Ponedeljek, 21. 12. 2020, 6.42
3 leta, 11 mesecev
V Italijo le še z obvezno karanteno
Na Otoku se bojijo, da jim bo zmanjkalo sveže hrane
Na Otoku se krepijo strahovi, da bi v državi zaradi skoraj popolnega zaprtja transportnih poti prišlo do pomanjkanja sveže hrane. Vse več držav je namreč zaradi pojava novega seva koronavirusa zaprlo transportne poti, Francija pa je z zaprtjem meje ustavila ves promet prek pristanišča Dover, ki ga vsak dan prečka skoraj 10.000 tovornjakov. V Italijo je medtem od danes do 6. januarja mogoč vstop le še z obvezno karanteno.
Čeprav naj bi zaprtje prometa čez Dover trajalo le 48 ur, pa se krepijo strahovi, da bi v primeru daljšega zaprtja prišlo do pomanjkanja svežega sadja in zelenjave, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Trgovci so dobro založeni in pred božičem ne pričakujemo večjih težav. Če pa bo zaprtje francoske meje daljše, pa bi lahko imeli težave," je dejal direktor britanskega konzorcija trgovcev Andrew Opie, piše STA.
Zmanjkalo bi solate, cvetače, brokolija, citrusov
Veriga supermarketov Sainsbury's je prav tako zagotovila, da imajo vse potrebno za božično kosilo že v državi in na zalogi. Vendar pa bi, če ne bo prišlo do odprtja, nato prišlo do pomanjkanja solate, cvetače, brokolija in citrusov - dobrin, ki jih Britanci uvažajo vse leto.
Vodja mednarodnih odnosov pri britanskem združenju malih podjetij James Siblex pa je opozoril, da bi do pomanjkanja in višjih cen lahko prišlo tudi zaradi brexita, saj že sedaj zaradi nejasnosti o prihodnjih odnosih med Veliko Britanijo in EU prihaja do motenj v dobavni verigi, piše STA.
"Čeprav lahko uvozimo dobrine iz Francije, pa nihče ne bo pošiljal tovornjakov v Veliko Britanijo brez zagotovila, da se bodo v doglednem času lahko vrnili v EU," je opozoril.
Velika Britanija zapušča enotni trg EU
Čez 10 dni bo namreč Velika Britanija zapustila enotni trg EU in carinsko unijo, dogovora o prihodnjih odnosih pa še ni.
Približno 20 odstotkov britanskega uvoza sicer v državo pride čez pristaniški Dover in Folkestone. Predstavnik združenja cestnih prevoznikov Paul Mummery je sicer ljudi pozval, naj se ne predajo paniki, saj je dobavna veriga močna. "Dovolj bo toaletnega papirja, testenin in moke," je dejal. Ob tem pa se je strinjal, da bi težave lahko nastale, če bo zaprtje daljše od 48 ur.
Na slovenskem zunanjem ministrstvu so za STA v nedeljo pojasnili, da za zdaj velja, da tisti, ki prihajajo v Slovenijo iz Velike Britanije, potrebujejo negativen test na covid-19 ali pa morajo v 10-dnevno karanteno. Testi na koronavirus, ki so v uporabi, bi zaznali in pokazali tudi prisotnost mutiranega seva koronavirusa, so še sporočili.
V Italijo le še z obvezno karanteno
V Italijo je medtem od danes do 6. januarja mogoč vstop le še z obvezno karanteno. S tem ukrepom želi Rim preprečiti morebitni tretji val epidemije v januarju. Podoben ukrep omejitve vstopa v državo že od sobote velja tudi v Avstriji.
V Italiji je za vse državljane in tujce ob vstopu v državo po novem obvezna karantena. Ukrep je zasnovan predvsem za tiste, ki se nameravajo odpraviti na smučanje v Švico ali države Evropske unije, kot sta Slovenija in Avstrija, poroča STA.
Od danes v Italiji tudi ni več dovoljeno potovanje med deželami. Od četrtka pa do 6. januarja bodo veljale še dodatne omejitve, ki so predvidena za koronska rdeča območja. Izjeme z blažjimi ukrepi bodo veljale le štiri dni.
Zaostrujejo tudi druge države
Pred prazniki so omejitve potovanj sicer uvedle tudi nekatere druge države. V Avstriji je za tujce že od sobote obvezna desetdnevna karantena, ki pa jo lahko prekinejo po petih dneh po opravljenem testiranju na novi koronavirus. V Srbijo lahko od nedelje vstopijo le tisti tuji državljani, ki predložijo negativen test PCR na novi koronavirus, ki ni starejši od 48 ur.
22