahko pobrala država, seveda niso zanemarljivi.

Amandma predstavlja tudi 50 milijard ameriških dolarjev oziroma 39 milijard evrov vredno poslovno priložnost. V Coloradu in Washingtonu, kjer so o podobni reformi glasovali novembra lani, se podjetniki pripravljajo na vstop na trg. Ko bodo dorečene podrobnosti, si prebivalci teh držav lahko obetajo legalizirano prodajo piškotov z marihuano, osvežilnih pijač, vnaprej pripravljenih zvitkov marihuane z dodatkom posebej močnih sort, uparjalnikov in tinktur, s pomočjo katerih si učinkovine kapnemo pod jezik. Podjetje Medbox celo načrtuje postavitev avtomatov.

Čeprav se podjetja pripravljajo na novo odprtje trga, po nekaterih govoricah naj bi se jim pridružila tudi tobačna korporacija Philip Morris, pa nihče ni zares prepričan, koliko dobička si lahko obetajo. Pred dvema letoma so namreč v Coloradu legalizirali uporabo marihuane v medicinske namene, a danes je od številnih licenčnih prodajaln, ki jih je bilo na neki točki več kot kavarn, odprtih le še polovica. Veleprodajna cena slabega pol kilograma (454 gramov) marihuane se je v istem obdobju prepolovila in danes znaša le še 2.400 dolarjev oziroma 1854 evrov. Manjši pridelovalci z manj kot sto sadikami danes še komaj preživijo, po uvedbi novega zakona pa bo nadzor še poostren, več pa bo tudi davkov.

Posedovanje marihuane je sicer po zvezni zakonodaji še vedno prepovedano, zato večja in javna podjetja takšnega tveganja ne bodo prevzela, vprašanje pa je, ali bodo banke pridelovalcem pripravljene odobriti posojila. Colorado je tudi pod budnim očesom Washingtona, ki spremlja vsako njihovo potezo, zato se tamkajšnje oblasti bojijo, da bodo ob premalo predpisih pobudo prevzeli na zvezni ravni.

Odprto vprašanje ostaja tudi stopnja obdavčitve, saj bi ob previsokih davkih še dodatno vzcvetela prodaja pod pultom, ob prenizkih pa bi legalizacija lahko postala prevelik zalogaj za državni proračun.

V Coloradu bodo morali pridelovalci marihuane poskrbeti tudi za prodajo, vožnja pod vplivom marihuane bo sankcionirana podobno kot vožnja pod vplivom alkohola, pridelava in prodaja bosta prepovedani v bližini šol, nekaj prihodka od davkov pa bodo namenili za izobraževanje. Posamezniki bodo lahko vzgajali po največ šest sadik, a samo tri bodo lahko hkrati zrele, prijateljem in sorodnikom pa jo bodo lahko zgolj podarili, saj bo prodaja med posamezniki prepovedana.

Colorado postaja tako poskusna država, ki ji bodo, v primeru, da bo uspešna, sledile tudi druge.