Nedelja,
16. 10. 2022,
18.41

Osveženo pred

2 leti, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,09

3

Natisni članek

Natisni članek

stroški draginja protest Francija

Nedelja, 16. 10. 2022, 18.41

2 leti, 1 mesec

V Parizu protesti proti vse višjim življenjskim stroškom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,09

3

Francija protesti | Več francoskih sindikatov, čeprav ne vsi, je za torek napovedalo nacionalni dan stavke, ki naj bi prizadela cestni in železniški promet ter javni sektor. | Foto Reuters

Več francoskih sindikatov, čeprav ne vsi, je za torek napovedalo nacionalni dan stavke, ki naj bi prizadela cestni in železniški promet ter javni sektor.

Foto: Reuters

Po tednih stavke zaposlenih pri francoskem energetskem velikanu TotalEnergies, ki je že vodila v pomanjkanje goriva, je danes v Parizu na tisoče ljudi protestiralo zaradi vse višjih življenjskih stroškov. Več francoskih sindikatov je medtem za torek napovedalo nacionalni dan stavke, ki naj bi prizadela cestni in železniški promet ter javni sektor.

Današnje demonstracije proti naraščajočim življenjskim stroškom v državi so sklicale levičarske stranke, vodil pa jih je vodja stranke Nepokorna Francija Jean-Luc Melenchon, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Protestov naj bi se po navedbah policije udeležilo okoli 30 tisoč ljudi. Nekateri med njimi so nosili rumene jopiče, simbol pogosto nasilnih protivladnih protestov v letu 2018, ki so v veliki meri zaznamovali Macronov prvi mandat na čelu države.

Razpoloženje v Franciji je sicer vse bolj napeto. Zaradi dolgotrajne stavke v štirih rafinerijah francoskega energetskega velikana TotalEnergies ima približno tretjina bencinskih črpalk po državi težave z oskrbo, kar pomeni, da vozniki pogosto čakajo več ur, da bi natočili gorivo.

Stavka prihaja v času visokih cen energije in visoke inflacije, kar je še dodatno razjezilo delavce, katerih delodajalec – podobno kot druga naftna podjetja – medtem kuje visoke dobičke. To je spodbudilo pozive, da bi morala družba plačati davek na izreden dobiček, kar pa vlada v Parizu zavrača.