Sobota,
17. 12. 2011,
10.27

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Egipt

Sobota, 17. 12. 2011, 10.27

8 let, 8 mesecev

V nasilju v Egiptu smrtne žrtve; več sto ranjenih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V spopadih med vojsko in protivladnimi protestniki v egiptovski prestolnici Kairo je bilo v petek ubitih osem ljudi, ranjenih je okoli 300. Nasilje je blizu trga Tahrir divjalo več ur.

Pomočnik egiptovskega ministra za zdravje Adel Adavi je povedal, da se je število žrtev petkovega nasilja povzpelo na osem, ranjenih pa je bilo po njegovih besedah 299 ljudi. Po poročanju lokalne televizije je dostop do kraja, kjer so se odvijali najhujši spopadi v zadnjih treh tednih, vojska zaprla.

Nasilje naj bi sprožil napad vojakov na enega od protestnikov Spopad je izbruhnil, potem ko so protestniki vojake obtožili napada na enega od njih. Protivladni protestniki sicer blizu vladnih prostorov vztrajajo že od konca novembra, s čimer preprečujejo vstop novoimenovanemu premieru Kamalu al Ganzuriju.

Vojaki nadzor nad ulicami prevzemajo tudi s pomočjo barikad iz bodeče žice Nasilje pa se nadaljuje. Nad trgom Tahrir se vije dim, medtem ko protestniki vojake obmetavajo s kamenjem in bencinskimi bombami. Policisti in vojaki nadzor nad ulicami prevzemajo tudi s pomočjo barikad iz bodeče žice.

Premier al Ganzuri: To ni revolucija, to je kontrarevolucija Napetost je še povečal premier al Ganzuri, ki je protestnike obtožil, da so proti-revolucionarji. "To ni revolucija, to je kontrarevolucija." Al Ganzuri je ob tem zanikal poročila, da so varnostne sile protestnike izpred prostorov vlade poskušale razgnati s streljanjem.

Vojska naj bi oblast predala po volitvah Nov val nasilja je vrgel senco na drugo fazo parlamentarnih volitev. Vojska je sicer sporočila, da bodo oblast predali po predsedniških volitvah. Te naj bi potekale konec junija prihodnje leto. Vendar ko je vrhovni vojaški svet februarja prevzel oblast, je med drugim suspendiral ustavo. To pa pomeni, da pristojnosti začasnega premiera in njegovega kabineta ter novega parlamenta, za katerega volitve trenutno potekajo, niso jasne.

Clintonova: V Egiptu so ženske v veliki meri izključene iz procesa tranzicije Razmer v Egiptu se je v petek dotaknila tudi ameriška državna sekretarka Hillary Clinton. Ta je ocenila, da so v egiptovski tranziciji ženske postavljene na stranski tir. "V Egiptu so ženske v veliki meri izključene iz procesa tranzicije in jih celo nadlegujejo na ulicah," je dejala Clintonova v govoru o ženskah, miru in varnosti. Izpostavila je še, da so tudi na volitvah najbolje organizirane politične stranke v državi podprle le majhno število ženskih kandidatk, medtem ko odnos teh strank do vprašanja pravic žensk ostaja "v najboljšem primeru nejasen".

Ameriška zunanja ministrica je egiptovske politične sile spomnila, da je bila revolucija dosežena s sodelovanjem moških in žensk, le na tak način pa bo mogoče doseči demokracijo.