Petek,
7. 9. 2012,
20.11

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Italija

Petek, 7. 9. 2012, 20.11

8 let, 8 mesecev

V Italiji olajšanje zaradi načrta ECB

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vodilni italijanski poslovneži so včeraj izrazili precejšnje olajšanje ob odločnih napovedih Evropske centralne banke, da bo še naprej kupovala obveznice zadolženih držav, kot je na primer Italija.

Obenem pa poudarjajo, da to ni dovolj in da je zdaj na potezi italijanska vlada, ki mora nadaljevati odločne ekonomske reforme. Bankirji in drugi poslovneži, ki so se zbrali na visokem srečanju ob obali jezera Camo v bližini italijansko-švicarkse meje, so enoglasno pohvalili potezo ECB, a obenem izrazili bojazni glede volje evropskih politikov, še posebej pa jih je skrbela negotovost v zvezi z bodočo italijansko vlado. "Zaradi posredovanja ECB je bilo vprašanje finančne stabilnosti začasno rešeno, a previdnost je treba ohranjati," je ob robu srečanja povedal Franco Bernabe, izvršni direktor telekomunikacijskega velikana Telecoma Italia. Ob tem je še poudaril, da bo katerokoli vlado, ki ne bo nadaljevala reform, kmalu streznila realnost trga.

S tem se je strinjal tudi italijanski premier Mario Monti, ki vodi vlado neizvoljenih tehnokratov in se na prihajajočih volitvah ne namerava potegovati za premiersko mesto. Monti je poudaril, da je treba izvoliti trdno vlado, ki bo nadaljevala reforme, in da lahko gospodarsko rast dosežejo, ko bodo spremenili miselnost ljudi. Desnosredinski politik Renato Brunetta, ki je politično blizu nekdanjemu premieru Silviu Berlusconiju, pa je zavrnil Montijeve reforme in dejal, da bi jih bilo treba nemudoma spremeniti. "Zadnje leto smo trpeli zaradi napačne politike, takoj jo je treba spremeniti in v državo vrniti demokracijo in politike, ki jo bodo vodili," je bil oster Brunetta.

Zaskrbljenost zaradi politične prihodnosti Italije

Monti je novembra lani, ko je bila Italija na robu grškega scenarija, na premierskem stolčku nadomestil Berlusconija. Številni mu pripisujejo zasluge, da je državo rešil iz potencialno katastrofalnega položaja. Vendar se Monti s prihajajočimi volitvami, ki bodo najverjetneje prihodnjo pomlad, umika in ob politikih, ki se že prepirajo, kateri volilni zakon bi uporabili, so številni zaskrbljeni. Federico Ghizzoni, predstavnik Unicredita, italijanske banke z največ premoženja, pa je poudaril, da so po potezi predsednika ECB Maria Draghija zdaj na potezi evropske vlade. "Danes je zelo jasno, kakšen je položaj ECB. Njena odločitev je bila zelo jasno in močno znamenje za vlagatelje in trge. Delovni načrt je zdaj jasen, žogica pa je na strani evropskih vlad," je povedal Ghizzoni. Ob tem je dodal, da se morajo vlade zavezati k nadaljevanju varčevalnih ukrepov in spodbujanju gospodarske rasti, saj sicer ne bo mogoče rešiti krize evroobmočja. Številne skrbi, kakšna politična prihodnost čaka Italijo po prihajajočih volitvah. Nekdanji italijanski premier Silvio Berlusconi je že večkrat napovedal, da se namerava spet potegovati za položaj predsednika vlade, kar marsikoga navdaja z zaskrbljenostjo. Mario Draghi je namreč poudaril, da bodo pomoči Evropske centralne banke deležne samo tiste države, ki bodo uresničevale stroge reformne politike. Če jih ne bodo, pa bo tudi ECB umaknila svojo pomoč. Monti se je do zdaj sicer uspešno izogibal prošnjam po finančni pomoči, saj se je zavedal, da bi bila to politično zelo nepriljubljena poteza.